Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Elképzelhetőek, hogy régen a...

Elképzelhetőek, hogy régen a folyóvizeinkben éltek ember nagyságú süllők és csukák?

Figyelt kérdés

A mai napon a pincében megtaláltam Fekete István: Halászat c. könyvét és mivel engem érdekel a biológia és azon belül a halászat így gondoltam elolvasom.


Azonban a könyv elején a bevezető részben szemen szúrt valami. Ugyebár ír arról a könyv, hogy Zsigmond és Mátyás király idején a folyóvizeink jelentették a "gazdaság" fő tengelyét, ugyanis rendszeresen halásztak kifejezetten a vizát keresték amelyből nem volt ritka, hogy napi ezer darabot is kifogtak aztán egy forintért cserébe közel 7 mázsa halat adtak el.


Na de a leglényegesebb dolog, hogy az akkori halászok beszámolója szerint láttak embernagyságú süllőket. Ezen a mondaton kicsit fennakadtam és mindenképpen utána akartam járni. Találtam "aktákat", amelyben viszont nemcsak süllőről írnak, hanem konkrétan általánosságban írnak arról, hogy abban az időkben a halak mérete jóval nagyobbak voltak a mostaniaknál. A végén pedig találtam egy képet, amin 3 darab halász tart a kezében egy 2,5 méter hosszú csukát. Ez viszont már a 20.századból előkerült "akta" volt. Ezek szerint ezek a genetikai jellegek napjainkig is fennmaradhattak akár. (feltéve ha a kép eredeti volt)



Mit gondoltok? Valóban igazat írnak és néhány évszázaddal ezelőtt a halak megnőhettek akár gigantikus méretűre is a mostaniakhoz viszonyítva? Ha ez megtörténhetett elképzelhető, hogy a kép eredeti és napjainkban is maradhatott fent néhány monstrum amely békésen úszkál nagyobb folyóinkban?


Nyilván azt is figyelembe kell venni, hogy akkoriban az emberek átlagos testmagassága 150-160cm között volt, ehhez hasonló méretű süllő pedig ma is él nagyon ritka számban, hát ha az ember kicsit távolabbról látja nagyobbra is becsülheti, de ettől függetlenül érdekel a véleményetek.



2021. júl. 24. 20:30
 1/8 anonim ***** válasza:
8%

Igen, elképzelhető!

Pont most próbáltam ki, és nekem pl. sikerült elképzelnem egy hét és fél méteres csukát!

Majd kimegyek az erkélyre is, onnan a bejárati ajtó 9 méterre van, megpróbálom azt is elképzelni, majd megírom, sikerült el!

2021. júl. 24. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A túlhalászás miatt nincs idejük rendesen kifejlődni. A viza pedig nem tud felúszni már a Dunán a Vaskapu miatt.
2021. júl. 24. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
8%

Na....

Hát 9 métereset is elképzeltem!

2021. júl. 24. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Tess, a csuka világrekord:


[link]

2021. júl. 24. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Köszi kérdező a topicot!Nagyon érdekesnek találom és igen,lehet h vannak még ekkora halak :) (engem is érdekel a biologia alapszinten)
2021. júl. 24. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

[link]



Itt van ez a kép amiről beszéltem :)


#1 Haha


#2 Igen, erről is írt a könyv, hogy ez megtorpantotta a halak számának növekedését, illetve Széchenyi István Duna szabályozása a halászatot szinte majdnem kivégezte. Itt kezdődött minden. Ez is igaz.

2021. júl. 24. 21:11
 7/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%
Ahogy már írták is manapság jóval kisebb eséllyel tudnak megnőni a halak a túlhalászás meg miegyebek miatt. Ezektől függetlenül persze lehettek ilyen gigantikus példányok s talán ma is itt-ott háborítatlanabb területeken vannak hasonlók. Persze valószínüleg nem ez volt az általános, de időnként találnak mindenféle állatból a szokottnál jóval nagyobb (vagy épp kisebb) egyedet.
2021. júl. 24. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

CSak én vagyok ennyire hülye, vagy tényleg vannak 2,5 méter magas emberek?? :D

Mert hogyha azt nézed egy ember magassága átlagban legyen 1,80 m.

Vannak ennél hosszabb halak is még most is.

Tehát a 2,5 méteres hal nagyobb mint egy átlagos ember :)

2022. aug. 1. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!