Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Pár napja vásároltam egy...

Pár napja vásároltam egy akváriumot (26 literest)Miért büdös a víz vajon? Lehet ez annak a kiváltó oka hogy kicsit több a hal benne mint kellene? A víz nem koszos, semmi egyéb

Figyelt kérdés
2008. nov. 18. 20:13
 1/8 kzs ***** válasza:
96%

Szia!

Hát nézd: biztosan nem ezt a választ várod, de egyáltalán nem volt jó ötled Részedről ez a 26 literes kis akvárium.

Ugyanis minél kisebb egy akvárium, annál nehezebb ápolni, annál nehezebb a biológiai viszonyokat kialakítani, azok egyensúlyát fenntartani.

Ne haragudj, hogy ezt írom, de sokkal több lesz vele a kínlódás, mint egy nagy akvárium esetében.

A SERA tanácsadó füzet például 80 cm hosszú akváriumot ajánl, ami - barátok közt is - legalább 80 literes akváriumot jelent.

A nagy akvárium előnye, hogy sokkal több, változatosabb halat tarthatsz, jobban megfigyelheted a gondozottaid viselkedését, szépségét - evés, úszás, játékos kergetőzés, de akár szaporodás terén is (hiszen már eleve nagyobb az úszótér - az, ami egy halnak számít).

Őszinte leszek: én egy 26 literes akváriumot legfeljebb elevenszülő halfajok (pl. guppi) szülesztéséhez használnék!

Általános tendencia, hogy pontosan a kis akváriummal rendelkezőket éri hosszabb távon a bosszúságok, kínlódások sorozata, amiért is általában az a vége, hogy kiábrándultan befejezik ezt az amúgy csodálatos hobbit.

Ja... nem írod, milyen szűrőt használsz.

Ilyen kis akváriumban az ammónia, a nitrát és a nitrit úgy meggyűlhet, hogy könnyen létre jöhet a "büdös víz".

Ez a helyzet a Te akváriumodban: túl van terhelve.

Az említett tényezők különben mind mérgezőek.

Javasolt a részleges vízcsere, illetve a talaj átszűrése (pl. a SERA aljzattisztító segítségével).

Nem írod, milyen és hány hal úszik benne.

Az össznépesség általánosságban így néz ki: 1 cm/ 1 liter. Vagyis egy 1 cm-es hal általánosságban 1 liter vizet igényel. De még ennek az ismeretnek a birtokában sem szabad összezsúfolni őket. Inkább kevés hal legyen sok növény között, mint fordítva.

2008. nov. 18. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Hát igazából olyan akváriumot vettem amiben minden benne van alapból(benti szűrő,vízmelegítő,tető rá abban pedig világítás.azért nem értem ezt az egész büdös történetet mert az akvárium még csak 2-3 napos.ennyi idő alatt is már cserélnem kell a vizet stb?ÉN elhiszem hogy a nagyobb akvárium jobb sokkal,de most jelenleg ez van ,ez fér el szépen,tehát az életet ebben kell fenttartanom
2008. nov. 19. 07:19
 3/8 A kérdező kommentje:
igazából kaptam e-mailbe egy választ hogy szellőztessem.mit is jelent ez valójában??véletlenül nem azt jelenti hogy van a szűrőn egy kis levegő beengedő kis szelep(ott ahol a vizet kinyomja bele van vezetve egy kis cső,ami a szabad levegőhöz csatlakozik), és én tudom szabályozni hogy mennyire legyen buborékos a szűrőből kiáramló víz
2008. nov. 19. 07:22
 4/8 kzs ***** válasza:
87%

/az 1. válaszíró vagyok/ Mint említettem, ha kellemetlen a víz szaga, az mindig abból ered, hogy felgyülemlett benne az ammónia, a nitrát és a nitrit.

Ezek mind káros, sőt mérgező termékek, melyek a halak ürülékéből, elpusztult növényi részekből, és táplálék-feleslegből adódnak össze.

Az akváriumi szűrők feladata pontosan ez: semlegesítsék ezeket a káros tényezőket, és ezáltal tehetmentesítsék a vizet.

Az, hogy ez a biológiai víztisztítás Nálad nem működik, annak az az oka, hogy a szűrőben nem alakultak ki azok a hasznos baktériumkultúrák, amik elvégzik a víz semlegesítését. Ezek nélkül a szűrő nem képes hatékony munkát folytatni, hanem csak az áramot viszi.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy ellásd a szűrődet baktériumokkal. Ez a kezdeti lépés: ez jelenti a gyakran használt "láthatatlan" kialakítását. Enélkül egy akvárium legfeljebb rövid távon képes fenn lenni (vagyis működni), azaz szép lenni - pedig végülis azért tart az ember akváriumot, hogy a szoba (vagy a lakás) dísze legyen.

Szóval, a szűrő hatékony működésének céljából (vagyis a "takarítást" végző baktériumok kialakításához) mindenképp venned kell "SERA Nitrivec"-et (ez folyékony), vagy "TETRA Baktozym"-ot (ez kapszula formájú) - ezek a szerek tartalmazzák mindezt.


Hangsúlyozom, hogy ezeknek a baktériumoknak a szűrőben való megtelepedése és elszaporodása több napba (sőt 1 hétbe) is beletelik - megfelelő légpumpa teljesítmény esetén. Éjjel-nappal, egyfolytában menjen a légpumpa. Ugyanis ezek a baktériumtelepek nagyon oxigénigényesek.

Vagyis ha nincs légpumpád, abbn az esetben venned kell ezt is, és középerősre kell beállítanod a teljesítményét. Ez a SZELLŐZTETÉS (amit írtál komment-ként).


("mellékletként" említeném, hogy nekem 200 literes akváriumom van, és feltöltve vízzel, berendezve talajjal, dús növényzettel - nem kevesebb, mint 1 HÉTIG ÜZEMELTETTEM (úgy,ahogy leírtam: "SERA Nitrivec"-et adagolva, állandó szellőztetés mellett) HALAK NÉLKÜL).

És csak ezután tettem bele a halakat a vízbe.

És gyönyörű a víz.

2008. nov. 19. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
és ez a légpumpa hogyan néz ki?mi ez pontosan?
2008. nov. 20. 07:13
 6/8 kzs ***** válasza:

A légpumpa egy olyan kis masina, ami az akvárium oxigén-ellátásáért felelős.

A lélgpumpát az akváriumon kívül kell elhelyezni (tilos vízbe tenni!), és a csatlakozásából jön ki a tömlő. A tömlő végét kell ellátni egy vízvisszafolyásgátlóval és egy porlasztókővel. Az előbbi (vagyis a vízvisszafolyásgátló) azért fontos, mert egy esteleges áramszünet esetén sem folyhat vissza víz a légpumpába. És ezt a porlasztókövet kell beletenni az akváriumba, tapadókoronggal rögzíteni az üveghez. Figyeld meg a kijövő buborékokat: a finom porlasztás a megfelelő!

Maga a készülék igen minimális áram felvételével működik, viszonylag halk, és ajánlatos éjjel-nappal (állandóan) működtetni.

2008. nov. 20. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
egy ilyen pumpát bármelyik akvarista boltban lehet kapni?
2008. nov. 21. 07:16
 8/8 kzs ***** válasza:

Persze.

Egy állítható teljesítményű légpumpa kb. 2500 Ft (attól függ, mekkora akváriumhoz kell). Ehhez külön meg kell venni a vízvisszafolyásgátlót (650 Ft körül van), a tömlőt (hossztól függ, hogy mennyibe keról, de "fillérek"), és a porlasztókövet (nagyon sokféle létezik, mérettől függ ennek is az ára. De 200 Ft körül lehet venni vadi újan porlasztókövet).

Még valami: a porlasztókő kb. fél éven belül elvízkövesedik, ekkor újat kell venni.

2008. nov. 21. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!