Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Alga problémámat szeretném...

Tibusz87 kérdése:

Alga problémámat szeretném rendbe tenni, ehhez kérnék segítséget. Köszönöm?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Alga farmomtól szeretnék megszabadulni.

Algáim:


- Fekte szakáll alga (Mindenütt)

- Zöld pont alga (elfogadható mennyiség)

- Ecset alga (elenyésző, de megjelent)

- Zöld szőr alga (ez utóbbit még meg is tartanám.)


Szóval, úgy vélem marha nagy a gond. :/

Nem... Nem vagyok profi akvarista.


Akvárium:


- 150L

- 24°C

- Csak elő növény (Sok; zöld, és vörös)

- CO2 van

- NO2 stabilan nulla

- NO3 mérések alkalmával változik 10-15 között (mg/l)

- Heti 30% vízcsere (Állott vízzel)

- Külső szűrő folyamatosan megy

- Hal... Hát igen. Az sok van. Ezért is van tele növénnyel az akvárium.

- Világítás:2 db Led, egy fehér, egy félig piros. Darabonként 75cm/25w

- Etetés naponta 2x. Reggel Tetra pehely, este fagyasztott. Egyik sem tonna szám. Egyszeri adagot adok nekik kétszerre.

- Fa nincs a medencében.

- Kövek igen, de csak mérsékelt mennyiség.

- Tápozás heti rendszerességgel.


Egyenlőre ennyi jut eszembe, hogy felvázoljam a helyzetet.


Talán még annyi, hogy az akvárium 6 hónapja megy.

És a kereskedésben vett növényeket, és halakat is rögtön a medencébe tettem 2 hete.

Tudom ez hiba, mert lehet onnan szedtem össze, már van karantén medencém is. Eső után köpönyeg.


Kérném, hogy csak olyan írjon a témához, aki hasznos segítséget tud adni ebben a nem egyszerű challenge-ben. Sok mindent megtanultam a témában. Nyílván utána olvastam, de lehet el siklottam valami fontos dolog felett.

Ha van ötlet osszátok meg velem kérlek.


A válaszokat, javaslatokat előre is nagyon köszönöm.



2021. márc. 18. 16:25
1 2 3
 1/21 Skid05 ***** válasza:
100%

A tápozást ha részleteznéd (miből mennyi) informatív lenne.

A ledek lumen értékét ismered esetleg?

A 10-15 no3 vízcsere előtt vagy után mért érték?

Vízkeménység (gh, kh)?

Növények fajait jó lenne beazonosítani, alább segítség.

[link]

[link]

2021. márc. 18. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

sajnos hasznos választ nem tudok adni, de ötletem lenne.

Legközelebb (más probléma esetén is) majd a 2 legfontosabb dolgot ne hagyd már le légyszi, mert enélkül bárki olyan vakon van, mint eszmeralda.

Milyen szűrő , milyen, mennyi hal.

Lehet, hogy efölött is elsiklottál, de amúgy ez mindennek az alapja.

2021. márc. 18. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

" halakat is rögtön a medencébe tettem 2 hete."


Mármint 5 és fél hónapig ment üresen az aksi, és most 2 hete beleraktad az összes halat, egyszerre?

2021. márc. 18. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%
Az algák mióta vannak?
2021. márc. 18. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Szép és jó ,hogy ennyi mindent leírtál mert ez már sokkal több mint amit az átlag kérdezők leírnak, viszont még nem elég, pl: mennyi s milyen hal illetve kb ugyan ez a szűrésről. Na meg a fényed lumenben mit tud, megfelelő-e a növényzetnek stb-stb.

Azt írod CO2 van szóval gondolom erős fény meg high tech irányzatot kell elképzelni. A “sok hal”-al az a baj ,hogy csaknem kiszámíthatatlan ,hogy pontosan mennyi macro-t termelnek ami ugye alapjaiban befolyásolja a tápozást s ez egy érzékenyebb rendszernél igen bajos tud lenni. Részben ezért is van az ,hogy ilyen akváriumoknál nem éppen a halak vannak túlsúlyban a növényekhez képest. Nem azt mondom ,hogy high tech-ben nem lehet halazni, hanem azt ,hogy így általában sokkal érzékenyebb/ “borulékonyabb” a rendszer.

Az alga-téma eleve nagyon összetett s van úgy ,hogy ránézésre minden rendben kellene legyen mégis algás minden. Ajánlom ezeket az oldalakat (kettőt már linkeltek is) ahol találsz algákról is leírást illetve ajánlani tudom a “Növényes Akvaristák Közössége” és a “LowTech Akvakertész Közösség” facebook csoportokat. Ott könnyebben és hatékonyabban tudnak segíteni:

[link] , [link] , [link] , [link]

2021. márc. 18. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


A mérések kapcsán. 2-3 napont gyorsteszt, mérés csere előtt. Nekem így űnik logikusnak.


kH°d: 6-10 között ingadozik. Mérésenként változik.


Világítás:

Fehér led: 8562 Lux

Vegyes led: 2627 Lux


Szűrő külső:

Sunsun márka (bár nem hiszem, hogy ez lényeges) 1000l/h teljesítmény.


Tápozás:

Ferropol (JBL Pro Flora) hetente 36-38 ml.

Plusz Carbo Booster MAX naponta 4-5 ml

(A tápozáshoz kikértem az akvarisztika véleményét, ők javasolták ezeket.)


Halak:

2db Gyöngygurámi

2db Vitorlás (Kicsik kb 20mm magasakl

5db páncélos harcsa

2db Törpe gurámi

8db Cardinalis (vörös neon)

2db Anci (1 kicsi, 1 közepes)

1db Kicsi Botia (Csiga evő)

8db Guppi


Amit még nem említettem. Volt ben oxigén. Ezt ma kivettem délután. Estére beindult a fotoszintézis (ontották az oxigént) a növényeknél, ez egy ideje nem volt.

Szerintem is a tápozással lesz a gubanc. Persze nem biztos.

2021. márc. 18. 21:25
 7/21 A kérdező kommentje:

Továbbá...


Növények: 9 féle van.

- Anubis

- Rák virág

- Kis papagáj levél

- Beckett

- Vitorlavirág

- Valiznéria


A maradék 3 nevét nem találtam meg. Ez egy vörös, és 2 zöld faj.

2021. márc. 19. 11:14
 8/21 Skid05 ***** válasza:
100%

A gyorstesztekkel az a gond, hogy nem éppen következetesek/megbízhatóak, legalább a vízkeménységet megérné egy cseppteszttel megmérni mert mérésenként (ha uazt a cserevizet használod) nem ingadozhat ennyit. Illetve a GH értékre is szükség lenne, nem csak a kH-ra mert önmagában csak a szükséges infó fele.

A szűrő fontos alga szempontból is, mert a nitrifikáció első lépcsőjénél, az ammónia nitritté alakításánál mind a kellő vízforgatásnak, mind a hasznos szűrőfelületnek kulcsszerepe van, a szabad ammóniát elsődlegesen az algák hasznosítják (különösen akkor ha a növényzet tápanyag ellátása hiányos/elcsúszott). Ilyenformán lényeges, hogy a szűrőben milyen szűrőanyagot használsz, a gyári kerámiák, biolabdák trágyát sem érnek.

A fényed esetében a kelvint nem kérdeztem, egy rossz színhőmérséklet algásít megfelelő tápozás mellett is, szóval a 6000-6500K hideg fehér led ajánlott, némi pirossal keverve, lux alapján ez nálad lowtech/hightech határán mozog, szóval a szénforrás (booster) indokolt, az levegőztetés felesleges.

Viszont a JBl gyári ajánlása 10 ml / 40 l / hét, de javasolt napi adagolással beadni, hogy ne ugráljon a tápanyagszint össze-vissza. Ami jó: ennyi hal mellett bőven van makroelemed 30% csere mellett is, szóval a kiegészítő tápozást kell megoldanod. A jbl adagja viszont sok, mikroelemekből kevesebb fogy, a gyári ajánlás felével (naponta adagolva ha megoldható) megpróbálkoznék 25%-os cserék mellett egy hónapig figyelve a változást. Illetve nem írtad, hogy végül is a halak 2 hete kerültek be, (vagy csak egy részük?), illetve előtte mi szolgáltatta a növényi tápanyagot és hogy álltál algákkal az elmúlt 6 hónapban?

Viszont mindenekelőtt egy keménységet kéne belőni, mert ha nem jók a vízparaméterek, szélmalomharc az egész tápozás.

Ami a növényzetet illeti a rákvirág és a vitorlavirág nem submers fajok, teljesen víz alatt elrohadnak pár hónap alatt, ezzel is az algákat táplálva.

A fauna összetétele nem oké, talán te is tudod az utánolvasást követően, a kérdésed nem erre irányult, így ezt nem részletezem, megteszi majd más.

2021. márc. 19. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm.


Cseppes mérések. Mai.


kH: 15

pH: ~7 (6,6-7,4)

gH: 8

NO2: >0,01

NO3: 30-40 között (tudom ez sok)

Fe: 0,6 (kicsit sok)


Természetesen nem egyszerre raktam be a halakat 2 hete. Csak pótoltam. Elkövettem egy sújos hibát. Egy ismerősömre hagytam pár hétre az akváriumot. A halak, és növények egy része kihalt. :/

De ennyi alga nem volt. Utána jelent meg. Már hónapok ota van alga, de ennyi nem. Most 1-2 het robbanttak ki.

Mit tegyek az algás növényekkel? Temető? Vagy vágjam a fertőzött leveleket folyamatosan? Tereptárgyakat ma, vagy holnap lesúrolom, leforrázom.

Új tápot vettem. Most tetrát.

Tetra PlantaPro.

Jövő hónap elején kicserélem a szűrő minden tartalmát. Igen a gyári van benne. Azt hittem azért van benne mert jó. Erre eddig senki nem hívta fel a figyelmem. A világítás ⅔ fehér, ⅓ piros arányban van.

Gondolkodtam újra indításon is. De nem szeretném, csak ha tényleg minden elveszett. Szeretném megtanulni. Szeretném tudni ezeket. Nagyon sok jó írás van a témában, de sokkal többet tanulok, ha gyakorlatban szembesülök a problémákkal.

A 60L-es medencém elfogadható állapotban van. Abban volt calamanus férgem az elején. Azt is megoldottam. Igaz többe került, mint ha lehúzom a halakat (guppik) a wc-n (ahogy faterom tanácsolta) , és újra indítok mindent, de örömmel tölt el, hogy még mindig itt úsznak az egykor még nagyon beteg halacskák. A növényekről... Tudom sajnos. Van a szobában szárazon mind vitorla virág, mind rákvirág. Mikor hazahoztam, akkor véltem felfedezni a hasonlóságot. Franciában vagyok, és a francia nevük alapján nem tudtam, hogy ugyan azt veszem.

Továbbra is köszönöm a segítséget.

2021. márc. 19. 17:40
 10/21 A kérdező kommentje:

Elírtam nem megy a matek.

Fény ¾fehér, ¼Piros arányban van.

2021. márc. 19. 18:04
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!