Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogy lágyítsam a vizet műgyant...

Hogy lágyítsam a vizet műgyantával?

Figyelt kérdés
2012. aug. 15. 15:01
 1/4 anonim ***** válasza:

Hát attól függ, miben van a műgyanta.

Ha csak úgy natúron, akkor simán tedd bele a vízbe, és keringesd valami szivattyúval, vagy levegőztetővel, vagy bármivel.

Aztán leszűröd, és kész.

Arra kell figyelni, hogy ne száradjon ki a gyanta, hanem utána öntsél rá vizet.

De úgy is lehet csinálni, hogy kitapasztalod, hogy mondjuk x liter vízhez mennyi az a minimális gyanta mennyiség, ami lelágyítja, és csak annyit raksz bele.

Mondjuk vízcserénél egy vödör vízbe teszel egy minimális gyantát, valami régi kis szűrőt beledobsz a vödörbe éjszakára, és reggelre lelágyítja.

Ha megfelelően kis mennyiséget raksz bele, akkor az azzal ki is merül, és többet azt már nem használod.

Aztán amit nem használsz, azt víz alatt tartva elrakod, és ha összegyűlik egy értelmes mennyiség, akkor meleg sós vízben regenerálhatod, vagy ha kevertágyas gyanta, és nem lehet így, akkor leadhatod bizonyos boltokba, cserébe, kapsz a használt helyett újat.

2012. aug. 15. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. aug. 15. 15:24
 3/4 anonim ***** válasza:

liter gyantával általában 100 liter 0-ás vizet lehet csinálni (ha a csapvíz 14-16 nk körüli), de nekem már sikerült 140 litert is. Ez függ attól, hogy a csapból éppen milyen víz jön.

Egy 30 literes hordóval dolgozom, így ezt veszem alapmennyiségnek.

30 literre 3 deci gyantát használok egyszerre.

A gyantát 1 réteg egyszerű harisnyába beleöntöm.

Egy nagyobb szájú, fél literes műanyag flakont megreparáltam úgy, hogy az alját több helyen kifúrtam (4-5 mm-s lyukak), és a kupakját is, de ezt akkorára, hogy egy pumpát rá tudjam illeszteni. Ebbe a flakonba beletuszkolom a gyantás harisnyát. Azért kell a nagyszájú flakon, hogy a gyanta beleférjen és kényelmesen ki is lehessen venni belőle. Jelenleg egy régi biciklis kulacsot használok erre a célra, de megfelel pl. a fél literes jegesteák flakonja is. A lényeg az, hogy a flakon lehetőleg hengeres alakú legyen, de legalábbis a gyantát úgy kell benne elhelyezni, hogy a víz ne tudja kikerülni, kényleten legyen a gyantán áthaladni.

Miután a pumpa is a helyén van, az egészet beledobom a 30 liter vízbe, és járatom 1-2 órát, aminek a végeredményeként 0-ás vizet kapok

A következô 30 literes adagba ezt a gyantát még visszateszem, általában még lágyít rajta egy kicsit. Kb. 1 órát szoktam még járatni vele, aztán jöhet a friss gyanta.Az a tapasztalatom, hogy érdemes csak annyi gyantával dolgozni, amit egyszerre el is használunk. Van egy nagyobb, 1 literes flakonom, amivel egyszer lustaságból kipróbáltam, hogy az egész 1 liter gyantát beleöntöttem. Megcsináltam vele 30 liter vizet (épp ennyi kellett), és félretettem. Amikor kellett egy hét múlva a következő 30 liter, akkor megint forgattam 2 órát a pumpával, de már valami nem stimmelt. Kissé büdös volt a víz. Az egész gyanta belebüdösödött harisnyástúl a flakonba... A víz zavaros lett. A vége az lett, hogy ki kellett öntenem a vizet, nem lehetett felhasználni. Ezt sajnos még egyszer végigcsináltam, mire rájöttem, hogy ezt nem lehet így...

2012. aug. 15. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm az aquadepó oldaláról bemásolt "tapasztalatot".

:)

2012. aug. 15. 19:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!