Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi baja van a harcoshalamnak?

Mi baja van a harcoshalamnak?

Figyelt kérdés

Van egy 130 literes akváriumom

64 gerinces élőlénnyel (7 karmosbéka, 57 közepes méretű hal).

Ezen belül van 4 harcoshalam 1 hím és 3 nőstény. A hím és 1 nőstény egyszerre lettek telepítve, a két másik nőstény később. Az első nőstény egyszer kiesett az akváriumból 40 centit esett az asztalra, majd onnan 65 centit szőnyegre. Kb 5 percig tartózkodott az akváriumon kívül. Túlélte, de azóta van egy púp a kopoltyúján belül de nem a lemezeken. Eddig nem volt gond, de most hirtelen elkezdett nőni az a púp és elszórtan elszíneződni. 1-2 hete a növényzetben csak ül és néha odébb úszik ha valami másik hal odamegy legyeskedni.

Mi lehet a baja? Elfertőződött az a valami vagy megsérült? Az akvárium lakói teljesmértékben békében élnek egymással, nem harcolnak. Illetve nem rég a belső szűrő tönkrement, vettünk egy új külső szűrőt. Lehet hogy az a probléma? Használat előtt átmostam a szűrőanyagokat akvárium vízzel, teljes vízcserét sosem végeztem, csak 30-40%osat, vegyszert, tisztítószert vagy akvárium tisztító dolgokat nem használok.



2021. aug. 22. 13:47
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

Nem tudom kinek elajándékozni a halakat, 2 halas ismerősöm van, az egyik csak vitorlás halakat tart és néhány neonhalat, a másik elajándékozta az akváriumot. Azt értem hogy sok a hal benne, de azon kívül nem sok mindent tudok tenni ez ellen hogy a pót akváriumba átrakok néhány halat vagy békát. Túl sok halam viszont nincs ami olyan bamba lenne hogy ne venné észre ha valami megváltozna. Csak a guppik olyan hogy úszkálnak felalá és nem tűnik fel nekik ha változásvan azon kívül ha vacsora van. Nem lenne túl sok változás a többi halnak hogy egyik világból a másikba egyszer csak átkerülnek?

És tudnék valamit tenni a beteg bettámért? Hívjak állatorvost?

Nem tudom mi lehet ez a kopoltyúján. Szeretnék segíteni rajta valahogy.

2021. aug. 22. 16:32
 12/19 anonim ***** válasza:
52%
Rengeteg a hal ez nagyon megterheli a vizet és stresszeli. Már 15 db 7 cm halad lehet legfeljebb és ennyi semmi más. A békáknak kell szárazföld is. A bettád stresszes helyzetben van így nem tud gyógyulni. Mellesleg ez az irdatlan mennyiségű hal koszos vizet eredményez ami elfeltőzi a sebet. Ha át telepítés a halak felét a pót akváriumba még úgy is sok lenne főleg a kisebben. Ha nem fogadják el az ismerőseid a halaidat engedd bele egy tóba. Télen meghalnak igaz, de addig fejedelmi életük lesz. Vagy az összes hal szenved a bettával együtt vagy pár hal kivételével mindenki boldog, de az a pár is amíg élnek boldogok lesznek. Ez nem túl nagy vàltozás nekik ne keresd a kifogásokat. Te döntesz.
2021. aug. 22. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

Rakd külön a felesleges halakat, majd jofogas.hu: ingyen elvihető akváriumi halak. Gyorsan el fogják vinni.

Szerintem az állatorvos nem foglalkozik apró méretű akváriumi halakkal, mert nem költséghatékony és a diagnosztika bonyolult.

2021. aug. 22. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

Ok, amennyi hal belefért a másikba, annyit áttettem(számolás alapján).

De ettől majd lejjebb megy a duzzanata?

Vagy esetleg van még valami a segítene rajta?

2021. aug. 23. 08:47
 15/19 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Erős a gyanú ,hogy a daganatos halon már nem lehet ilyen körülmények közt segíteni. Ha nagyon leromlik az állapota akkor sajnos eutanáziához kell folyamodni. Addig is igyekezz minél nyugodtabb, minél jobb körülményeket biztosítani.

Ahogy írták sokan ezt újra kellene gondolni. Válassz ki kb 3 max 4 fajt amik tarthatóak együtt és tudod nekik biztosítani a feltételeket, majd mindenki mást mihamarabb elajándékozni. Amíg nem javulnak a körülmények addig mehet 2-3 naponta ~30% vízcsere s vegyél visszább az etetéssel. Az is elég ha csak pár naponta esznek egy keveset. Amennyi oldalát lehet takard le valami fekete fóliával/ lappal. Legyen felszínen úszó/ felszínig érő növényzet.

A pót akváriumról nem nagyon írtál: az mekkora s milyen felszerelés van hozza?


Ezeket ajánlom (azt hiszem egyet már linkeltek is):

[link] , [link] , [link] , [link]


#12


“Ha nem fogadják el az ismerőseid a halaidat engedd bele egy tóba.”


Ilyet semmiképp se csináljon. Egyrészt egy halom jogszabályt meg ilyesmiket megszeg vele, nem véletlenül. Az idegen halfajokat ha szabadon engedjük akkor vagy még aznap lassú halálban lesz részük vagy túlélnek (pl: egész évben melegebb termálvizekben, van rá példa kis hazánkban is). Veszélyt jelenthetnek az őshonos fajokra, pl: ki tudja milyen betegségeket kaphatnak el tőlük vagy ha sikeresen elszaporodnak akkor kiszorítják őket (lásd: az őshonos folyami rák és a jelzőrákok esete).

Persze egy elszigetelt kerti tó más téma, ott nem feltétlenül jelentenek veszélyt a hazai fajokra.

2021. aug. 23. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:

A pót akvárium 60l nem sok növénnyel. Halak nincsenek benne,(eddig nem voltak, karanténra használtam és néha ritkán ha volt kishalakat neveltem benne.) Minden felszerelés megvolt hozzá, mivel eddig nem voltak benne halak, ezért nem üzemeltettem a szűrőt éjt nappallá téve, csak amikor koszosnak véltem. (1-2 hetente 48 órát)

Ha tudtam hogy állatokért megyek akkor üzemeltettem még 1 nappal előtte.

A pót akváriumban belső szűrőt használok

2021. aug. 23. 16:12
 17/19 A kérdező kommentje:
Illetve még annyi a kérdésem hogy miért ugrott ki a harcoshal? Nem tipikusan az a faj amelyik ugrál.
2021. aug. 23. 16:15
 18/19 Salx Narval ***** válasza:
100%
Azért mert nincs lefedve az akvárium, ami labirintkopoltyús halaknál alap tartási követelmény. Ezen túl sok olyan halad van amelyik megijeszthette, pl a nagy harcsa amikor a felszínre tör levegőért mint egy torpedó. A beteg halért nem tehetsz semmit a fájdalommentes gyors elpusztításán kívül a daganat nem kezelhető. A 60 literebe legalább a békákat pakold át. Egyet értek a többiekkel, ha te nem ritkítod az állományt akkor majd a természet megteszi helyetted. Ezt így nem lehet csinálni, össze vissza beválogatni halakat, ráadásul egy ekkora helyre, kb még 3 db akvárium kellene a meglévőkön túl, hogy mindenkinek megfelelő helye legyen. Nem tudok mit mondani az elmondottakon túl, ezen csak te segíthetsz. Tartsd be Teve ajánlását így egy ideig még tartható helyzet de közben próbálj gazdákat keresni a halaidnak,( toro-k ancik) mert borulni fog minden.
2021. aug. 24. 04:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 Salx Narval ***** válasza:
100%
Az lemaradt, hogy a 60-literest ültesd be dús növényzettel,( úszó, lebegő növényzet is kell) fedd le és akkor a betták is mehetnek a békák mellé. A belső szűrőre szerelj esőztetőt ha nem szabályozható az áramlása.
2021. aug. 24. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!