Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Alternatív szűrésen gondolkodo...

Zöldfülű Törpe kérdése:

Alternatív szűrésen gondolkodom, mi a véleményetek?(többi lent)

Figyelt kérdés

[link]


Új projekt indítása okán böngésztem a szűrőket, s erre a bejegyzésre bukkantam. Máshol láttam már hasonlót tengeri akvárium esetén, és egyre jobban tetszik.

Egy 60x30 alapterületű, 40 magas akvárium oldaláról választa(t)nám le, amit bettás-corys-csigás növényes aksinak szánok.

Ha minden igaz, egy powerheaddel egy kb. 5 liter térfogatú szűrőt kapnék.


Mit szóltok hozzá? Esetleg tapasztalata van-e valakinek?



2020. okt. 31. 13:58
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Ez így egy esztétikailag jól elrejtett általános célú szűrő. Ennyit lehet várni tőle. De jóval nagyobb alternatíva van benne mint a linkelt példában.
2020. okt. 31. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Tehát egy “hátfalas” szűrést akarsz (csak nem a teljes hátfalon, hanem az oldalfalon) ? Szerintem egyértelmű ,hogy ezzel a módszerrel lényegesen nagyobb szűrőfelületet kapsz mint a hagyományos belsőkkel. Igaz, ez is foglalja a helyet, nem is kicsit, de legalább visszaforgatja haszonban az “elvesztett” litereket. Nekem még ilyenem nem volt de mások tapasztalata alapján ez vetekszik a hasonló térfogatú külsők teljesítményével, érthető módon. Illetve a külsőkkel ellentétben itt nincs olyan negatívum ,hogy egy rosszul illeszkedő modul miatt leereszt az akvárium, cserébe foglalja a helyet. A linkelt példával ellentétben én arra bíztatlak ,hogy sokkal többféle szűrőanyagot kombinálj.

Ez is jó példa (főleg a kezdőknek akik csak most ismerkednek ilyesmikkel) ,hogy csak a kreativitás és a fizika szabja meg ,hogy hogyan oldjuk meg a szűrést :).

2020. okt. 31. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


A linket csak azért tettem be, mert könnyebb megmutatni, mint elmagyarázni (főleg nekem 😅).

Amúgy sem tetszik a csempés megoldás, inkább üveggel lenne leválasztva, és valami hasonló módon eltüntetve:

[link]

De el lehetne tüntetni mohafallal is.


A hátsó falán megoldást azért vetettem el, mert akkor az sokkal nagyobb helyet venne el, és a térfogat azért az oldalfalról leválasztva is elég tekintélyes.


Az igazság az, hogy elférne akár a külső is, de a betta miatt akasztósban gondolkodtam elsősorban. Viszont azok olyan otrombák, foglalják a helyet (igaz, az aksin kívül, de akkor is), és aggaszt a kicsi szűrőtérfogat.

Szűrő anyag tekintetében szivacs, Substrat pro, tuti lenne benne, mert az van itthon.

A befolyó nyílást is magasabbra tenném, mint a példában szerepel, legalább 5 centivel... Mivel a talaj legalább 5 cm vastagon lesz...


Ja, és direkt azért lesz 72 literes az akva, hogy az elveszett terfogatok (talaj, hardscape, szűrő) ne az állatoktól vegyék el a teret.

2020. okt. 31. 21:12
 4/18 Salx Narval ***** válasza:
100%
A mohafal mint látvámy, mint vízszűrés szempontjából tökéletes megoldás lehetne de nem egy bettás akváriumban ahol figyelni kell a lassú áramlásra. Ahhoz, hogy szép és egészséges mohafalad legyen intenzív mechanikai szűrés kell és így is gyakran át kell "porolni" mert az összegyűlt kosz máskülönben megfojtja. Sajnos még az sem elég, ha olyan halakat tartasz amik szeretettel bújnak meg közte és némiképp átmozgatják. A leválasztott részt néha takarítani is kell érdemes kivehető az-az kalitkás, v hálós megoldást alkalmazni a szűrőtöltet kiemelésére. Az otromba akasztós szűrőt is ellehet rejteni és neked tetszőt is lehetne készíteni.:D Ezt viccnek szántam de azért jó alternatívák az oldalfal leválasztásával szemben.:D
2020. nov. 1. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Salx Narval ***** válasza:
100%
Én a magam részéről a talajszűrést sem vetem el, bár sok az ellenzője. Ha szeretsz barkácsolni ezt a megoldást is érdemes talán körüljárni.
2020. nov. 1. 04:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Köszi, akkor a mohafal nem játszik...az amúgy is csak egy hirtelen gondolat volt.


Talajszűrésnek utána nézek.

A különálló szűrő tisztítás szempontjából valóban praktikusabb...át kell ezt gondolni rendesen.

2020. nov. 1. 07:49
 7/18 A kérdező kommentje:

Salx Narval!


Huh, hát ez a talajszűrő...

Nekem tetszik is meg nem is.

Egyrészt abszolút nem hülyeség, van benne ráció. Másrészt szerintem az általam tervezett talajnál ez felejtős. Apró sóder, bazalt, gyöngykavics alá tudnám elképzelni.

Azon kívül ennek a tisztítása, karbantartása olyan hajtépősen macerás lehet. Bár gondolom az Eheim azért kísérletezés, mielőtt piacra dobta, hogy ne kelljen havonta szétkapni az akvát...

Mindenesetre mielőtt ezt említetted volna, megfordult a fejemben, hogy a beszívó ágat amolyan esőztetős megoldással egy réteg kavics alá rejtve meghosszabbítanám, hogy minél nagyobb felületről történjen a beszívás. Mivel kis áramlással még nem volt dolgom, ezért kicsit aggaszt, hogy nem lesz a szűrés elég hatékony. Ráadásul a háttérben sűrűn szeretnék növényesíteni is, Vallisneria és L. Sessiliflora biztosan lesz. A vallisneriát konkrétan a kifolyóhoz terveztem.

2020. nov. 1. 09:54
 8/18 A kérdező kommentje:
Még az is előfordulhat, hogy a bejáratást követően, mikor már jöhetne a betta, lemondok róla, amennyiben nem sikerül számára megfelelő akvát összehozni.
2020. nov. 1. 09:56
 9/18 anonim ***** válasza:
Aki nem riad vissza az akvárium átalakításától annak nem lehet gond egy jó akasztós szűrő legyártása sem. Akár mekkora szűrő felület kialakítható csak a felhasznált tartály méretétől függ. Cellákra osztva több funkcióra is felhasználható pl. talajszűrő, vízcserélő, etetőgép stb. Talajszűrő: a nitrifikáló baktérium a talaj mélyén nem növény kompatibilis, a természetben nem így működik. Viszont nagyon ütős hardver ha jól van megcsinálva.
2020. nov. 1. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 Salx Narval ***** válasza:
100%
Első sorban én is az akasztós szűrést szorgalmaznám akár saját készítésűt is. A talajszűrést inkább kísérletező kedvű akvaristáknak való, lehet kombinálni külső szűrővel, fordított áramlással, porlasztóval, saját tervezésű csőrendszerrel, ültetőtálas növényzettel kombinálva, rétegelt, v homogén talajszerkezettel. Nekem a fordított talajszűrés jött be legjobban, egy kisebb külső szűrővel. Ültetőtálas és lebegő növényzet volt a talaj morzsolt zeolit és lávakő 3-5 mm. Vastagabb réteg drávai sóderrel is jól működött. A rendszer tisztításához elég felcserélni pár órára a nyomó és szívó ágat.
2020. nov. 2. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!