Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kb.120 l-es akváriumot fogok...

Kb.120 l-es akváriumot fogok venni lámpával, szűrővel, vizmelegitővel. Már nagyjából kitaláltam milyen halakat szeretnék. Ti ajánlanátok még valamit? Vagy melyiket nem tanácsoljátok inkább?

Figyelt kérdés

Növénynek valamilyen lándzsás levelűt szeretnék, abból az akvárium hátsó részébe sokat (hogy takarja a szűrőt), előrébb valamilyen tojásdad alakút, esetleg szinesen erezettet, átokhinár, tündérhinár, indiai vizicsillag, Lilaeopsis brasiliensis, illetve valamilyen girbegurba vasfa is jól mutatna a háttérben, illetve ez a hosszú porlasztó, ami gyöngy módjára eregetné a buborékokat (pl. beásnál az aljzatba a lándzsásfélűek közé)...

Ha kell, tudok bele épiteni sziklát is, mintha több szintes lenne..


Halak:

neonhal (kb. 15-20 db)

guppi (8 him 10 nőstény)

fekete tetra (4-5)

betta (1 him 2 nőstény) (ivási időre biztositanék külön akváriumot)

gyöngygurámi (2-3 db)

leopárdcsik (3-4 db)

páncélos harcsa (3-4 db)

algaevő tapadóhal (2-3 db)

üvegharcsa (3-4, de nem feltétlen ragaszkodom hozzá)

szumátrai diszmárna (3-4)

pink és zebradánió (össz. 10-15 db)

stendhal-hal (2-3)

ékfoltos razbóra (5-6)

öves díszcsík (3-4)

...

...

vennék almacsigát is bele, 3 db-t kb.


Szerintetek jó igy?

Vennék bele szivesen rákot is, de féltem a talajlakó halaimat, illetve ha lenne a ráknak szaporulata, abból semmi sem maradna...


Aranyhal semmiképp, nem egyszer felette a teljes akváriumomat, pedig a teleszkópszeműeket és a fátyolfarkúakat imádom...


Sügérféle megint felzabálná az egészet, szóval nem, max. külön akváriumba...


Vitorláshal?

Az is csapatban szeret lenni, de nálam folyamatosan rojtosra csipkedték a többi halak uszonyait...


Még ötletek?


Cseppekből milyet érdemes beszereznem? Metilkék, van valamilyen zöld szinű csepp is, de már nem tudom a nevét, nagyon rég halaztam utoljára...

Van valamilyen tabletta is, kék doboza volt, fehér felirattal, vizcsere után kellett bedobni az akváriumba..


Ha bármi eszetekbe jut, kérlek irjátok meg!

Köszönöm!


L21


2010. szept. 25. 07:12
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A bettát és a fátyolos úszókkal megáldott halakat a márnák , a stendal és a tetrák szét fogják cincálni. Az első kettő többre is veszélyes lehet, én meggondolnám.

Cseppekből bőven elég a metilinkék. Mindenféle más cucc felesleges.

2010. szept. 25. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Literenként meg van adva hány hal ajánlott,nézz utána.
2010. szept. 25. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 kzs ***** válasza:
88%

Szia!

Hát... meglepő volt ez az összeállítás. Mit mondjak, vagy az akvárium nagyságát kéne növelned (ennyi halnak 200 liter se lenne sok), vagy a halak számát csökkentened.

És főleg: átgondolni a dolgokat.

Először is: el kéne döntened, hogy nagy, vagy kisméretű halakat szeretnél-e (általában az a bevált gyakorlat, hogy nagyok nagyokkal, illetve kis halakkal kicsikkel vannak). Azonkívül nagyon fontos a viselkedés is: élénk vagy nyugodt úszású, félénk vagy agresszívabb halakat szeretnél. Nos, a Te választásodban - bocsi, igazán nem szeretnélek megbántani - igazi egyveleg szerepel, mindenféle átgondolás nélkül.

Ez így nem lesz jó.

Lássuk sorjában:

neonhal (ez így ebben a számban jó, de nézzük tovább:)


guppi: neonhalakkal nem tenném mert más viselkedésűek: a neonhal lassan úszik, a guppi ellenben élénk. Ez nem jó, mert a neonhalak számára a gyors úszású guppik - noha nem bántják egymást - stresszt jelent, ami egyenes út a betegségek felé. A betegségből pedig könnyen lehet halál. Szóval: neonhal és guppi együtt: NEM!


Betta és neonhal: együtt NEM, mert eltérőek a vízigények. A Betta melegvízi hal (25 fok az alsó határ amit eltűr), a neonhal a hidegebbet szereti (neki max. 24 fok): emiatt nem férnek össze.


Betta, Gyöngygurámi és Fekete tetra: NEM, mert nagy valószínűséggel a Fekete Tetra bántani fogja a Bettának és a Gyöngyguráminak az úszóit. De ugyanez érvényes a Szumátrai Díszmárnára is.


Vagyis: Betta, Gyöngygurámi és Szumátrai díszmárna: NEM! Nem beszélve arról, hogy a szumátrai gyors mozgású, zavarni fogja a gyöngygurámit és a Bettát. A csipkelődéséről nem is beszélve... Vagyis határozottan NEM!


Leopárd csík: aranyos kis halacska, de túl sokat nem fogod látni: félénk, és állandóan elbújik. Ja: csapathal: 4 db nem elég belőle. Ja, és ehhez szeretnél betenni Stendhal-halat és öves díszcsíket?? Na ne! Rágondolni is iszonyatos, mi lenne ebből!


Páncélos harcsa: 3-4 db kevés. Kimondottan csapathalak, ami annyit jelent, hogy 1 bizonyos fajból legalább 6 db-ot (de inkább 8-at) kell tartanod. És nem társítani olyan talajlakó halakkal, amik zavarhatják.


Üvegharcsa: ez is csapathal, ebből is több kéne, 3-4 db kevés lesz.


Szumátrai díszmárna: az előbb írtam hogy milyen természete van ennek a halfajnak: élénk természetű, azonkívül fátyolos/különleges úszójó halakkal (guppi, gurámi, betta) nem tartható, mert azok úszóit megcsipkedi. Ja... a szumátrai díszmárna kimondottan csapathal, 3-4 db belőlük édeskevés!


Stendhal-hal: NAGYÍVBEN felejtsd el! Mozgékony, nagyra nő és ahogy növekszik, egyre agresszívabb lesz. Nagyobb korában a fajtársaival sem jön ki. Más talajlakó halakra (páncélos harcsák, díszcsíkok) veszélyes lehet. A Stendhal-halat nagyméretű, afrikai sügéres akváriumban tartjuk.


Öves díszcsík: ez jó lenne, de nem ekkora akváriumba. Ugyanis csapathal és nagyra nő (egyes leírások 20 cm-t is említenek). Ezt együtt tartani pl. Stendhal hallal és/vagy páncélos harcsával: NEM!


Ékfoltos razbóra: kimondottan csapathal, és hidegvizi: jól tartható hasonló viselkedésű, igényű, nagyságú hallal (pl. neonhallal).

----------------------

Summa summárum: kedves kérdező, a döntés a Te kezedben van, de ha jót akarsz, vedd figyelembe a leírtakat, és gondold át még egyszer. Mert ez így nagyon rossz lesz. Azt mindenképp becsülöm Benned, hogy nem rohantál azonnal fejjel a falnak, hanem legalább rákérdeztél a dolgokra.


Figyelembe venni: 1. Várható kifejlett méret

2. Az adott halfaj a víz melyik részén úszik (vízfelszín, középen, talaj közelében)

3. Víz minősége (kemény vagy lágyabb víz kell neki)

4. Víz hőfoka (milyen hőmérsékletet igényel)

5. Viselkedés: agresszív vagy békés; élénk úszású vagy inkább nyugodt

6. Csapathal-e vagy sem (3-4 db szumátrai díszmárna vagy 3-4 db páncélosharcsa NEM csapat!)

2010. szept. 25. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 kzs ***** válasza:
82%

/az előbbi válaszadó vagyok/


Még annyit, hogy inkább kevés fajból tarts sokat, mint fordítva: sok fajból keveset. Ugyanis a díszhal fajok többsége (elevenszülők, pontylazacok, páncélos harcsák, razbórák, dániók, díszmárnák) kimondottan csapathalak.

Különben is ha inkább kevés fajból tartasz sokat - sok növény, de elegendő úszástér mellett - sokkal jobban megfigyelheted az úszásukat, a játékukat egymással, az etetésüket (ekkor a halak jobban érzik magukat, a fajtársak sokasága biztonságot jelent számukra, szívesebben esznek, játszanak, stb).

A továbbiakban tehát erre is gondolj.

2010. szept. 25. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Egyet értek az előttem válaszolóval, ez a 3 faj tényleg nem fér meg a többievel és bár nem számoltam utána, de sok lesz így. Ökölszabály: ahány cm egy hal kifejlett mérete, annyi liter vizet számolj rá. Ez a guppikra nem vonatkozik, rá elég egy litert számolni, a neonok is ugyan így, de a többire, például.: algaevő hal (ancistrus) 10 cm=10 liter víz, 2 db= 20 liter víz, stb. A bettát is könnyen megtéphetik, a gurámi is eléggé agresszív, viszont a betta pedig a guppikat tépi meg, stb. Túl sok fajt válogattál össze. Itt egy kis segítség, hogy mi fér össze mivel: [link]

Cseppekből én sera aquatant használok vízcseréhez, a metilkéket egyáltalán nem, ezen kívül pedig tápszert a növényeknek. Mást nem.

2010. szept. 25. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Huhh, elég kimerítő választ adott az előző válaszoló, nekem ezt így nem volt türelmem végigbokszolni, elismerésem! :) Fogadd meg a tanácsait!
2010. szept. 25. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Hűha, nagyon szépen köszönöm a választ!

Persze, azért nem mindet szeretném egy nyomorék kis 120 literesbe beletuszkolni, csak hogy ezek a fajok tetszenek, ezeket gondoltam a jövőbeli akváriumba, és pont erre voltam kiváncsi, hogy mit lehet mivel, és mit nem!


Lehet két akváriumot fogok venni, de akkor kicsit kisebbet, viszont akkor jobban, szellősebben is el tudnám helyezni őket.. maximum a könyvsorozatom megvétele csúszik 1-2 hónapot, de sebaj, legalább szép lesz a lakás.. :))


Akkor igy kérdezem, hogy Ti mit tennétek bele akkor 2 db 72 literes akváriumba? Illetve 2 db. 54 literes akváriumba?


Amit mindenképp szeretnék, az sok neonhal, szerintem gyönyörűek, ahogy csapatban mozognak...

:)


Akkor légyszi segitsetek nekem a 2 akvárium összeállitásában, és válogassunk akkor a fenti listámból! De ha van még valamilyen javaslat, hát hajrá!!:)

2010. szept. 25. 13:08
 8/8 kzs ***** válasza:

/A kérdező 2.kérdésére válaszolva:/

Az egyik 72 literesbe mehet - ahogy szeretnéd - csak neonhal: max. 14-15 db (és semmi más), és akkor lesz elegendő úszóterük is (a Neonhal nem túl mozgékony.Lassan úszó, békés, kistermetű díszhal). Arra azonban gondolj, hogy a rendszeres nyári "afrikai" kánikula - értsd: a víz hőfoka felmehet 31C-ra - nem neonhalnak való. Az más kérdés, hogy elvan benne kényszerből, de akkor sem jó neki. Ezért inkább Vörös Neonhalra gondolnék. Ez valamivel nagyobbra nő mint a "sima" neonhal, ezért én 12 darabot tennék bele (és semmi mást).

Hogy talajlakó hal mehetne-e? Ebben megoszlik a vélemény. Megfelelő szűrés esetén igen (8 db páncélosharcsa, ugyanabból a fajból).

----------------------------

A másik 72 literes akváriumba - ugyancsak a várható kánikulára való tekintettel - tehetnél ugyancsak melegvizi halakat. Gondolok itt konkrétan Betta splendens-re, illetve (figyelembe véve az akvárium méretét)kisméretű gurámi-fajokra. (Betta: 1h, 2 n; Colisa chuna/lalia: 4h, 4n)

2010. szept. 26. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!