Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kell e szűrő a kerti tavunkba?

Nagito Komaeda :D kérdése:

Kell e szűrő a kerti tavunkba?

Figyelt kérdés
Eléggé amatőrök vagyunk az a gond... kb masfél/2 négyzetméter lenne a tó ( még nem létezik a tó ) és csak békákat tennénk bele. Mennyire legyen mély? Vagy túl kicsi ez a békáknak? nem lenne sok tho... Egyéb tanácsot is szivesen fogadunk

2020. jún. 26. 16:09
 1/7 anonim ***** válasza:

nem kell bele de legyen sok növény azok a legjobb "szűrők" mivel nem termelnek további méreganyagokat hanem beleépítik a saját testükbe a tóban élőlények által termelt bomlástermékeket

ellenben ha szűrőt használsz abban a nitrifikáló baktériumok az ammóniát nitritté majd nitráttá bontják a növények a nitrátot nehezebben veszik fel mint az ammóniát és amíg ammónia van addig nem is foglalkoznak vele az meg csak dúsul tovább a vízben a motoros szűrésnek annyi előnye van hogy nem kell külön kiszedni a képződő iszapot bizonyos időnként (mondjuk 1-2-3-4 stb évenként a terheléstől függően) hanem elég a szűrő szivacsait kimosni


amit ajánlok: a tóban legyen egy olyan 80 cm mély rész itt legyen egy tő tavirózsa a tó szélén pedig legyen egy fokozatosan vagy lépcsősen mélyülő sokáig sekély sáv amiben körkörösen szintenként ültetősávok vannak kialakítva itt legyen süllőhínár pl Myriophyllum spicatum (az mehet a középső mélybe is) meg egyéb nem lebegő hínárok kerülhet bele tündérfátyol is a szélére káka vagy egyéb ilyesmik akár kolokán de például mételyfű (Marsilea quadrifolia) is nagyon mutatós a tó köré ültess virágzó növényeket (pl sziklakertiek, nyáriorgona) úgy hogy mindig legyen ami virágzik így a békáknak is jó mivel folyton lesznek rovarokamit esznek illetve a rovaroknak is jót teszel mivel lesz táplálékszerző helyük a tó köré még tehetsz félbevágott cserepeket mondjuk beékelve a sziklakertbe, eldugva a növényzet között ahol menedéket találnak a békák valamint egy farakást is ajánlatos felhúzni a közelében mellette pl nyáriorgonával (a farakás szolgálja a rovaroknak is a búvó és szaporodóhelyet valamint a békáknak is tökéletes menedék és táplélékszerző hely sőt gyíkok is beköltözhetnek akkor ha ezt szeretnéd egy "gyíkvár" is kialakítható) érdemes őshonos növényeket alkalmazni a tóban nézegess a kívánt békák élőhelyeiről, természetes mocsarakról, természetes növényes tavakról képeket amiből inspirációt meríthetsz nem lőhetsz így mellé illetve olvass utánna mit kedvelnek pl wikipédia ajánlom még az MME oldalán a madárbarát kertekről írtakat ott olvashatsz pl a "gyíkvár" farakásról is amit említettem itt van az mme oldaláról egy békás cikk a keresőben még sokat találsz az érdekesebb részért le kell tekerned az aljára ott említik a békamenedéket is pl: [link]

2020. jún. 27. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Hát az 1-est vagy 5x elolvastam annyira jó! "ha szűrőt használsz abban a nitrifikáló baktériumok az ammóniát nitritté majd nitráttá bontják a növények a nitrátot nehezebben veszik fel mint az ammóniát és amíg ammónia van addig nem is" A nitrifikáló baci nem Teréz anyu, nagyon is elveszi másoktól amikre szüksége van. A talajban egyszerűen káros.

Amiért írtam: Én telepítettem kecskebékát a tavamba, aztán nagyon megbántam ugyanis éjszaka olyan hangerővel viszhangzott a város közepén

hogy senki nem aludt a környéken. Egy békát elkapni pedig nem olyan mint egy lepkét.

2020. jún. 27. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
fuu nagyon szepen koszonom foleg az 1esnek, akkkr felesleges a szuro. amugy tele van gyikkal a kert, koszonjuk az otletet! Van sok limlom amivel nem lehet nagyon mit kezdeni jo lesz az menedeknek a bekaknak gyikoknak stb..
2020. jún. 27. 11:32
 4/7 Salx Narval ***** válasza:
Minden esetre szűrés nélkül nagyon ügyesen kell növényesíteni, árnyékolni és takarítani a felszínt ha kell ahhoz, hogy rövid távon ne egy elalgásodott posvány legyen. Ha halak nincsenek egy próbát megér.
2020. jún. 27. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
4 <- minden tapasztalatom igazolja 1-est. Pl. próbálj meg plankton tenyészteni nitrifikáló szűrővel és anélkül, vagy locsolj virágokat kimosott szűrős vízzel. Alul telepített akvában sok növénnyel egyáltalán nem kimutataható az ammonia, sokszor mértem, nem algásodik. Anitrifikáló a halaknak jó senki másnak.
2020. jún. 27. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

ha megoldható növényekkel a szűrés a nitrifikáció a halaknak sem jó mivel a nitrát felgyűlik a vízben ellenben a növények magukba építik

nyilván sok esetben elkerülhetetlen vagy praktikus a dolog hogy ezt alkalmazza az ember mert elég hozzá annyi hogy legyen mondjuk egy szűrőszivacs és abban keringjen lassan át a víz amit a baktériumok "megszűrnek" növényekhez meg több tényező is kell hogy ezt kifogástalanul tegyék szobai körülmények közt ill. vannak állatok amiknél maximum külső növényes szűrővel jöhet szóba mert megennék a növényzetet (főleg akváriumban mert ugye ott víz alatt vannak nevelve a növények és nem jutnak hozzá a plusz légköri széndioxidhoz meg minden hacsak nem hagyjuk a "hamis" vízinövényeket kinőni)


egyébként elég ha kap egy kis árnyékot már kristálytiszta lesz a víz nálam nyáron még akváriumi halak is vannak kint egy ilyen kicsi "békás" tóban a víz gyönyörű tiszta ha meg tűző napon van akkor olyan mindegy hogy van-e szűrés vagy nincs zavaros lesz nagy eséllyel

nálam nyáriorgona van mellette szép nagy lett az ad neki elég árnyékot meg persze van olyan sekély része ami napos részen van egész nap ott mételyfű van sok és tündérfátyol de a zöld víz több növényi és állati planktont tartalmaz mint a kristálytiszta szóval egyáltalán nem gond ha zavaros több benne az élet ami táplálékot nyújt az ebihalaknak meg a kis halaknak is

2020. jún. 27. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Salx Narval ***** válasza:
Én most főként mechanikai szűrésre és csobogóra gondoltam és nem biológiai szűrésre. Az árnyékolás alatt pedig az úszó, lebegő növényzetre de persze egy tóparti bokor, v fa sem rossz rásegítésnek.
2020. jún. 27. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!