Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Sziámi algaevőimnek egyre...

Sziámi algaevőimnek egyre gyakrabban változik a színe és a viselkedésük is kezd szélsőséges lenni, ez betegség vagy nem érzik jól magukat?

Figyelt kérdés
Sziasztok! 5-6 hetes 180l-es akkiba 11neon mellé vettem 3 sziámi algaevőt. Az első nap szépen, békésen 3an együtt úsztak, a második napon a legkisebb elbújós lett, keveset úszott, a 3. napon el is pusztult. Ezután a másik 2-ből a valószínűleg nőstény (kövérebb) mintha a területét védené (terület alatt meg az egész akkit érti), nem úszik a másikkal együtt hanem folyton elüldözi, a fekete csík is teljesen elhalványul éjszaka, nappal is folyton változik, néha meg árnyékban bújkál, a neonokat nem kergeti de odakap néha, a hím (gondolom) viszont folyton úszik, abszolút békés, és nem változik a színe, egyébként mind2 folyton zabál. Úgy tudom ezek a halak sokat kergetik egymást, de itt úgy tűnik csak az egyik agresszív és a színe is gyakran változik, ez normális? Valakinek van hasonló tapasztalata?

2012. szept. 5. 20:28
 1/8 A kérdező kommentje:
Azóta eltelt 2 nap, és súlyosbodik a helyzet. Ma arra érkeztem haza hogy mind2 hal elbújt és meg se rezzent, és a színűk is nagyon halvány volt. A víz is algásabb lett, a meleg meg a megnövelt világítás miatt gondolom, a neonok semmit nem változtak. Most a hím előjött, eszeget de nem túl aktív, a nőstény még mindig nagyon halvány és árnyákban fekszik. Mi lehet ez? Valamilyen betegség vagy nem jó nekik valami, az akki 180l, szűrés 600l/h, 5l quartzite glass 1l siporax, 1l kerámia, világítás 80w, levegőztetés: esőztető, növényekből van elég, az elmúlt 3 napban 2szer is cseréltem 10% 24 órát szellőzött vizet, de vízcsere után órákig elő se jöttek, a víz most 28 fokos, 14GH 14KH 7.5pH, a nitrát ammónia szintet nem tudom de más ötletem nincs ezeket is meg fogom mérni de csak 4-5 nap múlva tudok venni tesztet. Nem szeretném hogy elpusztuljon a 2 sziámi.
2012. szept. 5. 20:41
 2/8 Kripton001 válasza:

Nos, bár túl nagy szakértő nem vagyok, jó ideje nekem is van két sziámi algaevőm. Valóban élénk halak, nem ritka (főleg etetéskor), hogy hevesen kergetőznek, ez teljesen normális. Az, hogy elhalványul a színük, stresszre utal: kiválthatja a kergetőzés is, a leírtakból azonban úgy gondolom, itt nem erről van szó.

Valami miatt nem érzik jól magukat. Lehet, gogy a vízminőség nem jó. Sztem nyugodtan cserélhetsz 10%-nál több vizet is, mondjuk 30%-ot. A 28 fokos víz kicsit már meleg, ilyenkor nyugtalanabbak. A szűrésed biztos, hogy kevés, 180 literre a 600 liter/óra, csak kb. 3-szori teljes vízátforgatást jelent óránként. Milyen színű az ajzat? Ha nagyon világos, vagy nincs elég növény (azt írod, ez elég, de mégis hány tő van most?) vagy búvóhely, az gond lehet. Ja, és ne etesd túl őket! Napi 1-2× KEVÉS ennivaló bőven elég.

2012. szept. 8. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Tibor Pupak válasza:
Kicsit lehet ,hogy furi lesz neked amit mondok de és spirituális dolgokal foglalkozok! ÉS! A halaid érzik azokat a negatív energiákat amik most vannak az univerzumban mert pár honapon belül nagy változások lesznek ,de már el is kezdőtek csak még nem csúcsosodot a dolog! --:) Az állatok nagyon érzékenyek minden változásra!
2012. szept. 9. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nos, köszi a választ, a 600l/h tényleg kevés, amikor terveztem a szűrőt még csak a gyártók által ajánlott vízforgatást ismertem, azóta jobban utánaolvasva már tudom hogy ennek többszörösét érdemes venni, de gondolom másoknak is megy akki 3szoros vízforgatással a halak meg elvannak, viszont ami a szűrőanyagokat illeti az gondolom bőven elég, a víz már csak 26 fokos, eszembejutott hogy mi van ha a növénytáp a baj, leálltam az easycarboval meg a micro-macro folyékony tápokkal, a leutóbbi vízcsere nem is viselte meg a halakat annyira, azóta "normálisabbak" de a kövér még mindig néha halvány és elbújik de sokkal jobb a helyzet, néha már együtt úsznak. A talaj sajnos világos :/ de az a terv hogy előbb utóbb benövi az eleocharis parvula/accicularis, vagy ha az nem akkor valami más. Etetni meg csak a neonokat szoktam, őket is keveset, az algaevők alig mennek rá az ő kajájukra, egész nap algáznak, gondolom ez a normális, remélem. Adtam nekik salátát, de csak akkor ették meg mikor 2-3 nap után azon is alga kezdett nőni. A növényeket még dúsítani akarom hogy legyen több búvóhely, de hát még csak 7 hetes szóval van még mit fejlődni. Most így néz ki: [link]

Amúgy még az a terv hogy megmérem az ammóniát meg a nitrátot, és "do!aqua be soft" nevű szerrel lágyítom a vizet, akkor kevésbé lesz lúgos is, és meglátom mi lesz. Ha nem tartod jó ötletnek akkor mindenképp írj.

...

Ami a "rossz változásokat" illeti azt meg én érzem a munkahelyemen. :) (most jön az hogy ezt érzik a halak...)

2012. szept. 10. 16:15
 5/8 Kripton001 válasza:

Szép az akvárium, de biztos, hogy kevés a növény, illetve a búvóhely. Persze, nem mindenki kedveli a dúsan beültetett akváriumot (én igen :)), az én 40 literesemben kb. 40 tő növény van. A képen lévő négy nagyobb tő növény , ha jól látom, valisneria. Ezeket ültetheted nem csak egyesével, hanem kisebb csoportokban is, így máris 3-4× annyi tő növényed lehet, mint most. Ha nem szeretnél bele sok növényt, induláskor akkor is érdemes egy "kupac" gyorsan növőt telepíteni (pl. átokhínár), aztán majd kiveszed őket.

Az easy carbo és gondolom a greenaqua-s micro-macro táp jó (az e.carbo ráadásul segít leküzdeni a kezdeti algásodást), de ennyi növényhez és ilyen fény mellett (80W/180L = 0,44W/L) elég mindegyikből a gyári adagolás fele is, feltéve, hogy hetente min. 30%-os vízcserét végzel.

Az aki persze elmegy a jelenlegi szűréssel is, nekem pl. van egy 170 L/órás belső szűrőm, és egy 100L/órás külső. A héten 3 napot nem üzemelt a külső, és máris opálos lett a víz, amúgy mindig kristálytiszta.

Egyébként a sziámi algaevőim nekem is elég későn kezdték el enni a többi halnak beszórt kaját, ha jól emlékszem, több hét is eltelt, mire nekiláttak. Már attól féltem, éhen halnak :).

2012. szept. 10. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen, a 4 nagy növényből 3 valisneria, ez a kép 1 hetes, azóta kinőtt egy negyedik is ami már majdnem akkora mint a másik 3, úgy néz ki ez a víz kedvez nekik, meg gondolom az is hogy a 2 sziámi trágyázza rendesen :D, a többi növény is növöget, egyedül az eleocharisok lassultak be teljesen. A fény-t azóta ledimmeltem majdnem felére, mert 80w még ledből is sok, már nagyon melegítette a vizet meg iszonyatosan megindult tőle az alga is, csak barna alga van és abból is olyan ami a fényt szereti, érdekes. A lényeg hogy annyira dús növényzetet akarok amennyire lehet, csak hát olyat tápozás co2 meg sok fény nélkül nem lehet, majd kikísérletezem mi a jó. Egy búvóhely van kőből, de majd építek még nekik. Most megpróbálom a 20%/heti vízcserét, ha nem elég akkor növelem. A 2 sziámi azóta mégjobban érzi magát, az egyik még néha furcsa de amúgy most rendben vannak. Kössz még1szer.
2012. szept. 10. 18:22
 7/8 Kripton001 válasza:

Ami a dús növényzetet illeti, az én akim elég dús, pedig nekem sincs CO2. A titok nyitja, hogy jól kell összeválogatni a növényeket.

Az algásodáson is segítene a több növény, én a helyedben vennék még bele. Nem tudom, napi hány órát világítasz, sztem mehetne a 80 watt, azért az nem olyan sok (feltéve, hogy természetes napfény nem éri az akit). A lényeg, hogy ne kezd el rögtön napi 8-10 órát világítani. Kezd csak napi 4-5 órával, és ha nem látsz nagyobb algásodást, úgy fokozatosan növeld az időtartamot kb. fél órával. Ahogy írtam már, az algásodáson és a növények fejlődésén is sokat segítene az easycarbo.

2012. szept. 11. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Igen mindenképpen fogok még növényt venni, ma vettem nitrát teszet, hát olyan 15-20mg/l ami nem kevés, úgy tűnik hogy még sűrűbben kell tényleg vizet cserélnem, de a halak most teljesen jól vannak már, úgyhogy újra elkezdem az easycarbot meg a tápozást óvatosan. És most először örülök annak is hogy vége a nyárnak, a víz 26 fok max.
2012. szept. 11. 16:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!