Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » A halaink hirtelen és gyorsan...

A halaink hirtelen és gyorsan elpusztultak, mit ronthattam el?

Figyelt kérdés

Adott egy 70 l JUWEL akvárium (szett, fénycsővel, szűrővel, levegőztetővel, fűtővel és hőmérővel), kb 10 napot vártunk a növények után a betelepítéssel. Került bele 6 neonhal, 7 tűzlazac (parázslazac) és 1 betta, továbbá 3 sisakcsiga. (Természetesen vízelőkészítő sera aqatan és sera bio-nitrivec is.) Minden berendezés ment, csak a fénycsövet kapcsoltuk ki éjjelre. A hőfok 23-24 körül volt. Napi 1x-i etetés (Sera Vipagran), heti 1 koplalónappal. Algásodni kezdett, így tisztítást és részleges (1/3-ad) vízcserét hajtottam végre. A szűrő szivacsát kimostam a kiszedett vízben, tettem rá "hasznos bacit" (a szivacsra, Sera bio-nitrivec), természetesen letakarítottam az oldalát, a sziklát és a másik bujkáló-dekort, ill. a növények leveleit, amennyire lehetett, majd a vizet visszapótoltam és tettem bele Sera aquatan-t. Kaptam továbbá "Neptun algagátlót", ami a ráírt adagolásnak megfelelően beleöntöttem. A hőfokon emeltem, 25 fokra állítottam. Másnapra kristálytiszta lett, úgy tűnt, minden rendben, de harmadnapra (este vettük észre, amikor etettünk volna) a neonhalak egy kivételével mind elpusztultak, és egy parázslazac is feladta. Az éjszaka a többi is. Csak a betta és a 3 sisakcsiga maradt.

Tudom, sok kritika éri a kezdőket - jogosan - , hogy nem néznek eléggé utána, de én úgy gondolom, hogy valamennyire körbejártam a témát. Mégis elkövethettem valami végzetes, nagy hibát, hiszen ennyire hirtelen miért is pusztulnának el? Az eladóra én is hallgattam, de úgy gondolom, hogy ő mégiscsak ért hozzá és ennek nem kellene hibának lennie. Szerinte egyébként túl sokat ment a fény, mert csak éjjel 8 óra hosszára lett kikapcsolva és ezért algásodott. A gyárilag benne lévő fénycső egyébként 8 wattos. Nagyon szomorú vagyok, remélem, hogy a betta túléli, de sajnos egyelőre nem tudom, hogy mit rontottam el. Ha valaki tud segíteni, nagyon megköszönném.



2021. máj. 2. 10:41
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
100%
Részvétem. A 8W led sem ív hegesztés de egy anubiasnak vagy egy felszínen szétterülő valisneriának elég lehet. Lehet 1-2 ezerért kapni remek utólag felragaszható led modulokat persze némi elektromos ismerettel. Lehet kapni 3-komponensü ammónia tesztet de amikor az mutat valamit akkor már a nitritmérő Sztálinvörös szokott lenni, annak több értelme van. A köveken, hátoldalon lévő algák a barátaid, nem kell írtani. Cserélj vizet állott vizzel, szórj be némi halkaját a csigáknak és várj 3-hetet. Utána szigorú karanténozással fokozatosan telepíts bele halakat. A barna algák eleinte megjelennek de ha a növényid funkcionálnak eltűnnek majd.
2021. máj. 5. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Na tehát akkor van egy 70 literes akváriumod gyenge technikával. Először is a technikát kellene fejleszteni, kezdve egy erősebb szűrővel. Ahogy említettem olyat keress aminek a gyári ajánlás alsó határa 70 liter vagy több. Vehetsz akasztós vagy külső szűrőt is (ha van érzéked hozza akár házilag is barkácsolhatsz) ,hogy ne foglalja belül a helyet. Ha megvan akkor nem árt 2-3 hétig együtt járatni a régivel.


Ami a fényt illeti ez elsősorban a növényeknek kell szóval jó lenne tudni ,hogy jelenleg milyen növényeid vannak.

A 6500 kelvin jó de az a 624 lumen 70 literre kb 8,91 lm/l. S 20 lm/l-től kezdődik a közepes fényerő, szóval a jelenlegi fényed alatt talán gömbmoha, anubias, valamilyen árnyéktűrő cryptocoryne-féle meg békalencse megmarad, talán. Szóval vagy hagyod így s reménykedsz ,hogy a felsorolt növényekből megél pár (bár az is nagyrészt inkább vegetálás lenne) vagy kicseréled a világítást. Szemléltetésképpen ebből a világításból még 2-3 kellene közepes fényhez.


Telepítettséget illetően egyelőre maradjon ez a pár csiga s majd ha van megfelelő technika akkor rá ~4 hétre lehet gondolkozni halakban. Sajnos a jelenlegi felszerelés nem igazán bír el többet egy marék csigánál.

Egyébként a barna és zöld pontalga természetes, pláne az elején. Ilyen gyenge fénnyel valszeg’ a barna alga lesz állandó vendéged, erősebb fénynél megjelenik a zöld pontalga is de ez a kettő minimális mennyiségben természetes, szóval velük egyelőre ne foglalkozz.

Arról még talán nem volt szó ,hogy karbantartásra elég heti 2x 15-30% vízcsere, talán heti 1 is elég, főleg amíg csak csigák vannak de majdan ha lesznek halak akkor az elején pár hétig míg rendesen beér a szűrő mehet a heti 2 vízcsere.

2021. máj. 5. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!