Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Az igaz, hogy a túlzott...

Az igaz, hogy a túlzott oxigénellátás az akváriumban káros lehet?

Figyelt kérdés
Egy 128 literes akváriumom van, benne egy EHEIM PICKUP 2010-es szűrő-levegőztető, és most veszek egy légpumpát is RESUN AC-2000-ET. Persze a légpumpa nem üzemelne mindig csak időközönként! Úgy hallottam, hogy az sem jó ha sok a levegő, igaz ez? És ha igaz miért?
2012. máj. 3. 06:46
 1/8 kzs ***** válasza:
Igen, mert csapvíz kedvez bizonyos algák elszaporodásának (fonál- és ecsetalga elsősorban).
2012. máj. 3. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom,hogy jött ide a csapvíz...(előző válaszoló)

Hát igaz,de ahhoz elég erős levegőztetés kéne a 130 literesben.A 10-12 mg/l oxigén szint ilyen gázembóliás tüneteket okozhat.Olvass utána,ha érdekel!

De ekkora aksiban a helyedben nem félnék ilyesmitől.Nekem a 30 literesben sem volt még soha.Fontos,hogy csak ahhoz mérten üzemeltesd a légpumpát,hogy mennyi hal van.Ha aránylag sok,de nincs túltelepítve,akkor mehet folyamatosan,de akkor vegyél rá állító csapot(50 Ft)!Így szabályozhatod a bejövő oxigénmennyiséget.

2012. máj. 3. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Platypus ***** válasza:
100%

Nem tudom, honnan terjed mostanában ez a tévképzet, de kezd idegesítő lenni.


A nyitott akváriumban az oxigén(meg minden más gáz) úgy mozog, hogy egy adott mennyiség felé törekszik(ez az egyensúlyi koncentráció). Ha több kerül a vízbe, akkor kimegy belőle a levegőbe, ha elfogy, akkor pótlódik. A több viszont csak úgy kerülhet be, ha magában az akváriumban termelődik fotoszintézissel, és olyankor előfordul, hogy gázbuborék formájában kiválik a növényeken. Ez a technikás növényes akváriumokban gyakori jelenség, és ezek az akváriumok a leginkább algamentesek és a halak is ezekben mutatják a legjobb kondíciót.


Az elejére visszatérve, túl sok oxigént az akváriumba porlasztással bejuttatni fizikai képtelenség. Maximum annyi oxigén oldódik fel, amennyi az egyensúlyi koncentrációja. Ha a koncentráció elérte ezt az értéket, akkor bugyborékozhat akármennyit, nem fog több beoldódni amíg az akvárium egy nyitott, levegővel érintkező rendszer.


Annyi igaz az egészből, hogy ha pezsgőfürdőt csinálsz az akváriumból, akkor a halak idegesek lesznek tőle.

2012. máj. 3. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Lehet,hogy hülyeséget kérdeztem de kezdő vagyok lassan 1 éve csinálom ezt a hobbit.Nem szándékoztam pezsgő fűrdőt csinálni,csak tetszett már régebb óta a légpumpás dolog! De úgy nyitott akváriumom van,hogy üvegtetős az sem gond igaz? Tehát akkor nyugodtan mehetne egész nap? Köszönöm a válaszokat!!!!
2012. máj. 3. 16:54
 5/8 Platypus ***** válasza:
100%
Nem a kérdésed hülyeség, hanem a sok forrás, ami mind erre utal. Gázbuborék-kiválás, így embólia is csak akkor jöhet létre, ha az egyensúlyi koncentrációnál magasabb egy oldott gáz mennyisége. Például ez a helyzet a csőből frissen kijött csapvízzel vagy a frissen kinyitott szénsavmentes palackos vízzel. De az akváriumban nyugodtan mehet a levegőztető, az nem képes embóliát okozni.
2012. máj. 3. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod,legalább olyan írt aki ért is hozzá :D !!!
2012. máj. 4. 07:15
 7/8 anonim válasza:
Nem mai kérdés, de mivel 2020-ban is olvasom így annyit, hogy viszont az oxigéncsepp az túladagolható és könnyel halpusztuláshoz vezethet
2020. dec. 19. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
2022. márc. 17. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!