Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyan lágyítsam a vizet?

Hogyan lágyítsam a vizet?

Figyelt kérdés
Pesti vízzel számolhatunk. Nincs semmilyen mérőm, tesztem, de szeretném lágyítani a vizet. 112 literes az akváriumom, hogy kezdjek neki? Ha felforralnám minden vízcsere előtt a vizet, az segítene? Garnélák és gyöngy dánió miatt kellene lágyítanom.
2012. jan. 2. 14:17
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Igen, a forralás lágyít, de a Tescoban is kapsz lágyvizet. Csak figyelni kell(ene),hogy mindig nagyjából ugyanolyan lágy legyen sz akvárium vize, mert ha nem, akkor többet ártasz vele, mint használsz.
2012. jan. 2. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
"ugyanolyan lágy legyen": ugyanolyan keménységű :) ja és egy felesleges "sz" betű is becsúszott.
2012. jan. 2. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Igen, igen ezt tudom, ezért is nem tudom hogyan álljak neki. Mert most csak csapvíz van az akváriumban, és akkor nem tudom, hogy ha pl. mostantól minden cserevizet felforralnék előtte, az jó lenne-e? Vagy másképp csináljam?
2012. jan. 2. 14:39
 4/13 anonim ***** válasza:

A pesti víz majdnem mindenhol 15Nk, kivéve délbudán, mert ott sokkal keményebb. Amúgy a vízművek honlapján rajta van. Red cherry garnéláknak ez jó, de pl tigrisnek, CRS, CBS stb, már valóban kemény, és a gyöngydánióknak is. Legegyszerűbb módszer a vízlágyításra, ha veszel kevertágyas műgyantát. Kb 2-3e Ft lehet 1 liter, amivel 100 l 0Nk-s vizet lehet kb csinálni. Vagy több, kevésbé lágyat. A kimerült gyantát aztán be lehet cserélni regeneráltra. Sajnos pesten nem vagyok ismerős, így nem tudom pontosan hol van ilyen bolt, de majd a pestiek megmondják. Másik módszer az ozmókészülék, de az drága, igaz az előállított víz költsége kisebb.

Én mondjuk Szegen készen veszem a halasboltban a lágyvizet 35 Ft/l-ért. Kevés kell csak és nem kell otthon pancsolnom.

2012. jan. 2. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
A forralás csak a változó (karbonát) keménységet (kH) csökkenti. A forralt vízben kicspódnak a karbonát kristályok. Ilyenkor le kell szűrni a vizet, hogy vissza ne oldódjanak. Ha csak 1 kisebb akváriumba akarsz lágyítani, lehet jobban jársz a Tescós, Obis, akármilyenes ioncserélt lágyvízzel. Pl egy 50 l-es akváriumba 20-25%-os vízcserével számolva (~10l) elég lenne 1db 5l-es kannával venni, ami kb 200-250 Ft, és akkor lenne 7-8 Nk-s vized, ami bőven jó. Ilyet minden barkácsáruházban, hipermarketben, benzinkúton lehet kapni. De 2l-es kivitelben a lidiben, aldiban is van.
2012. jan. 2. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Platypus ***** válasza:
100%

A pesti csapvíz nagyon változó. Rendszeresen mérem a saját csapvizünket, 14 és 19 között változik, évszak meg csapadék függvényében. A kerület másik felén lévő halasnál viszont már 21-22-t mértem a halak szállítóvizéből.


A lágyítást úgy szabad csak elkezdeni, hogy veszel egy keménységtesztet. Úgy 300 Ft-ba fog fájni. Azzal kell megmérned az akvárium vizét, meg amit kikeversz. A legegyszerűbb módszer, ha veszel kevertágyas műgyantát, ezt otthon berakod egy vödör vízbe, másnapra teljesen lágy, 0 nk-s lesz. Ehhez kell még hozzákeverni csapvizet, ki kell kísérletezned, mi az ideális arány, hogy azt az értéket kapd, ami jó a halaknak.

Ha nem gond a cipekedés, akkor meg lehet készen venni lágy RO vizet sok halasnál.

2012. jan. 2. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Köszi szépen mindenkinek! Igazából nem pesten lakom, közvetlen mellette (Dunaharaszti). Van itt egy halas, majd megkérdezem van-e lágyvíz nála. Ha nincs, akkor szerintem ez a műgyantás módszer lesz a legjobb. Meg veszek egy keménység tesztet is. :)


És akkor mondjuk ha most 15 NK-s a víz az akváriumban, és én mondjuk 8-ast szeretnék, akkor állítsak be 8-at a vödrökben és azt öntsem be következő vízcserénél? És akkor innentől kezdve mindig így vagy hogy? Bocsi, tudom, hogy sötét vagyok, de nem akarok semmit se elrontani, megölni a halaimat meg végképp nem. :) És inkább szeretem, ha mindent a számba rágnak, mert akkor tuti nem rontom el. :D

2012. jan. 2. 19:19
 8/13 Platypus ***** válasza:
Lágyítani csak szép lassan szabad. A hirtelen változás kinyírja az állatokat. Először szépen fokozatosan lágyíts addig, amíg az akvárium el nem éri az általad kinézett értéket, és utána már mindig olyan cserevizet készíts be előre. Működő módszer, ha pár naponta lecserélsz egy kevés vizet, és tiszta 0 nk-s vizet töltesz be a helyére. Körülbelül 2 hét alatt átszoktathatóak a halak gond nélkül az új értékre.
2012. jan. 2. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, remélem mindent jól fogok csinálni! Sokat segítettetek! :) Aztán ha már jó a víz, akkor hozom csak az új halakat.


Boldog új évet mindenkinek!

2012. jan. 2. 20:07
 10/13 Platypus ***** válasza:
Ha még nincsenek meg a halak, akkor lehet hogy várni kéne a lágyítással. Ha kereskedésből veszed, akkor csapvízben lesznek, ami ugyan nem ideális nekik, de a jó vízértékhez is szoktatni kell őket. És akkor magában az akváriumban oldhatod meg az átszoktatást. Ha meg a tenyésztőnél is lágy vízben vannak, akkor az a legjobb, ha ugyanolyanra kevered be nekik a vizet. Ha még nincs állat az akváriumban, akkor nem kell a fokozatos lágyítással szórakozni.
2012. jan. 2. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!