Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Nagyon kezdőként csöppentem...

Nagyon kezdőként csöppentem bele az akvarisztikába, tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Sajnos elkövettük az első hibát , hogy az olvasott infók ellenére hallgattunk az ismerősökre es az állatos boltban lévőkre.. és egy 25 literes akvárium mellett döntöttünk. (Igen tudom nem tartunk halat ekkora akváriumban , elkövettük a hibát sajnos).

Az akvárium egy diversa 25L , claro 300 szürővel, diversa thermo plus 25W fűtővel.

Van benne kettő darab élőnövény , egy nagyon kevés műnővény, és búvó a halaknak.

A teljesen hozzáértőnek tűnő eladó tanácsára került bele 2 db gömb molly, 1 darab panda harcsa , 1 darab algaevő harcsa , 3 amandalazac illetve 3 guppi.

Mielőtt megköveztek szeretnénk mihamarabb nagyobb akváriumra váltani és kedvezőbb körülményeket teremteni, de addig is pár tanáccsal eltudnátok látni, hogy ezt a túlzsúfoltságot hogyan tudjuk kordában tartani hogy a halaknak addig a legmegfelelőbb legyen?



2023. okt. 24. 08:12
 1/4 anonim ***** válasza:
86%
Talán meglepő számodra, de mindenki kezdőként vág bele az akvarisztikába, majd lassan olvasni is kezdi a vonatkozó szakirodalmat. Én kisgyerek koromban kaptam egy 10 literes befőttes üveget kevés növénnyel és talán 2 db guppival. Aztán sokáig volt egy 30 literes akváriumom, amiben sok mindent kipróbáltam és amikor már tudtam olvasni, akkor olvastam is az akkor magyar nyelven hozzáférhető szakirodalmat. Átolvastam vagy 20-50 kötet, magyar szerzőktől származó akvarisztikai könyvet, füzetet (Zsilinszky, Wiesinger és mások). Ma is kaphatók olcsón antikváriumokban. Ne hagyatkozz az interneten hozzáférhető akvarisztikai oldalakra, azok zöme kereskedelmi célzattal készült (eladni műszaki cikkeket, különleges halakat és egyebeket).
2023. okt. 24. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nem tudom, mi az a "mihamarabb", de ha ez több mint 3 nap, akkor ajándékozd el a halakat. Ha max 3 nap, akkor addig ne etess.
2023. okt. 24. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Bár az 1-esnek igaza van abban ,hogy sok oldal inkább az eladásra koncentrál, viszont azért nem mindegyik. Rendszerint ezeket szoktam ajánlani, elég megbízhatónak mondhatók vagy legalább is elindulni mindenképp jók:

[link] , [link] , [link] , [link]


A *régebbi* könyveknél arra érdemes odafigyelni ,hogy –mint szinte minden esetben– lehetnek mára elavult infók. Félre ne értse senki, nem lehúzni akarom a régi korok akvaristáit. Az elavulás egyszerű velejárója a dolgoknak, az élet csaknem minden területén megesik.


Kérdező, ami a konkrét esetedet illeti egyelőre keveset etess, elég kb 2 naponta egy kevés, s mehet többször vízcsere. Mondjuk heti 2-3x kb 30% klórtalanított vagy állni hagyott vízzel. Közben döntsd el melyik faj tetszik s annak igényeihez kialakítasz egy akváriumot, a nem odapasszolókat meg elajándékozod. Felvázolom nagyvonalakban melyik mit igényel, csak hogy legyen viszonyításod:


Gömb molly: nagyobb testű elevenszülő Közép-Amerikából. Kb 100 litertől tartható csapatban (legalább 4-5 példány, szaporodás megelőzése érdekében jobb csak hímeket tartani). Szereti a keményebb, enyhén sós, kb 26 fokos vizet.


Panda harcsa: Dél-Amerikai főleg aljzatlakó rajhal (min. 6-8 példány). Elviseli a közepesen kemény (~15 nk) csapvizet, de ha túl kemény a vized akkor jobb a lágy víz. Kb 60 litertől tartható.


“Algaevő” az gondolom anci/ ancistrus/ közönséges algaevő. Hasonlóan a pandához ő is Dél-Amerikai talajlakó, tartható egyedül, némileg jobban elviseli a keményebb vizet, 10-15 cm-esre nő és kb 100 litertől tartható. Szereti a sok búvóhelyet és az emésztése miatt igényli az igazi fát/ fa dekorációt amit rágcsálhat.


Amanda lazac: Dél-Amerikai pontylazac. Nanohal azaz kicsire nő és kis helyen (40 liter körül, ha lehet inkább felette) is elvan. Igényli a lágyabb vizet és a rajt, az ilyen halaknál 6-8 tényleg a minimum, ha lehet inkább a duplája legyen.


Guppi: nagyjából ugyan az a mese mint a mollynál, csak ők kisebbek. 40-50 litertől már tarthatóak, viszont nem tanácsos összerakni csipkelődős halakkal a hímek nagy farokuszonya miatt.


Azt te döntöd el végül mit szeretnél. Én így hirtelen azt tudnám tanácsolni ,hogy nézz szét facebook csoportokban, eladásos oldalakon stb hátha találsz egy 50 liter körüli akvát (bónusz ha lenne hozzá normális felszerelés) és abban már tudnál nevelgetni 4-6 guppit. Az is elég elindulni, kezdetben nem kell túlvállald magad s aztán úgyis kialakul.

2023. okt. 24. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Halakat elajándékozni, a növényt számára a körülményeket biztosítani.
2023. okt. 25. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!