Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Venni fogok neont, melyik...

Venni fogok neont, melyik lenne jó? 45 centisből.80 literes akváriumhoz.

Figyelt kérdés
Van mellette egy energiatakarákos izzó, 20 w, dayliht. Egyenlőre csak ennyit tudok tenni, de hamarosan átépítem a tetőt, teszek még egy foglalatot még egy csőnek, és még egyet még egy égőhöz. Két neon meg 2 energiatakarékos elég lenne ekkora akváriumhoz?
2011. jún. 10. 22:40
 1/6 anonim ***** válasza:

A 45 cm-esről azt kell tudni, hogy nem szabvány.

Ennek meg van az az előnye, hogy direkt akvarisztikai célra gyártottak között vannak 45 cmesek (15 w-osak) , tehát igazán profi világítást tudsz belőle összehozni.

A hátránya, hogy ezek általában drágábbak valamivel.


Az energia takarékos égőkkel nem tudom hogy kell számolni, de a leadott fény (az alakja miatt) kevesebb valamivel, mint egy csőnél. Ha mondjuk azt is 15 w-nak veszem, már az is elég sok, (tehát 2 égő, és 2 cső) ezzel már napi 8 óra világításal is lehet alatta (viszonylag) fényigényes növényeket is tartani.


Hogy milyen fénycsövet választasz, több dologtól is függ. Előszöris a daylightról kéne tudni, hogy hány Kelvin pontosan. De az akvárium jellege, a saját ízlésed, és akár a tartott halak is befolyásolják.

Szerintem, ha már többnyire úgyis akvarisztikai fénycsövek lesznek, és úgyis bőven kell növényesíteni, az egyik csőnek növényesnek kéne lenni:

[link]

Ezt napfényes, jó színvisszaadású fénycsővel lehet ellensúlyozni. Ez lehet melegebb színhőmérsékletű:

[link]

Ez esetben a 2 kompakt lehet hidegebb 6500 Kelvin,

de lehet hidegebb:

[link]

Ez mondjuk már elég szélsőséges, ezzel a déli órákban 4-5 óra világítás is elég, és e mellé a kompaktoknak is elég egy 4000 K körüli színhőmérséklet.

2011. jún. 10. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Ilyen építő jellegű válasz után nehéz megszólalni, de összszedem magam :) úgyis unatkozom...

Annyival kiegészíteném, hogy a linkelt csövek nem kőbe vésett szabály, a lényeg, hogy kell egy jó növényes, amit teljes spektrumú napfényessel kell kiegészíteni.

A világítás időtartama (az említett 8 óra) az össz. teljesítményre vonatkozik.

Tehát ha reggel-este csak 40 W világít, az fele annyi időnek számít. Valahogy így számolj:

8 óra * 60 W = 2 óra*30W + 6 óra*60W + 2óra*30W.

Elsőre lehet kicsit paradoxon, mert ez 10 óra, de 8-nak számít, mert 4 óra csak fele teljesítményen volt.

2011. jún. 11. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Szia! Köszi mindkét választ, a megrázóst nem én írtam :)

Van egy ilyen csövem az lgő mellett, ezt cserélném le erősebbre: 15 W és 15000 K.

2011. jún. 11. 02:03
 4/6 A kérdező kommentje:
És ez az égő: 20 W, Day Light, 6500 K, 220-240 v
2011. jún. 11. 02:04
 5/6 anonim ***** válasza:

Erősebbre nem tudod lecserélni, mert a teljesítménye meghatározza a hosszát, tehát minden 45 cm.es 15 W

Az, hogy más színhőmérsékletű lenne, semmit nem jelent, legfeljebb optikailag érezhető erősebbnek.

15000 K pedig már így is eléggé durva, ez nagyon nagy energiájú fény, már a linkelt 12000 sem kispályás.

E mellé jó lenne a linkelt növényes, és és pl. egy 3000-4000 K-es kompakt izzó.

Vagy ha a mostanit mindenképpen cseréled, az is jó kombináció lehet, hogy pl. a linkelt növényes, +

egy ilyen:

[link]

vagy egy ilyen:

[link]

és kompaktból még egy ugyanilyen 6500 K-es.

2011. jún. 11. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Aha, de minden 45 centis cső 15 Wattos. Csak akkor lesz több Wattod, ha egy hosszabb csövet veszel foglalattal együtt.


Persze lehet nézni lehet a lument is, mert az jelenti a fényerőt. A Watt csak a teljesítménye, hogy neked mennyire tekeri a villanyórát.


A kelvin pedig a színhőmérséklete:

>> A 10-20 ezer Kelvines csöveket tengeri akváriumokban használják, a kékes-lilás fényük miatt, talán mert a tenger is kékre színezi a napfényt.


>> A 6500 K az egy RGB színkeverés, amiben minden benne van (piros, zöld, kék) és színkivonásos alapon abból lesz a fehér, ezzel pedig a napfényt akarják leutánozni.

És mivel a tavakban a növények nincsenek olyan mélyen, főleg a mocsárik, meg a szobanövények se, ezért mindegyiket lehet vele jól világítani.


>> A 2700 K pedig egy átlagos energiatakarékos otthoni izzó/neon, mely fénye sárgás kicsit narancsba hajló, ami nem bántja az ember szemét, és ez leginkább a napfelkeltéhez hasonlít a hajnali órákban.


Ezen kívül van olyan, hogy nanométer.

A növényeknek kékes fény kell a hosszában növekedéshez, és piros a széltében terjedéshez, zöld meg semmire.

(a zöldet a zöld levél visszaveri, nem hasznosul)


Ha nagyfényerejű ledekkel világítasz, ott elég csak piros és kék leddel világítani, és nőnek, mint a dudva.


A növényes csövek is úgy vannak kitalálva, hogy kék (4-500 nanométer) + piros (6-700 nanométer) tartományban adnak le többet Pl:

"Hagen aqua Glo" kékeslila cső (18000K):

[link]

"Sylvania Gro-lux" (8500K):

[link]

"Hagen flora glo" rózsaszínes cső (2800K):

[link]


Mindhárom növényes cső tökéletes, tökmindegy mennyi a kelvin száma.


Itt meg egy daylight (6500K), ami a növényeseknek az ellentettje: [link]


Kicsit több benne az a spektrum, ami a növényeknek nem kell, ezért ha csak daylight-ot használsz, abból sok kell, nagy fényerő.


Növényes csőből viszont a kevesebb is elég, mert az jobban hasznosul.


Ha meg a kettőt kevered, jobban néz ki.


Bocsi, hogy ennyit írtam, csak én is unatkoztam.

2011. jún. 11. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!