Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Pajzscsiga kiirtható az...

Pajzscsiga kiirtható az akváriumból?

Figyelt kérdés

Kínosan ügyeltem rá hogy semmi csigát ne hurcoljak be véletlenül az akváriumomba, de pár hete megjelentek a pajzscsigák. Szinte biztos hogy valamelyik fa dekoráción utaztattam be őket, ugyanis a növények mind fertőtlenítve lettek bekerülés előtt (illetve a legtöbb in-vitro volt alapból). Sajnos a fákat nem főztem ki, mert nem gondoltam volna hogy az is potenciális közlekedőeszköz a betolakodóknak. Ha lehet, szeretném elkerülni a vegyszeres kezelést, így inkább olyan praktikákra vagyok kíváncsi mint pl. a hőmérséklet emelés, Ph csökkentés, vízkeménység variálás stb.


Pár paramétert leírok a vízről:

Ph: 6,2

Gh: 6

Kh: 2

Hőfok: 23C

Ammónia, nitrit: 0ppm (JBL cseppteszt)

Nitrát is 0 sajnos, azt külön adagolom minden nap. Nagyon sok a növényem, és szárazföldi növények is vannak az akváriumban, úgyhogy a halak nem termelnek elég ammóniát és nitrátot, kénytelen vagyok a Micro/Macro táp mellé mono nitrátot is adagolni

Az akvárium majdnem 2 hónapja indult, egyelőre törpe szívóharcsák, amano garnélák és neocaridinak lakják, akik 2 hete kerültek be. A további halak betelepítése 1-2 hét múlva esedékes, de előbb meg szeretném oldani a csiga problémámat


A kérdés tehát hogy milyen praktikák vannak a kiirtásukra? Ha minden kötél szakad akkor esetleg bepróbálkozok a noplanaria szerrel, de amennyire utánaolvastam, az nem irtja ki őket teljesen. Bármi tapasztalatot és ötletet szívesen fogadok.



febr. 18. 20:11
 1/5 MInorAI válasza:
A gömbhal hatékonyan eltávolítja a nem kívánt csigákat.
febr. 19. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Huszonsok év tapasztalatával azt kell mondjam: nem tudod teljesen kiírtani soha. Kb olyanok mint a muslica a konyhában: képesek a semmiből odateleportálni.


Viszont kordában lehet tartani a létszámukat, hogy csak minimális számban legyenek.

- Ügyelj rá, hogy ne maradjon kajamaradvány.

- Ügyelj, hogy ne legyen bent elhalt, bomló növényi rész.

- Ügyelj, hogy algamentes legyen az akvárium - bár ezt minden akvarista álma :)

- Legyen konkurencia az algaevésben - az Amanok és Oto-k tökéletesek erre.

- Az alacsonyabb pH és keménység nem tesz jót a házuknak. Ez nálad rendben lesz.

- A rezet nagyobb mennyiségben tartalmazó mikroelem növénytáp se tesz jót nekik - de a garnélák is érzékenyek rá, ez nálad nem járható út.

- 1-2 db csigaevő csiga (Anentome helena) szintén jó szolgálatot tehet.

- Az édesvízi gömbhal is valóban eszi, de sajnos a garnéláid is csemegeként végeznék.


Ezekkel a praktikákkal le lehet szorítani olyan minimálisra a pajzscsigák és hólyagcsigák létszámát, hogy egyáltalán ne legyen zavaró a jelenlétük. Az a pár darab meg had mászkáljon bent, legalább lesz egy kis plusz segítség az alga elleni örök harcban.

febr. 19. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#1 gömbhal nem játszik sajnos. Azokat tudtommal érdemes egyedül tartani mert nem csak a csigákat, de a garnélákat és más halakat is csipkednek.


#2

- kajamaradvány nincs, mert nem etetek egyelőre táppal. Forrázott uborkát kapnak pár naponta hurkapálcára felszúrva, ami nagyjából 4-5 órát szokott bent lenni. Ezen csigát még sosem láttam. Illetve mivel elég lágy a víz, garnélák szoktak külön kapni ásványi anyagokat tartalmazó táplálékkiegészítőt, de a csigák erre se szoktak rámenni.

- elhalt leveleket mindig kiszedem. Jelenleg az egyik anubiasom döntött úgy közel két hónap közös élet után hogy neki túl sok az a fény amit kap. Itt volt sok levél elhalás, de már lejjebb raktam a többi anubias mellé, úgyhogy remélhetőleg sikeresen meggátoltam az olvadást.

- GA Micro/Macrot használok, GA carbont és easylife nitro (mono nitrát) tápokat, mind garnéla biztos.

- Helenára én is gondoltam 1 darabra, mert mint mondtam egyáltalán nem szeretnék csigát az akváriumba. És tudtommal a helena ellentétben sok más csigával vált ivarú, tehát kell hím is meg nőstény is a szaporodáshoz. Ezért gondolkoztam egy darabon, hogy tuti ne legyen szaporulat, de tartsa kordában a pajzscsigákat. Erre külföldi fórumon azt a választ kaptam, hogy a helena nem megoldás, mert rá se hederít a pajzscsigákra. Nálam meg más nincsen. A hólyag, postakürt meg egyéb gyakori betolakodókat sikerült kivédenem a növények fertőtlenítésével és karanténozásával.


A shrimps forever ex-it nevű gyógyszeren gondolkozom még. Ez egy három napos kúrát jelentene, és kifejezetten garnélabiztos. Ellenben eltávolítja a planáriát, és a csigákra is veszélyt jelent. Ha minden kötél szakad, akkor lehet teszek vele egy próbát. Nincs sok csigám, de engem az a 4-5 fehér pont is zavar az üvegen, ezért szeretnék tőlük megszabadulni


Csatolok egy távolabbi képet az üvegről amin látszik a sok kis fehér pont a jobb oldalon. Engem eléggé zavar hogy így belerondítanak a csigák az összképbe:

[link]

febr. 19. 15:40
 4/5 anonim ***** válasza:

Szép akvárium, öröm ránézni. :)


Nem kevés a CO₂? Nagyon kék a drop checker.

febr. 19. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

#4 köszönöm szépen


De, sajnos tényleg kevéske a co2. Kicsi az akvárium, úgyhogy reaktort használok, nem magas nyomású palackot, így is szépen kiszolgálta eddig. Majdnem 2 bubi/sec-re volt beállítva napi 9 órában (2 órával lámpa előtt indul és 1 órával lámpa előtt kapcsol le), és így is bírta 7 hétig a töltet. És megvallom őszintén hogy teljesen elfeledkeztem róla. Pont tegnap rendeltem meg bele az új tölteteket, ami pár nap múlva megérkezik. Addig meg csökkentettem a beoldást, hogy kibírja azt a pár napot amíg megjön az utánpótlás. Azt nem akartam hogy teljesen co2 nélkül maradjon az üveg, mert túl nagy lenne a fluktuáció, így inkább felére csökkentettem az adagot. Így valószínűleg bírni fogja. A DC meg ha nagyon közelről nézem, akkor enyhén zöldes, nem teljesen kék, de lehet csak elfogult vagyok :D Úgyhogy valamennyi CO2-t így is kapnak a növények. Többé meg nem fordul elő ilyen, mert fél évre előre megvettem a tölteteket. Nem is értem magamat hogy mit gondoltam mikor csak egy darabot rendeltem kezdésnek :)

febr. 19. 16:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!