Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mennyit érdemes megvilágítani...

Mennyit érdemes megvilágítani naponta az akváriumot? (növény- és halszempontból)

Figyelt kérdés
2011. jan. 2. 17:47
1 2
 11/13 Frontosa ***** válasza:

,,a világítás szerepe abban áll, hogy a halak tudják hol a fent, és a lent"

Már többször láttam itt ezt a kijelentést és ez nem igaz. A halak pontosan tudják, hogy hol a fent és hol a lent. Már 100 méter mélyen is teljes sötétség uralkodik és mégis tudják hol a fent és hol a lent. Maximum lelassul az anyagcseréjük, ezáltal a mozgásuk is, ezért látjátok imbolyogni. Bármilyen állat, vagy ember meg tudja állapítani teljes sötétségben is, ugyanis létezik gravitáció, víz és légnyomás, úszóhólyag stb. Garantálom, hogy ha hónapokig alúlról világítod az akváriumot akkor sem fognak fejjel lefelé úszni, mert fizikai képtelenség.

Ha erről tudnátok mutatni nekem egy linket ahol ezt olvastátok, nagyon megköszönném, mert én őszintén szólva kizártnak tartom.

A halaknak a fény nem életfontosságú, az akvarisztikában a növényeknek nélkülözhetetlen (ebből kifolyólag az algáknak is) =) és esztétikai okai vannak. 9-10 óra/nap ideális.

Köszi

Üdv,

2011. jan. 3. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Frontosa:

Sajnos a cikket már nem találom, de én olvastam erről, miután láttam itt leírva ezt a kijelentést. Az volt a lényege, hogy a halaknak sokat segít a tájékozódásban a nap, például a lazacok vándorlásuk során annak állása és a belső iránytűjük alapján találják meg a folyót, amin fel kell úszniuk. Biztosan vannak mélytengeri élőlények, amik alkalmazkodtak a teljes sötétséghez, de most nem róluk van szó. Itt olyan fajokról beszélünk, akik a természetben nap mint nap látják a napot, hatással van az életciklusaikra. Az tény, hogy nem fognak fejjel lefelé úszni, de egy kísérlet bebizonyította, hogy a félhomályos, horizont nélküli környezet jelentősen rombolta a halak tájékozódó képességét, egyensúlyát, általános egészségi állapotát (nem egy hét alatt, tartósan).

Én ezt olvastam, hülyeséget nem szeretnék terjeszteni, nem szabad mindent elhinni, amit az ember olvas. Viszont abban szerintem egyetérthetünk, hogy egy akvárium nem akvárium világítás nélkül, még ha a halakra nincs is közvetlenül rossz hatással.

2011. jan. 3. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 Frontosa ***** válasza:

Szia Murr!

Örülök, hogy te válaszoltál.

Ezzel teljes mértékben egyetértek. =)

Ilyen értelemben teljesen helytálló a dolog. Lehet én értelmeztem félre a mondanivalótokat.

Mivel gyerekkorom óta szenvedélyes horgász vagyok (sok akvarista társammal együtt) és elég sok helyen megfordultam már, látom, hogy sokan alábecsülik a halak érzékszerveit és látását. (Ez rátok nem vonatkozik) Néhány, főleg ragadozó hal kivételtől eltekintve a legtöbb édesvizi hal éjszaka táplálkozik aktívabban, illetve fogtam már pontyot 30 méter! mélyről, mivel nem jöttek ki, csak a bányató legmélyebb gödréből lehetett őket megfogni éjjel. Többször volt olyan, hogy napokig ültem kapás nélkül egy olyan helyen ahol előtte rengeteget fogtam, lementem megnézni és azt láttam, hogy a teljes etetést felették a halak, csak a felcsalizott horog maradt érintetlenül. Holott ugyanaz a csali volt rajta, mint amivel etettem.

A Malawi tó átlagos vízmélysége kb. 300 méter, a Tanganyika 500-600 méter, nem beszélve a Bajkál tóról.

Szóval vannak érdekességek ami az emberek számára még nem teljesen tisztázott.

Ha valaki ebből ír egy PhD dolgozatot elküldhetné nekem, mert valóban érdekelne a dolog. =)

Üdv,

2011. jan. 3. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!