Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi tartozik bele az úgynevezet...

Mi tartozik bele az úgynevezett alap szabályba?

Figyelt kérdés
Ez alatt azt értem,hogy mi tartozik bele,ebbe a 1centiméter/1liter?Amikor kiszámolom,akkor minden élőlényt bele kell számolni,vagy mit nem?Pl:Garnélát,algaevét páncélosharcsát is bele kell ugyan ilyen érvénnyel számolni?nem egyezik ez minden halnál...mert pl a vitorláshal 50l/db...És a másik,a csigákat sem kell beleszámolni,mert ki tudja h mennyi van,meg a méretüket...Tehát aki tudja a választ,érdekelne mit gondol erről...
2009. jún. 11. 20:19
 1/4 kzs ***** válasza:

Nos, ezen szoktak vitatkozni. Egyesek nem számolják be az össznépességbe a páncélos-harcsákat, mivel azok bellégzők. De akkor - ugyanezzel az elvvel - a labirintkopoltyús halakat sem kéne beleszámolni, nem?

Pedig azokat beleszámolják. De a páncélos-harcsák is ugyanúgy esznek és ürítenek (tehát terhelik a vizet), mint a többi.

----------

Az alapszabály - jól írtad! - 1 cm/ 1 liter. Vagyis minden 1 cm-es hal 1 liter vizet igényel. Azonban mindig a várható kifejlett mérettel számolunk, és gondolni kell az elegendő úszótérre is. Tehát pl. a Szumátrai Díszmárnánál - minthogy mozgékony, élénk faj - ajánlatos 1 cm-re 2 liter vizet számolni. Ugyanígy a Malabári Dániónál is.

A Vitorláshalak nem ennyire mozgékonyak, de az úszók szép növekedésének érdekében helyet igényelnek. Ezért nekik is nagyobb literszámmal kell számolni.


Csigák - na ezeket legjobb féken tartani. Különben csak nagy mennyiségben terhelik a vizet.

2009. jún. 12. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
No és a garnéla?Az is eszik és ürít,viszont az aljzatot tisztítjatehát jóformán amit ürít azt meg is tisztítja szinte.És ha mozgástérre számolom,a páncélos harcsát nem kell beleszáámolni,mert elvileg éjszakai állat,a többi meg éjszaka vegetál.Akkor elvileg külön lehetne számolni éjszakait és nappalit,nem?Amugy,nem is tudtam h a vízterhelése miatt kell igy számolni,és nem azért,h kényelmesen elférjenek.Köszi,most már ezt is tudom:).Am várom még a válaszokat.Felőlem vitázhatunk is itt rajta(érvekkel,és nem csunya szavakkal).Érdekel ki mit gondol:)
2009. jún. 12. 06:55
 3/4 anonim ***** válasza:

Az 1l/halcenti egy ökölszabály. Egy gyakorlati szám(ítás). Kezdő akvaristáknak egy olyan kapaszkodó, amit ha betartanak (más alapvető szabályokkal együtt), akkor nem lesz problémájuk.

Egy anci kb. 12 centire nő és nem csak algát eszik, a legelterjettebb cory pedig elérheti a 8 centit. Ezek már nem olyan kicsik, hogy nem számoljunk velük.

Neonhalaknál viszont túlzónak is tartom az 1 centit.

Anyagcserét és viselkedést is figyelembe kell venni. Sügereknél éppen ezek miatt nem működik az 1 centis szabály. A vitorláshalnál - mivel nagytestű sügér - valóban 50L/db körül van az ideális igény, miközben 50 centi magas akvárium szükséges a teljes kifejlődéséhez.


A vitorláshal nem mozgékony... mert általában meg sem tud mozdulni, olyan ki akváriumban tartják. Aki látott már megindulni vitorlást vagy diszkoszt, az tudja, hogy képesek száguldani.

2009. jún. 12. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Igen ige,a neonhalaknak én is túlzásnak tartom a liter/cm-t.Én egy 54 literes aksiba 15-20at tennék bele.Amugy köszi az eddigi válaszokat:)
2009. jún. 12. 12:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!