Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » 100-150 literes akváriumot...

100-150 literes akváriumot hogyan érdemes berendezni és mennyire költséges?

Figyelt kérdés

Sziasztok, régóta szeretnék egy nagyobb akváriumot szépen berendezve, halacskákkal. Most szerintem eljött az idő, szóval érdekel több dolog is. Elsőnek az, hogy mennyire nehéz és időigényes berendezni majd fentartani az akvárium szépségét?

Mennyire költséges a berendezése majd a fentartása?

Szállítása megoldható-e?

Illetve egy hosszabb kirándulás esetén (7-14 nap) mi a teendő a halakkal?

Olvastam régebben róla és tudom, hogy nem könnyű és sok a munka vele, de érdekelne olyan emberek véleménye akik ezzel foglalkoznak.

Köszönöm előre is a válaszokat és a segítséget.



2021. ápr. 17. 09:50
 1/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

A költségvetésben annyira nem tudok segíteni mert ez elég relatív, nyilván a kezdeti beruházás ami “sok”, de fenntartani már nem vészes. Ha mindent újul veszel az nyilván drágább mintha használtan vennéd, na meg gyártója válogatja miért mennyit kér el.

Itt esetleg annyit tudnék hozzáfűzni ,hogy ha lehet ne szettet vegyél hanem mindent külön-külön, úgy biztos ,hogy megfelelő technikával lesz felszerelve az aksi. Bár ezt lehet tudod mert úgy veszem ki ,hogy mintha nem első akvárium lesz mert “nagyobbat” szeretnél, mindegy.


Fenntartani nem nehéz ha érted az alapokat, ha tudod ,hogy mi hogyan működik egy akváriumban.


Az időigényesség? Hát, kezdetben biztos benne lesz fél-egy napi munkád ,hogy berendezd, utána mikor ahogy akarod úgy változtatod, alakítod.

Az azutáni karbantartás nem sokkal több mint heti 10-20-30 perc (részleges vízcsere ami ekkora méretnél jó kell legyen a heti 1x ~30%; szűrőtakarítás ami belsők esetében 3-5 hetente esedékes de ilyen méretnél már nem ártana külsővel dolgozni, azoknál meg akár félévente-évente is elég szétszedni; növénymetszés ami megint nem kicsit helyzetfüggő ,hogy mikor s mennyit, stb)


Ami a nyaralásokat illeti egy jól működő akváriumot 1-2 hétre magára lehet hagyni, legfeljebb kicsit koplalnak a halak.


Ezeket ajánlom, minden fontos infót megtalálsz, javaslom kezd a kezdőknek szóló cikkekkel, ha kérdésed van nyugodtan tedd fel, én és még sok más ember szívesen segít:

[link] , [link] , [link] , [link]

2021. ápr. 17. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
14%
Egy 30000 ft-ból egy jó akváriumkészletet már tudsz venni, hőmérsékletszabályozóval(igen, ez fontos), meg világítással: AquaEl Leddy 60 Day & Night szögletes akváriumkészlet Fekete 54L - tudom ajánlani. Majd kell még hozzá venned, úgy 5000 ft-ért (olcsóbbat nem érdemes venni, nem elég hatékony. EHEIM installációs szett 12 / 16 mm - szívó oldal- ezt tudnám ajánlani. Ha gondolod, nagyobb akváriumot is vehetsz, de ahhoz drágább levegőszűrő kell. Továbbá egy ilyen akváriumban 5-6 kisebb halat tusz tartani, többet nem érdemes, mert nem lesz elég hely nekik. Amit fontos betartanod, nem rakhatod radiátor vagy ablak mellé, hogy ne legyen vízhőingadozás, valamint az új akváriumot vegyszer nélkül, tiszta vízzel kell mosnod. 3/4-ig érdemes vízzel megtöltened, hogy ne lötyögjön ki. A talajhoz a kavicsot meg kell alaposan mosni (tiszta vízzel), 54 liter -10-13 kg kavics arányban lesz szükség kavicsra, amiből a talaj lesz. A fűtőt és a szűrőt rakd az akvárium oldalára, hogy egyenletesen tudja eloszlatni a forrás a hőt. Ezután jöhet a berendezés, válassz valamilyen kő-búvóhelyet, esetleg még 1-2 köveket dísznek (bazalt, a gránit, a láva, a tufa, vagy akár a megkövesedett fa, semmi mésztartalmú kő), majd pár vízinövény, (a fűtőt és szűrőt el kell takarni a halak elől), a halak számára komfortosan berendezve, erről majd keress utána pár képnek. Ekkor a víz viszont még klóros, úgyhogy még várni kell pár órát( Klóranti vegyszerrel felgyorsíthatod), majd még egy hétig vársz, hogy a mikrobák elszaporodjanak. Majd időnként takarítanod kell az akváriumot.
2021. ápr. 17. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

#2 - "Továbbá egy ilyen akváriumban 5-6 kisebb halat tudsz tartani, többet nem érdemes, mert nem lesz elég hely nekik" Ez most elírás vagy mi? 150L-nél ilyen aránynál bármilyen minimális technika elég még szűrő sem kell ha van benne növény.

"Egy 30000 ft-ból egy jó akváriumkészletet már tudsz venni, hőmérsékletszabályozóval(igen, ez fontos)," Attól függ milyen hal, milyen lakás. Egy termosztátos kazánnál ahol van 22 fok 1-2-fok ingással oda minek?

2021. ápr. 17. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Molyember ***** válasza:
100%

Literenként 1-1,5 forinttal számolj, ha szépet akarsz. A szűrőn ne spórolj, az teszi ki az ár felét. Ne felejtsd el, hogy sem a növények, sem az állatok nincsenek ingyen, ez is megdobja az indulást. Lehet gányolni, meg olcsóbb dolgokat venni, de ha a szűrőn spórolsz, biztosan megbánod. Az az akvárium szíve és tüdeje.

Ha növényest akarsz, akkor kell még némi táp, esetleg CO2, ez kb. annyiba kerül, mint a szűrő.

És ha elköltöttél rá egy csomó pénzt, akkor is előforfulhat, hogy pár hét után jön az alga, és senkinek a leghalványabb fogalma sem lesz, hogy miért. :) Akkor lehet játszani a megvilágítással, az etetéssel, a tápozással, miegymással, de ez már nem tartozik az induló költségekbe. :) Ez is egy hobbi, ez is pénzbe kerül, mint minden más. De ha szereted, akkor megéri.

2021. ápr. 17. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Skid05 ***** válasza:
100%

A berendezésen nem érdemes spórolni, mondjuk szettet venni, utólag le kell cserélni a legdrágább összetevőket (fény, szűrés) és a kezdeti félárból hirtelen dupla ár lesz. A 100 cm hosszú üvegek fény szempontból igen jól tervezhetőek és relatíve olcsó a fényforrás cseréje, ha nem vagy villanybarkács ez is szempont. Illetve ide sorolnám kapásból a megfelelő bútorzatot is (mondjuk 50l felett erősen releváns dilemma), ha valamin nem éri meg spórolni ez az.


Általánosságban egy standard társas akvárium működtetési költsége a közműdíjak jól kalkulálható emelkedésében (m3, kwh), halkajában és némi növénytápban testesül meg. Példának okáért egy 150es akvánál, 2x39w fényforrással, egy 15-20w körüli szűrővel és kb 20-25l heti vízcserével lehet számolni.


Még mielőtt fajokat (legyen az növény vagy állat) válogatnál, egy bmely szaküzletben kapható neptun vízteszttel erősen ajánlott lenne bemérni a csapvizedet, mert alapjaiban határozza meg a további teendőket. Ott lesz az a pont ahol el kell dönteni, hogy a tartani kívánt fajokhoz igazítod a vizedet, vagy a vízhez válogatsz faunát.

És ha már válogatás és tanácsadás, jusson eszedbe, hogy a "szaküzletek" eladói - tisztelet a kivételnek - elsősorban profitot látnak benned, azaz a tanácsaik nem kimondottan a javadat kívánják szolgálni.


Ami a karbantartási illeti, napi etetéssel, heti (15-20%) vízcserékkel és mondjuk 4-6 hetente egy szűrőtakarítással javasolt számolni belső szűrésnél, külsőnél akár fél év is lehet. Amúgy egy átlag társas akvában a természet lényegében szabad kezet kap, részedről minimális idő- és energiaráfordítást igényel, amit a víz alatti élővilág egy apró közösségének fejlődése, mindennapi látványa sokszorosan kárpótol.


Szállítás: ha üveges csinálja - itt jegyezném meg, hogy a legtöbb üveges nem vállal akváriumot, illetve ha vállal akkor sem biztos, hogy jól jársz vele, külön terület a szakmán belül - akkor némi felárért kiszállítják házhoz. Ha mégis te magad szállítod akkor érdemes némi élvédő csíkokkal (szivacs, polisztirol, polifoam...) készülni, az ördög nem alszik alapon, pláne 100+ literes akvánál. Ami a feltöltött akvárium mozgatását illeti... a helyes sorrend, parkettázás -> akvárium, és még véletlenül sem fordítva ;)


Hosszabb távollétek esetére megelőzőleg jó kondiban kell tartani a halakat, legyen némi tartalékuk, egy szűrőgányolást időzíteni az indulás elé, kiporciózni a kaját egy beugró embernek aki heti kétszer beadja (ennél több dolga ne legyen!) a kaját nekik, esetleg beruházol egy automata etetőbe.

2021. ápr. 17. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Molyember ***** válasza:
100%

Most olvashattál itt egy csomó dolgot, amik akár egyesével is elvehetik a kedved, de ne szomorkodj. Ha már felmerült benned, hogy akváriumot akarsz, akkor előbb-utóbb akváriumod lesz. :) Nem baj, ha gondolkodsz rajta egy kicsit, így pontosabban ki tudod találni, hogy mit is akarsz, aztán úgy tervezel. Ne ess abba a hibába, hogy akkor inkább kis akváriumot csinálsz, mert arra is ugyanúgy el lehet költeni egy valag pénzt, és még csak nem is azt kapod, amit szerettél volna. Ráadásul általánosan elmondható, hogy a kisebb akváriumok a kevesebb víz miatt sokkal érzékenyebbek. Nekem most egy harminc literes garnélásom van, elsőre akkora algafarmot csináltam, hogy nem láttam át rajta. :) Jelenleg se szívesen mutogatom, de már sokkal jobb a helyzet.

Az ötös válaszoló például biztosan sokkal tapasztaltabb nálam. Növényt például úgy vettem, hogy legyen szép. Szépen ki is rohadt egy hét alatt. :) Mint minden hobbinak, ennek is végtelen mélységű szakirodalma van, csak tőled függ, hogy mennyire mész bele.

2021. ápr. 17. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszát. Sokat segítettek, és a kisebb hátrányok ellenére is ugyanúgy érdekel a dolog. Az egyik válaszoló említette, hogy szerinte biztos volt már akváriumom; nem, nem volt még, csak sokszor akartam és mindig utána olvastam, kutakodtam. :)


A továbbiakban már csak pár részletkérdés érdekelne, és remélem ugyanúgy számíthatok a válaszaitokra.

Ajánlottátok, hogy ne akvárium szettet vegyek, hanem ha tudok csináltassak külön egy akváriumot. Az rendben is van, meg olcsóbb is, de akkor műanyag tetőt hol kaphatnék rá, vagy azt hogy tudnám elintézni?

Illetve egy jó szűrő mennyibe kerül, és mit kell nézni benne, miben kell "jó" legyen? Ugyanúgy a pompa is érdekel.

A fényforrás szintén.

Szerintem egy 120l-es akvárium lesz a szerencsés, vagy egy 140.

2021. ápr. 18. 08:01
 8/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:

#7


“Ajánlottátok, hogy ne akvárium szettet vegyek, hanem ha tudok csináltassak külön egy akváriumot.”


Na már most ez kétértelmű mert pl: én arra gondoltam ,hogy külön-külön veszed meg a dolgokat de pl maga az akvárium az egyben van, lehet így is venni ,hogy csak üresen az üveg. De lehet üvegesnél is csináltatni. Sok üveges vállalja (néhány pedig vállalja pedig nem kéne neki, legjobb ha facebook csoportokban érdeklődsz, ha xy-t sokan ajánlják akkor nagyon nem lőhetsz mellé), ez leginkább akkor praktikus ha mondjuk egyedi méretet/ arányokat szeretnél mert mondjuk ahova kigondoltad oda nem passzol egy standard akva, de sima standard méreteknél is megérősebb.


“Az rendben is van, meg olcsóbb is, de akkor műanyag tetőt hol kaphatnék rá, vagy azt hogy tudnám elintézni?”


Nem muszály zárt műanyag tetős legyen, persze sok esetben praktikusabb, főleg kezdőként (pl: ugrálós vagy labirintkopoltyús halak nem tarthatóak nyitott akvában, igaz, előzőknek elég egy szúnyogháló is).

Lehet venni külön tetőket, nyilván ezek standard méretekre vannak szabva. Ha van némi villanyszerelési tudásod (vagy ismerősöd akinek van s tud segíteni) akkor össze lehet dobni tetőket. De talán legegyszerűbb ha az elejétől fogva standard méretekkel dolgozol ha gyári tetőt akarsz. Szóval a lényeg ,hogy ezek külön, utólag is beszerezhetők.


“Illetve egy jó szűrő mennyibe kerül, és mit kell nézni benne, miben kell "jó" legyen?”


Szűrőknél elsősorban amire kell figyelni: szűrőanyag térfogata és ehhez egy l/h (liter/ óra) és a gyári ajánlás.

A szűrőanyag térfogata kb 3%-a legyen az akváriuménak, természetesen lehet nagyobb is de illik legalább elérni a 3%-ot. Gyárilag sokszor pakolnak bele olyan dolgokat amiket jobb kicserélni, leggyakoribb ilyen mondjuk a “biolabda”. Alulra lehet hagyni kerámiagyűrűket meg hasonlókat “ülepítő közegként” amik megfogják a nagyobb mocskokat. Majd felfele haladva lehet sűríteni. Gyakori szűrőanyagok a szivacsok, általában a szűrőtöltet nagyját ők teszik ki (leginkább TM10-től TM30-ig), seachem matrix, substrat pro, siporax/ siporax mini stb-stb, legfelül meg perlonvatta. A lényeg a porózus felületen van mert azon tapadnak meg a lebontó baktériumok és miattuk nem szabad csap alatt kimosni a szűrőtöltetet.


A l/h egy olyan dolog ,hogy ha a szűrő beérik akkor kb megfeleződik, tehát egy üresen 500 l/h teljesítményű motor beért szűrőközeggel jó ha tud 2-300 l/h produkálni. Érdemes kb 10x vízforgatással kezdeni mert ez kezdetben úgy is sok lesz s le kell fojtani a szűrőt (soknál már gyárilag is lehet, a nyomóágat kell fojtani tehát ahol kijön a víz) majd ahogy érik a szűrőközeg úgy lehet ráadni a flow-ot. De ha már startból kevés a l/h akkor abból nem lehet utólag többet csinálni viszont többből lehet kevesebbet. Itt megjegyezném ,hogy bevett szokás ,hogy egy külső végzi a bio.szűrést míg egy belső vagy powerhead felel a megfelelő áramlásért.


A gyári ajánlásnál az alsó határt kell figyelembe venni, pl: ha egy szűrő gyárilag 60-120 literre ajánlott akkor az ~60 litert visz.


“Ugyanúgy a pompa is érdekel.”


Itt nekem nem teljesen tiszta ,hogy mire gondolsz. Külön levegőztetőre? Az nem szükséges, elég ha a szűrő fodrozza a vízfelszínt.


“A fényforrás szintén.”


Ez megint egy hosszú s sokrétű téma. Csak érintőlegesen pár dolgot:

A fény és a növényzet kéz a kézben jár. Vagy egyiket igazítod a másikhoz vagy fordítva. Egy átlagos halas-növényesbe is illik legalább közepes fényerőt elérni ami 0,4-0,5 w/l (watt osztva liter), ugyan ez lumenben 20-40 lm/l. A w/l leginkább fénycsöveknél működőképes számítás, ott is inkább csak T8-asokra. T5 és LED fényforrásoknál a lumen a pontosabb, kb 45-50+ cm magas akvánál ez utóbbiak praktikusabbak mint a T8. Sőt, ma már alig kapni nem LED-es lámpákat.

Színhőmérsékletre kb 6.000-6.500 kelvin. Ami ennél sokkal alacsonyabb az túl vörös, ami sokkal magasabb az túl kék.

A fényforrásokat kb évente-másfél évente cserélni kell mert bár látszólag ugyan úgy világít valójában eltolódnak a fényértékek s ezt ha mi nem is akkor a növényzet megérzi.

Világítási időnek elég napi kb 8-10 óra, érdemes időkapcsolóra kötni.

2021. ápr. 18. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!