Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért változott meg a viselked...

Miért változott meg a viselkedésük?

Figyelt kérdés

200l-ben tartok Malawi sügereket (ormányos sügér, yellow, socolofi, narancs zebra, ancik), mindegyikből egy-egy kis családot. Van búvóhelyük (mészkő, mindenféle természetes üreggel), a víz rendesen szűrt, 26-27°-os. Egy pár hete betettünk nekik egy újabb darab mészkövet, de volt benne valami más ásvány is, ami megszínezte a vizet (sárgás lett), mikor észrevettük, eltávolítottuk, és csináltunk egy vízcserét is. Nagyjából ezzel egy időben a halak hirtelen nagyon félősek lettek, korábban szépen belakták az egész akváriumot, most viszont ha csak egy egész pici mozgást látnak, azonnal elbújnak a szikla mögé. Ha enni kapnak, akkor is csak úgy mernek előbújni a szikla mögül, ha mozdulatlanul nézzük őket, a legkisebb mozgásra, vagy beszédhangra már iszkolnak el.

Megpróbáltuk a szokásos részleges vízcserénél hátha bolti stresszoldó használ (aquasafe), de sajnos változatlanul félősek. Mi lehet a baj?


2013. márc. 10. 15:02
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem lehet, hogy a hirtelen változás (szikla behelyezése) stresszelte be őket?

Vagy pedig valami változást okozhatott a vízminőségben. Nem mérted a paramétereket?


Egyébként én nem értek annyira a sügerekhez, de sokat olvasgattam már utánuk (én is szeretnék majd idővel egy sügeres akváriumot), de ez a párosítás soknak tűnik nekem 200l-re. Az ormányos és a socolofi szerintem nagyobb akváriumba való. De vannak itt sügeres szakértők, biztos megmondják majd a tutit.

2013. márc. 10. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

nekem is ez az elso sugeresem, olvasgattam sokat a temaban, egyeztettem gyakorlott(abb) akvarista ismerosokkel a fajok listajat, ezert mertem bevallani igy oket, remelem nem lottem nagyon melle. (ebk a nagyobbra novo ormanyosbol es socolofibol kisebb a peldanyszam, csak egy-egy kis harem van, a masik ket fajbol van nagyobb csapat)


en is arra jutottam, hogy a szikla behejezesevel lehet osszefuggesben a dolog, de azota volt tobb vizcsere, es eltelt tobb het. parametereket nem szoktam merni (csak homersekletet, mindenki azt mondta ezeknek az afrikai sugereknek teljesen jo a csapviz is) mit kellene mernem?

2013. márc. 10. 15:35
 3/6 YourDestiny ***** válasza:

Tényleg van köztük olyan, ami nem 200 literre való, de fajonkénti egy hímmel nincs nagy baj.


Ha jól értem, ezelőtt bártak voltak a halak, mégha mozgást is érzékeltek az akvárium körül. Így megnehezíted a dolog megfejtését, mivel nem hozzászokás kérdése. A halak ugye akkor válnak stresszessé, ha valami nincs rendben. Ennek oka lehet a vízminőség, így visszavezethető a dolog az említett ásványra vagy akármire, ami hazavágta a vizedet. Viszont hogy mi volt az és mi került a vízbe, az nagyon jó kérdés, és jó lenne tudni. Egy néhány napos szénszűrést azért mindenképp beiktathatnál, biztos, ami biztos.

2013. márc. 10. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 YourDestiny ***** válasza:
Egy dolog jut még eszembe: lehet, hogy az a valami, ami a vízbe került, eltolta a pH-t. Mondjuk érdekes, hogy egy kő így megszínezze a vizet, az tuti nem mészkő volt. Na most ha a pH változott, a vízkeménység is. A gyors, nagy mennyiségű vízcsere után a vízértékek ismét megváltoztak, és ezek a hirtelen ingadozások nem egészségesek. Ez simán lestresszelhette őket, főleg, ha nem túl régi lakók. Szóval amit javaslok, az említett aktívszenes szűrés, és jó lenne, ha mérnél pH-t és karbonátkeménységet. Ha ezzel meg vagy, és látszólag nincs baj, akkor türelem, idővel valószínűleg megbátorodnak. Kőből legyen sok, ne csak üregek, barlangok, járatok is.
2013. márc. 10. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

koszonom a valaszt! megejtjuk a mereseket, ez mar egy tampont. a stressz ellen probaltunk vedekezni aquasafe-el, sokat nem segitett a dolgon... :/ legalabbis a viselkedesukon.

korabban teljesen normalisak voltak, nem voltak ijedosek, pedig ugyanennyi mozgas volt korlottuk. a halas boltban, ahova jarok a stresszoldot tudtak csak javasolni, de nagyon hirtelen es eles volt ez a valtas, ezert gyanakodtam arra, hogy a vizminoseggel lehet osszefuggesben.

a sziklakban vannak atjarok, bujohelyek, nagyon jol nez ki es szeretik is hasznalni.

2013. márc. 10. 18:53
 6/6 Frontosa ***** válasza:

Hirtelen valamely vízparaméter változásra érzékenyek ezek a fajok (ahogy az Afrikai sügerek 99%-a). Ekkor jellemzően mérgezésgyanús a viselkedésük és gyorsabb a légzés. Ezt nem tapasztaltad?

Az a kő elég durva lehetett ha még a vizet is elszinezte. A legjobb amit tehetsz, hogy kevesebb kaját adsz nekik, kisebb vízcseréket csinálsz gyakrabban, amíg nem tapasztalod a javulást a viselkedésükön. Addig, kisebb adagokat adj nekik enni, fehérjedús táplálékot kerüld.

Üdv,

2013. márc. 11. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!