Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hol lehet génmódosított...

Hol lehet génmódosított halakról (pinkdánió, papagájhal) bővebben olvasni, illetve egyéb módosításokkon átesett állatokról/új fajokról?

Figyelt kérdés

A kérdés adott, és érdekel a téma.

A saját tartásbéli különbségeket is leírhatnátok (pl fogékonyság betegségekre, öröklött betegségek előfordulása, kinek hogy tetszik a külleme...stb)


Köszönöm



2013. jún. 18. 20:07
 1/6 A kérdező kommentje:

Illetve az "eljárás" etikusságáról véleményetek, hogy hasznos, szabad, vagy esetleg tabu számotokra az új fajok, és egyéb ember által létrehozott élőlények további "gyártása" amennyiben ezeket természetbe nem engedik, és csak fogságban/laboratóriumi körülmények közt tartanák, természetesen az adott faj körülményeinek és igényeinek teljesen megfelelően.

Köszönöm,és mindenki válaszát kíváncsian várom, még amennyiben a témában nem is érdekelt :)

2013. jún. 18. 20:13
 2/6 Pendulum92 ***** válasza:
100%

Én a színes dániók keletkezését ismerem jobban, őket egy medúza fluoreszcens fehérjéjével kezelték, ami ugye már öröklődik. Azt hiszem GFP a neve a zöldnek, a sárgának meg YFP(yellow fluorescent protein), stb...


Szerintem undorító az emberektől, a természet megcsúfolása.

2013. jún. 18. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Idehaza elméletben nem engedélyezett az árusításuk (már a behozataluk is necces), de ahogy utánanéztem a témában, mégis kapni. (Jó, az utolsó link 2009-es volt.) A "génmódosított" élőlényekre ilyen szabályozás vonatkozna, a sima hibridek (pl. papagájsügér) más kategória, az árusítható.

[link]

Itt egy régi cikk, ami ezt a témát taglalja. Ha a konkrét élőlényekről (pl. tartási feltételek) szeretnél olvasni, bizonyára van rá szakirodalom, az akvarista.hu-n sok ilyen témát, fórumot láttam.


Ha személyes vélemény is kell: hááát... a világító halaknál ez először csak tudományos kísérlet volt, abból lett a biznisz, hogy ezt eladták és meglepődtek, hogy mennyire veszik. (Igen, a zöld GFP-s, a sárga YFP-s, a piros meg valami RFP, a színe alapján inkább mStarwberry, kéket nem láttam, de az CFP lenne.) A hibrid kísérleteknél ugyanazt tették, mint évek óta bárki, rokon fajokat kereszteztek, hiszen akváriumi tartásban megtehetik, a szabadban sosem párosodnának. Szerencsére steril, hogy magának a halnak mennyire "jó", hogy létrejött, nem tudom, állítólag durván deformált (nem ismerem behatóan).


Ez a "hobbitartású GMO" téma sajnos nehéz terep. Vagy agyonhallgatják, vagy ingerülten támadják a "soha többé GMO" ligák, amire válaszul a cégek kénytelenek mindent szépnek és kiválónak feltüntető prospektusokkal válaszolni. Objektív vélemény gyakorlatilag nincs.


Én magam elítélem ezt a fajta ész nélküli "fajteremtést", mert a buta vásárló tömeget célozza meg (oké, meg is kell élni valamiből, és respekt, hogy megtalálták ezt a piaci szegmenst). Az akvarisztika igazán szólhatna a természetességről, nem a giccses berendezés, giccses hal párosításról.


(Mondom ezt úgy, hogy nincsenek halaim, csak a GMO-oldaláról ismerem a témát.)

2013. jún. 19. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Pendulum92 ***** válasza:

Sajnos pont ezért tud életben maradni ez az "ipar", mert a giccsre vágyó kezdők megvásárolják őket. Aki belerak az akváriumába kisvárat, hajóroncsot, porlasztós búvárt, kincsesládát, annak már "alaptartozék" egy rózsaszín, vagy zöld zebradánió is.


Valami feltűnő, szímpompás dolgot akarnak, hogy "érdekes" legyen az akváriumuk... nem tudom, én nem lennék képes belerakni ilyeneket.

2013. jún. 19. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Igazatok van.

Ezt nézzétek: (borzasztó, de legalább csemege)

[link]

2013. jún. 20. 11:54
 6/6 Pendulum92 ***** válasza:
És még ami szöveget nyomnak alá...
2013. jún. 20. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!