Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Fekete aljzatokkal kapcsolatba...

Woodoo001 kérdése:

Fekete aljzatokkal kapcsolatban kikérhetném a véleményeteket/ tapasztalataitokat? Utánaolvastam, amennyit csak tudtam, de vhogy mégis hajlamos az ember elveszni az információk sűrűjében -igyekszem összefoglalni.

Figyelt kérdés

Főleg az zavaró, hogy sokszor a realitást nem tükröző, "amit a vevő hallani akar" leírások vannak feltüntetve az áru mellett, miközben a tapasztalatok meg végül teljesen mást mutatnak. Szeretnék aljzatlakó halakat is!

Szóval... Az ideális szemcseméret tudtommal 1-2 mm...


TERMÉSZETES fekete aljzatok a zúzalékok - BAZALT VAGY MÁRVÁNY - de lényegében a "nincs éles széle, kiválóan alkalmas akár aljzatlakó..." kezdetű mondatok ellenére mégis élesek + ehhez társuló 0,5 -1,5 mm-es méreteikkel a növények gyökerének sem ideálisak...? Garnéláknak megfelelő.

A márvány ráadásul tudtommal keményít is, bár a leírásban "vízkémiailag teljesen semleges akvárium aljzat"-ként szerepel.

Elviekben létezik hengerelt/ koptatott bazalt, de sehol sem találtam. Aquadepoban írták, hogy lehet kapni, de ami kapható bazalt, ott nem írja konkrétan, hogy koptatott lenne.


Másik csapat a FESTETT aljzatoké. Legnagyobb ellenszenvet maga a festett jelző váltja ki. Továbbá volt aki széleken a festék kopásáról számolt be... Sokszor csak abból jövünk rá, hogy színezett, mikor a színpaletta kék, zöld, lila, sárga, stb. variációkban "tündököl"...

Feketénél maradva:

AQUATIC NATURE DEKOLINE NERO, szemcseméret 2-3 mm, eléggé szabályos és gömbölyded. Találtam képet több szép és jól működő(nek tűnő) akváriumról is, sőt voltak közte direkt növényesek is -olykor táptalajja kiegészítve. Elvileg vízbarát festékkel, stb. -elvileg...

FÉNYES AKVÁRIUM ALJZAT -FEKETE, 4 szemcseméretben (0,5 -1mm, 1 -2mm, 2 -4mm, 3 -5mm). Már maga a "neve nincs" név sem túl bizalomgerjesztő... Viszont ezek sem tűnnek élesnek. "Nagyon élénk színű, fényes... Biztonságosan használható, nem tartalmaz káros anyagokat, nem befolyásolja a vízkémiát, és nem oldódnak ki belőle anyagok."

Persze szintén elvileg...

Hozzá kell tenni, hogy léteznek már olyan festékek is, amelyekkel lefestett bútorokat a gyerekek akár meg is rághatnak, stb., így semmi sem lehetetlen, de az is tény, hogy nincsenek 0-24 órában víz alatt, nem mossa őket folyamatosan víz.


Léteznek még a fekete (TÁP)TALAJOK, ám ezek jóval drágábbak, macerásabbak és használatuk igazából növényes akváriumban indokolt.


Kiegészítés? Vélemények? Tapasztalatok?



2013. nov. 13. 21:54
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Nekem Sajó a Duna... :)

Pár éve volt szerencsém hosszabb ideig barangolni a Duna-parton (Esztergomnál), ott gyűjtögettem én is. Gyönyörű vörös tónusú kövekkel, stb. lettem gazdagabb...


A növényeket úgy látom meg tudnám oldani. Nekem tetszik a bazalt, sőt! A baj abból adódik, hogy kisebb méretűt szeretnék -ezért gondoltam 1-2 mm-re, mert tudtommal az nem tömörülne túlzottan be a növényeknek sem és ekkora méretet a Corydorasok is át tudnának mozgatni könnyedén... Viszont mivel mégis éles így a Corydorasoknak közel sem ideális...

A 3mm- es szemcserméret nekik már szintén meglehetősen nagy lenne, jól gondolom? Találtam még egy aljzatot, nem tudom pontosan milyen lehet, kép alapján talán még jó is lenne:

[link]

Szerinted? Szerintetek?

2013. nov. 14. 19:14
 12/18 A kérdező kommentje:

Na igen, az alámosott folyópart... Ahonnan származom, ott tájszólassal csak "PADLAN"-nak, "PADMALY"-nak nevezik...

"Maga a padmaly szó általában „a folyó alámosott partüregét" jelenti." :)

Érdekes képződmények, az pedig h nem szakad be szinte csodálatos. Sajó lévén nálunk azért kisebbek, pont ezért - elbeszélések alapján - kis vízállásnál próbálkoztak kézzel kiszedni az oda elbújó halakat... :)

Virágföld nekem is megfordult a fejemben, de...

Látom kísérleteztél Te is mindenfélével, hátha... :)

2013. nov. 14. 19:24
 13/18 anonim ***** válasza:

Nem ismertem ezt a "padmaly" szót, de kösz, mert így mostmár rá tudok keresni neten és tudok nézegetni képeket is róla.


Azt a talajt amit linkeltél sajnos nem ismerem. Lehet hogy jó, hát fogalmam nincs.

2013. nov. 14. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
tápozom > tápoznom
2013. nov. 14. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

Sajnos ez az, hogy én sem ismerem, képek alapján nehéz megítélni, sokszor a kép eleve "csak illusztráció" + a leírásokra sem támaszkodhatsz teljes mértékben, mint azt kifejtettem az elején...

Elolvastam a másik két hozzászólásodat is, amikben képeket is linkeltél, de azóta vhogy eltűntek... Csak tudnám hogyan és hová...

Bár idegenkedem a festett talajoktól, de... Hátha beválna -ne oldódjon ki és a lakókban ne tegyen kárt, aztán az idő eldönti mit bír... A DEKOLINE NERO 2-3 mm, tapasztalatod/ rálátásod alapján ekkora szemcsék már nagyok Cory-nak? Vagy akkor már inkább az 1-2mm-es FÉNYES ALJZAT? A növénynek meg pont a nagyobb lenne jobb... :)

2013. nov. 14. 21:24
 16/18 FBS válasza:
A mérete még csak jó lenne, de nem biztos hogy ki tudod mosni belőle a festéket. Ha egy keveset vegszel belőle, ki tudod próbálni.
2013. nov. 15. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Na igen, teljesen igazad van FBS... Ezekkel csak pont az a baj, hogy netről kell őket rendelni és ha már egyszer megrendeled, nem érdemes 1 kg-ot rendelni és sokszor nem is lehet, csak egyben 5-öt, stb... Ezért is reménykedtem, hogy lesz olyan akinek van tapasztalata...

Ma voltam a Fressnapf-ban, ott is volt fekete, igaz mint kiderült persze festett és 2-4 mm-es, ami már szerintem tényleg nagy egy Cory-nak. Volt is kiöntve egy akváriumban, egész jól nézett ki + állítólag nem is enged... De a 4 mm már nekem tényleg kicsit nagy...

2013. nov. 16. 18:45
 18/18 A kérdező kommentje:

Rosi's Aquariumkies:

[link]


Ahogy nézegettem garnélás akváriumban van akinek bevált...

2013. nov. 16. 18:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!