Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kezdő akvarista vagyok, és...

Kezdő akvarista vagyok, és van egy 60L-es akváriumom,8-10halat tevezek bele egyenlőre, de még azt nem tudom milyen növényeket vegyek bele, és mennyit. Algaevő hal és/vagy csiga mindenféleképpen javasolt bele?

Figyelt kérdés
A szoba nem a legvilágosabb pontján van elhelyezve,milyen világításta vegyek bele?
2008. jún. 1. 17:02
 1/7 anonim ***** válasza:
96%

Szia! Nagyon jó, hogy tájékozódsz, mielőtt belevágsz a dologba! A 8-10 hal jó, sőt alul van telepítve, már ha kis halakra gondoltál. Egy viszonylag biztos szabály, hogy 1 l vízre 1 cm kis (neonhal-méretű) halat számolunk, így biztos nem lesz túl sok. Fontos, hogy mindig a hal kifejlett méretével számolj, a boltban sokszor fiatal egyedeket árulnak.

A növények tartását sokan a világításnál rontják el. Sok növénynek jóval több fényre van szüksége, mint amennyit a standard akváriumtetők fénycsövei kibocsátanak. Ha nem akarsz sokat költeni a világításra, keress rá ezekre a növényekre a neten: Vesicularia dubyana, Microsorium pteropus, Cryptocoryne, Aponogeton, Anubias barteri. Ezek nagyon kevés fénnyel is beérik, és ennyi fajjal (Crypto-ból és Aponogeton-ból ráadásul több faj van) már nagyon szépen be lehet rendezni az aksit. Vegyél jó sokat, mert oxigént termelnek (ez nem olyan jelentős), és felveszik a bomlástermékeket a vízből (ez viszont fontos).

Ha sok növényt veszel, az alga miatt sem kell igazán aggódnod, a növények egyszerűen elfogyasztják a halak elől a tápanyagokat. Közvetlen napfény ne érje a medencét, mert az viszont súlyos algaproblémákhoz vezethet!

Algaevők nem feltétlenül szükségesek, igazság szerint ezek nem is feltétlenül olyan hatásosak, mint ahogy az emberek hiszik.

Na akkor még egy kicsit a világításról: ez teljesen attól függ, hogy milyen növényeket akarsz. A 60 litereshez, ha a fent felsorolt növényeket tartod, elég a standard T8-as 15W-os fénycső. Viszont ha sikeresen szeretnél tartani igényesebb fajokat is, akkor már fokozni kell a fényerőt, legalább 30W-ig.

Még valami: ugye tudod, hogy a vizet érlelni is kell (a halakat csak fokozatosan betelepíteni, vagy baktériumkészítményt használni)? Ha nem, szívesen leírom neked ide, hogy pontosan hogy kell, ez nagyon fontos, a halaid élete múlhat rajta!

2008. jún. 1. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Az előző vagyok: a növények természetesen nem a halak, hanem az algák elől fogyasztják el a tápanyagokat :)
2008. jún. 1. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszodat,sokat segítettél.Ha nem gond akkor jó lenne ha leírnád a betelepítési szabályokat is. előre is köszi
2008. jún. 2. 11:18
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Kétféleképpen csinálhatod:

1. bonyolultabb, olcsóbb módszer

Először csak 2-3 halat teszel be, és vársz 6 hetet. Minden héten kétszer lecseréled a víz 30%-át. 6 hét múlva betehetsz újabb 2 halat, majd 2 hetenként újabb 2-t, amíg el nem éred a maximális létszámot.

2. egyszerűbb, drágább módszer

Veszel Tetra SafeStart vagy Sera Nitrivec nevű baktériumkészítményt, és követed a használati utasítást. Ezekkel elvileg azonnal beteheted az összes halat, én inkább azt javaslom, hogy először a társaság egyik felét tedd be a készítmény egyik felével együtt, és következő héten jöhet a maradék hal és baktérium.


Ha kíváncsi vagy a miértre is, nem csak a hogyanra, itt van két cikk, amiből megtudhatod, mire jó ez az egész hercehurca:

[link]

[link]


Ha van még kérdésed, írj nyugodtan ide, vagy az email címemre (a válaszom alján egy linken keresztül írhatsz).

2008. jún. 2. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
95%
Még valami: a 6 hét letelte után heti egyszeri, 15%-os vízcsere is elég.
2008. jún. 2. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
4%
Ezek a Sera termékek vmi csodaszerek? Szerintetek az jó ha felgyorsítjuk a folyamatokat? Elhisztek mindent amit az eladó mond, meg ami a prospektusban le van írva? Gondolkodj: ha vmi beleöntessz 1 piszkos vízbe, attól az kitisztul? Meg ezek a baktérium flórák:D Azt ne mondd már nekem, hogy 1 kis fiolába minden fény meg tápanyag nélkül az eladó polcán heverve a kis bacik arra várnak, hogy valaki beleöntse öket egy akváriumba??? Hogy élhetnének mátr ott egyáltalán??? Ne legyetek naivak!!!
2008. jún. 3. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
97%

Hát már bocs, de mindkét terméket kipróbáltam, rendszeres ammónia/nitrit/nitrát teszteket végeztem, és minden érték folyamatosan olyan alacsony volt, hogy a teszt nem tudta kimutatni. Nem szoktam hülyeségeket beszélni, vagy olyasmit mondani, amiről nincs személyes tapasztalatom és komoly elméleti tudásom. Mintegy mellesleg biológusnak tanulok, szóval úgy érzem, icipicit többet tudhatok a dolgok hátteréről... A baktériumok az ilyen készítményekben részben betokozódott állapotban vannak, részben pedig aktív állapotban, olyan anyagokkal összekeverve, amelyek lassítják az anyagcseréjüket, éppen ezért ilyen rövid a szavatossági idejük. És semmilyen víztisztító szert nem ajánlottam, mindig a rendszeres vízcserét, aljzatporszívózást szoktam ajánlani.

Nem egy akváriumot mentettem már meg ezekkel a szerekkel az összeomlástól, nem vagyok semmilyen cég képviselője, csak igyekszem komolyan űzni ezt a hobbit, több ezer oldal magyar és külföldi szakirodalmat olvastam el. Szóval "naivnak", azt hiszem, nem igazán lehet nevezni...

(és pontozz le nyugodtan, nem érdekel!)

2008. jún. 4. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!