Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Törperazbóra, rejtélyes...

Törperazbóra, rejtélyes betegség? (többi lent)

Figyelt kérdés

A 30l-es nanomban lakik 7 törperazbóra. Csak utólag vettem észre hogy két faj (Boraras urophthalmoides, B. micros). Tegnap tragikus hirtelenséggel elhalt egy az urophtalmoidesből és a másik kettő ebből a fajból is elbújt és nehézkesen úszik. Mára az egyik meg is görbült, amúgy semmilyen más tünet nincs (duzzadás, dülledés, élősködőkre utaló nyom). A másik fajnak semmi baja, se a garnéláknak. Közvetlenül vízcsere után vettem észre a dolgot, valószínűleg az ok már az előtti. Vagy vízcserekor került be valami mérgező. De mindent úgy csináltam ahogy szoktam, növénytápsóból kicsit több ment bele (happy-plant)

Mindenesetre a szűrőből a SZAT gyantát kiszedtem és aktív szenet tettem be helyére, hátha valami kemikália került be. Valami ötletetek, hogy mi lehet? Gyógyszerezni a garnélák miatt nem merek. Kivenni meg most nem tudom őket...


2011. dec. 16. 08:26
 1/8 anonim ***** válasza:
Lehet hogy a tápsó nem tetszik nekik, nem tudom. olyat nem használtam még. Egy picit több vízcserét csinálj szerintem.
2011. dec. 16. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
tegnap volt kb 30%. Most nem merek újat, hátha a csapvízben van valami. A tápsóból pedig így is kevesebbet használok, mint az előírt mennyiség.
2011. dec. 16. 10:49
 3/8 Platypus ***** válasza:
A hirtelenség mérgezésre utal, a tünetek viszont neonbetegségre. Az aktív szén sajna nem ér semmit sok méreggel, például a fémionokkal szemben. Inkább próbálj meg azonos keménységű cserevizet szerezni valamilyen más forrásból. Ha meg neonbetegség, azzal úgysem lehet semmit kezdeni.
2011. dec. 16. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Új fejlemény állt elő: a meggörbült hal oldalán egy hatalmas seb (fél halnyi) tátongott, mintha kettétört volna. Fogalmam sincs mitől lehet, a szűrő nem szívhatta be, mert matten van. Szegényt már nem próbáltam meg gyógykezelni, eltávolítottam. Még egy van, aki ilyen fajta, továbbra is bújik, de az állapota nem súlyosbodott. A másik fajták jól vannak.
2011. dec. 16. 14:54
 5/8 anonim ***** válasza:

Én letesztelném a csapvizet a lehető legtöbb dologra. Sokat esik mostanában az eső, és nem tudom, hogy hogy szűrik a csapvizet, de nálunk pl. ilyenkor sokszor van, (van olyan városrész) ahol zavaros a víz.


A seb felülfertőzés is lehet, a legyengült halak immunrendszere alig működik, és ilyenkor a vízben minimális mértékben egyébként is mindig jelen lévő kórokozók esélyt látnak a támadásra. És ez elsősorban bőrbetegségek, fekélyek, paraziták megjelenését okozza.


De lehet, hogy az eredeti betegség kiteljesedése, ezt így nem tudom kitalálni.

Szerintem ha nem akarsz gyógyszerezni, emeld meg a hőmérsékletet pl. 28°C-ra vagy 2-3 napra, aztán napi 1 fokot visszahűtve álj vissza 25°C-ra. (remélem annyi most is megvan, mert ezek könnyen meg is tudnak fázni.)

A cserevizet is állítsd be 25 fokra!

2011. dec. 16. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Igen a víz megvan 25C, 25-26C körül van stabilan. Ez a melegítés jó ötletnek tűnik, mindenképpen megpróbálom.
2011. dec. 17. 13:51
 7/8 A kérdező kommentje:
Ja víz szerintem artézi, és a csapadéktól független, és a többi akváriumba minden ok. Egy másikban is ugyanakkor volt vízcsere, mondjuk azt kicsit lágyítom is. A halak egyébként vízcserekor szoktak kapni egy kis vitamint (egy csepp serásat) is.
2011. dec. 17. 13:54
 8/8 A kérdező kommentje:
Az egy túlélő meggyógyult!!
2011. dec. 18. 21:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!