Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Lágy víz az akváriumba?

Lágy víz az akváriumba?

Figyelt kérdés
Ha szükségem lenne lágy vízbe az akváriumba, akkor azt hogyan tudom megoldani? Mondjuk 4-8 nk köztit szeretnék, de az itthoni csapvíz az 20 nk körüli. Tudom, hogy a desztillált víz az 0nk, de abból annyit venni elég drága lenne (kb 200liter), esővíz, meg hólé is jó elvileg, de azokat is mondjuk egyszer össze lehet gyűjteni, de mi lesz amikor a heti vízcserét kell csinálni?

2013. jan. 24. 18:12
 1/9 Platypus ***** válasza:
Hosszú távon az RO készülék érné meg neked. Majdnem desztillált minőségű vizet állít elő. A beszerzése drága, de nagy mennyiségnél megéri. Kisebb akváriumoknál a kevertágyas gyanta a praktikus, egy adaggal kb. 100 liter lágy vizet lehet előállítani, aztán regeneráltatni kell.
2013. jan. 24. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi, inkább a kevertágyas gyantát választom, azért olyan nagy mennyiségre nem lesz szükségem, heti vízcseréket kibírom így is, esetleg kétheti lesz és akkor nem olyan macerás :)
2013. jan. 24. 18:51
 3/9 A kérdező kommentje:
És ha tőzegen megszűrőm? Az ugye savasítja a vizet, de egyben lágyítja is. Ez nem jó megoldás? Illetve mennyi tőzeget szokás használni?
2013. jan. 24. 19:04
 4/9 Treská ***** válasza:

Saját tapasztalatom szerint a tőzeg szart sem ér:) És ocsmány sárga lesz a víz.


Én deszt vizet szoktam használni. tescoban szokott akciós lenni az old boy 5literes olyan 200 ft körül. veszel belőle többet és amikor megint akciós, akkor veszel. Sztem egyébként az a legegyszerűbb.

2013. jan. 24. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Platypus ***** válasza:
A tőzeg nem lágyít semmit. Kemény vízben savasítani sem fog, mert erős pufferhatása van, ami úgy elnyel egy kevés gyenge savat, mintha nem is létezne.
2013. jan. 24. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Értem, tehát ha mondjuk nem csak lágyítani, de savasítani is szeretném a vizet, akkor először mindenképp lágyítani kell.


Nos ha 5 liter deszt víz 200Ft, akkor mondjuk heti 15%-nál az már 600, havi 2400Ft. Ennél csak jobban megéri a gyanta... Csak nem tudom minden akvarisztikai boltban kapható-e.


Savasításra akkor mondjuk lehet használni tőzeget, ezenkívül? Olvastam, hogy savakkal is szokták, vagy égertobozzal, esetleg falevelekkel. Erről tudsz egy kicsit informálni?

2013. jan. 24. 20:26
 7/9 Platypus ***** válasza:

A lágy víz alapból is enyhén savas lesz. Nincs benne a keménység, ami semlegesítené a levegő beoldódó CO2 tartalmát. A legtöbb lágy vizes halnak nem is kell ennél savasabb víz.

Ha savasítani szeretnél, akkor használhatsz sósavat vagy direkt erre való akváriumi löttyüket. A tőzegből, égertobozból meg a többiből csersav és huminsavak áznak ki, amik egyben barnítanak, és nem tudod igazán szabályozni az oldódás ütemét.

2013. jan. 24. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Azon gondolkodom, hogy dél-amerikai bitotóp jellegűt akváriumot csinálok, csak nem tudom, hogy feketevizű legyen, vagy ne. Azzal még egyedibb volna, de talán szebb a sima, legalábbis nekem. Mondjuk ha élőben látnám, lehet hogy úgy is tetszene. És ez a sósavas dolog nem árt a halaknak? Gondolom nem nagy mennyiségről lehet szó ugye? Lehet hogy csak lágyítom majd gyantával, aztán megmérem milyen is lett a végeredmény ph-ja. Melyik víztesztek a jók? Ph és keménység érdekelne, bár láttam vannak ilyen 5 csíkosak is, amelyek már nitrit nitrátot meg ammóniát is mérnek és talán nem is drágább mint a másik. Melyik fajta megbízható?
2013. jan. 25. 15:25
 9/9 Platypus ***** válasza:

A papíros tesztek nem túl pontosak, de ez a kisebbik gond. A nagyobbik, hogy pazarlás egyszerre 5 dolgot mérni, mert teljesen más helyzetekben van szükséged az adatokra. Bőven elég neked a csepegtetős neptun pH teszt is, és annál olcsóbb megoldás nincs.


A sósav nem mérgező magában, nagyon kis mennyiségre van szükség, persze kellő óvatossággal, az előre bekészített vízbe kell adagolni. A kénsav igazság szerint jobb, de veszélyesebb bánni vele. A gyári pH csökkentőkben általában előre felhígított kénsav van. Ha fekete vízben gondolkozol, akkor a tőzegkivonat a legpraktikusabb.

2013. jan. 25. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!