Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Adnátok segítséget? Továbbiak...

Adnátok segítséget? Továbbiak lent.:)

Figyelt kérdés
Sziasztok! Kezdő lennék. Kérem a bántó hozzászólásokat mellőzzétek, mindenki kezdte valahol.:) Segítséget szeretnék kérni hogy miből mi a legjobb. Adott egy 74 literes akva aminek a nettó térfogata 58 l. Van hozzá egy 15 Wattos lámpa, ez nem kevés? Adott egy Resun Magi Jet 380 l/ 7W belső szűrő, ez jó vagy csereléjem? Ha csere akkor milyenre? Adott egy Resun Sunlike fűtő 75 Wattos Elég ez? Milyen táptalajt és rá aljzatot vegyek? Leginkább guppikat szeretnék tartani, algaevőket, es talán még egy fajta halacskát amivel összerakhatóak. Növényekből mennyit és milyet? Valamint a világítás mennyit menjen majd? Milyen gyakran kell 50 es 30%-os vizcsere? Es mivel tudok pontos ertekeket merni?Esetleg ha bármi jó tanács van kérem ne tartsátok magatokban. Nagyon szépen köszönöm!:)
2021. okt. 22. 15:17
 1/3 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Hát azért jobb lett volna előre kérdezni mielőtt bármit vásárolsz. Most már mindegy, legalább halak még nincsenek, próbáljunk meg ebből a technikából kihozni a legjobbat ha ez lehetséges.


“Van hozzá egy 15 Wattos lámpa, ez nem kevés?”


Hát nem sok. Ez kb 0,2 w/l ami kevés fény, gondolom lumenben mérve (lm/l) sem kapunk sokkal jobb értékeket. A w/l inkább fénycsöveknél használatosabb, ha LED-ed van akkor a lumen pontosabb.

0,4-0,5 w/l illetve 20-40 lm/l számítana közepes fénynek ami alatt már megél egy s más gaz. A jelenlegi lámpácskád alatt ami talán megmarad az gömbmoha s még egy-két mohaféle, anubias-fajok, esetleg ilyen-olyan cryptocoryne-fajok, békalencse, páfrányok. Ha lehetséges “mocsári” növényeket használni úgy ,hogy csak a gyökerük van vízben (tehát nem zárt tetejű az akva) akkor kicsit jobb a helyzet, pl: szobai futóka, zöldike/ csokrosinda, hálóslevés/ fittonia stb.


“Adott egy Resun Magi Jet 380 l/ 7W belső szűrő, ez jó vagy csereléjem? Ha csere akkor milyenre?”


Ahogy nézem a gyári ajánlása olyan 40-80 illetve 50-100 körül mozog. Mivel az alsó megadott litert érdemes figyelembe venni ezért ez a szűrő olyan 40-50 liter környékén még megbízhatónak mondható. Szóval vagy veszel valamivel nagyobb és komolyabb szűrőt vagy nem teszel be több halat mint amennyit egy max. 50 literes akvába tenne az ember.


“Adott egy Resun Sunlike fűtő 75 Wattos Elég ez?”


Elvileg elég. Általában elég ha annyi wattos ahány literes az akva, persze vannak egyedibb esetek mikor direkt nagyobbat vesz az ember ,hogy biztosra menjen, pl: a szoba hőmérsékletéhez képest alapból sokkal magasabb hőmérsékletet kell elérjen és hosszútávon tartson. De nálad elég lesz ez.


“Milyen táptalajt és rá aljzatot vegyek?”


Táptalajjal egyelőre ne foglalkozz. Ha lesz is valami gyökérorientáltabb növény (pl: crypto-fajok) akkor azoknak elég néha gyökértablettát leszúrni.

Talajból elég valami egyszerű is mint a rostált sóder, gyöngykavics, homokok (kvarchomok, térkőhomok stb) illetve ezek tetszés szerinti keveréke. Szemcseméretre olyan 0,5-3 mm körül, legalább 5 cm vastagon ,hogy lehessen bele ültetni.


“Leginkább guppikat szeretnék tartani, algaevőket, es talán még egy fajta halacskát amivel összerakhatóak.”


Algaevő mint anci/ ancistrus? Azt ne, kicsit kicsi neki az akva na meg sokat piszkít. De guppik jöhetnek. Ha marad ez a szűrő akkor esetleg 6-8 hím guppi és semmi más, max pár kisebb csiga. Ha lesz jobb szűrő akkor mehet valami kicsi az aljzatra, pl: kb 6 panda páncélosharcsa.


“Növényekből mennyit és milyet?”


A világítás szabja meg, de ha ez a fény marad akkor annál komolyabb növényekben ne gondolkozz mint amiket fentebb írtam. Ha lesz legalább közepes fényerő akkor kicsit bővül a paletta.


“Valamint a világítás mennyit menjen majd?”


Kb 8 órát, érdemes időkapcsolót beszerezni.


“Milyen gyakran kell 50 es 30%-os vizcsere?”


Ekkora méretben ha nem telepíted túl elég heti 1x 30% talajporszívózással. 50% csak indokolt esetben.


Na meg majd ha összeáll a végleges technika akkor járasd a rendszer legalább 3-4 hétig halak nélkül. Szórj egy kis halkaját a vízbe ,hogy legyen amin elszaporodjanak a lebontóbaktériumok (lásd: nitrogénkörforgás, az ajánlott oldalakon róluk is többet olvashatsz).


“Es mivel tudok pontos ertekeket merni?”


Leginkább csepptesztel. A papírcsíkosak nem olyan megbízhatóak. Ami fontosabb az a keménység (Gh, Kh) és a nitrogénvegyületek mint ammónia, nitrit, nitrát (első kettő gyakorlatilag 0 kell legyen, utóbbi pontos értékét befolyásolják más elemek is).


Ezeket ajánlom, minden hasznos infót megtalálsz de természetesen kérdezhetsz:

[link] , [link] , [link] , [link]

2021. okt. 22. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm. Valamint a levegőztetőt kihagytam, abből milyen teljesítményű érdemes?
2021. okt. 22. 20:21
 3/3 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%
Nem szükséges, elég ha a szűrő fodrozza a vízfelszínt, pl: esőztető cső víz alatt kissé felfele álló lyukakkal, így hangtalanul megoldható a gázcsere. A levegőztető is csak annyit csinál ,hogy a buborékokkal megtöri, mozgatja a felszínt.
2021. okt. 22. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!