Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Gömbmohán alga?

Gömbmohán alga?

Figyelt kérdés

A gömbmohámon valamilyen algaszerűség jelent meg nemrég. Eddig lehetett látni, a "szőrszálait", ahogy megrekednek közte az oxigénbuborékok, most már mintha valami nyálkaszerűség lenne rajta és az üvegen is megtelepedett foltokban.


Letakarítottam, teljesen vizet cseréltem, a mohát is igyekeztem folyó víz alatt lemosni amennyire lehetett, 4 napos sötétkúrát is tartottam, és még mindig visszatér. Már az algaölőn gondolkozok, de félek, hogy baja lesz tőle a mohának. Mit tudok csinálni még vele?



2023. jún. 29. 10:55
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha ecsetalga akkor készülj fel a legrosszabbra
2023. jún. 29. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Tevenyereggyarto ***** válasza:
77%

A gömbmoha az tulajdonképpen egy algaféle mintsem igazi moha. Szóval az algaölő szerek (talán a liqui carbo-t is beleértve) jó eséllyel nem fognak jót tenni neki.

Ha már próbáltad leszedni, sötét kúrázni s még lemosni is akkor nem tudom még mit tudnék tanácsolni. Esetleg egy csak ilyen célokra használt fogkefével próbáld meg bár aligha fogja csak ennyi véglegesen megoldani a dolgokat.

Mindenképp jó lenne kideríteni ,hogy milyen alga és egyúttal kideríteni ,hogy mi okozhatja. Bár a gömbmoha elég lassú növekedésű cucc s mint olyan előfordul az algásodás. Minden esetre nézz rá legalább az Akvaguru algák –> algatípusok részére.

Na meg –ez nagyon fontos– írj részletesen a tartási körülményekről.


Talán egy csapat valamilyen garnéla (pl: amano vagy csak sima rc-k akár) is tud segíteni, de ezt majd azután ,hogy kiderült minden más. Szóval ne rohanj a boltba, nem biztos ,hogy ez lesz a kulcs.


Illetve azt a “teljes vizet is cseréltem” részt is légy szíves fejtsd ki ,hogy pontosan mit hogyan csináltál.

2023. jún. 29. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Ahogy lecsekkoltam a weboldalt, az üvegen zöld pontalga van, a mohán viszont leginkább kékalgának tűnik.


Egy egy literes üvegben van magában. Hónapokig jól megvolt, sokat buborékozott, amíg el nem kezdtem kínlódni az algával.


Teljes vízcserénél meg kivettem a mohát, kiöntöttem a vizet, levakartam az üvegről az algát, aztán lemostam a moháról, amit tudtam, újratöltöttem vízzel az üveget, vissza a moha.

2023. jún. 29. 16:24
 4/5 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Ahogy lecsekkoltam a weboldalt, az üvegen zöld pontalga van, a mohán viszont leginkább kékalgának tűnik.”


A pontalga nem vészes. Egészséges akváriumokban is megjelenhet, főleg ha némi fénytöbblet éri az üveget.


A kékalgák/ cianobaktériumok már keményebb legények. Ezek nem igazi algák hanem baktériumok, az egyik legősibb fotoszintetizáló létformák egyike. Jellemzően akváriumokban akkor jelennek meg ha vagy túl magasak a nitrogénvegyületek értékei vagy pont ,hogy túl alacsonyak. S ha egyszer megtelepednek akkor nehezen kiirthatók :/


“Egy egy literes üvegben van magában. Hónapokig jól megvolt, sokat buborékozott, amíg el nem kezdtem kínlódni az algával.”


Ó😲 Ilyennel is ritkán találkozni.

Hát jó, így garnélákat nem igazán lehet ajánlani. Talán-talán 1-2 postakürt csiga szóba jöhet. Elvileg ők fogyasztják a kékalgákat is, de nem vagyok teljesen biztos.


“Teljes vízcserénél meg kivettem a mohát, kiöntöttem a vizet, levakartam az üvegről az algát, aztán lemostam a moháról, amit tudtam, újratöltöttem vízzel az üveget, vissza a moha.”


Szóval nincs se talaj se semmi egyéb, csak a moha magában?


Mivel nincsenek egyéb élőlények és baktériummal van dolgunk ezért talán egy valamilyen antibiotikumot/ fertőtlenítőt megpróbálnék. Gondolok itt olyan átlagos dolgokra mint metilinkék vagy malachitzöld. Utasítás szerint adagolva, de nem túltolva.

Nem merek más, tipikusan algák ellen kitalált módszereket ajánlani mert félek ,hogy azokkal pont ,hogy a gömbmohát tennénk tönkre.

2023. jún. 29. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Igen, csak a moha van talaj nélkül.


De akkor szerzek be vagy metilinkéket vagy malachitzöldet, és megpróbálom, hátha segít. Utolsó lehetőségként körbenézek postakürt csiga után, ha nagyon nem akar eltűnni.

2023. jún. 29. 17:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!