Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Külső szűrő házilag, liter/óra...

Mantzel kérdése:

Külső szűrő házilag, liter/óra beállitása kérdéses?

Figyelt kérdés
Üdv minden akvisnak! 160l akváriumhoz csináltam kb 8-10 literes külső szűrőt. alulrol felfelé: 2deci ülepítő, krumpliszsák, nagyszemcsés szivacs, siporax, újabb szivacs csak vékonyan és felette a pumpa. névlegesen 1000l/órát tud, igy teletömve 180 l/h-t mértem. A vizet belső szűrő mozgatja igaz csak 200l/hval de nekem elég. A kérdés az lenne, hogy szerintetek a biologiai szűréshez ,így a bacik jólétéhez elég e az a 180l/h ami a külsőből jön?

2014. febr. 4. 23:26
1 2
 1/13 Salx Narval ***** válasza:
Persze ,hogy jó, lényeg. hogy folyamatosan áramoljon a víz. Gondolj bele, hogy a talajban élő baciknál milyen lassú az áramlás, hiszen ott csak a növények keringetik a vizet, mégis dolgoznak.
2014. febr. 5. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Pendulum92 ***** válasza:

Az a 180 l/H(nekem mondjuk kicsit kevésnek tűnik, ha 1000lph-s a pumpa) biológiai szűrésre teljesen elég.

Mondod, hogy még egy 200 lph-s pumpa is dolgozik az akváriumban, nekem ez elég kevésnek hangzik, ha látod, hogy nagyjából az egész akvárium területén enyhén mozognak a növények, akkor jó, egyébként szerintem kevés.

2014. febr. 5. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, akkor a külső szűrőm így rendben is lesz. Amúgy a névleges 1000-hez képest tényleg kevéske a 180l/h de így első próbálkozásnak csak egy resunt(...) vettem, amúgy teljesen halk,fillérekért volt,megvagyok vele elégedve:)

A belső 200 l/h csak ideiglenes, azért raktam be mert a 700 l/h-at átalakítottam egy brutáljó aljzatporszívóvá:D

2014. febr. 5. 10:57
 4/13 anonim ***** válasza:

Mindenkinek lehet véleménye, szerintem kevés ez az áramlás.


Törpültünk lassan egy éve hogy mi lehet a megfelelő áramlás.


Megszületett egy képlet, alapja "A baktériumok maximum 30 cm/perc sebesség mellet képesek megmaradni" " állítás.


30cm/perces maximális áramlás, vízoszlop emelkedés számítása.

négyzet vagy téglalap szűrőtartály esetén oldalak centiméterben megadva:

aXa vagy axbx30:1000X60=maximális pumpateljesítmény


Kör szűrőtartály esetén:r=átmérő fele centiméterben megadva

rxrx3.14x30:1000x60=maximális pumpateljesítmény


Mondjuk egy 250-es pvc csőnél 12.5x12.5x3.14x30:1000x60= 883


Tehát a maximum áramlás az 833 liter/óra, ez felel meg a 30cm/perces maximum áramlásnak 250-es pvc csőnél.



Én az idő múlásában látom a problémát ha egy szűrő 200l/h kezdésnél az menyi lesz beállt szűrőanyaggal.

Egy 700-as külső 400-450-el kezd, ezt többen mérték, én is, beállva 300-al dolgozik optimális esetben hónapokig.


Optimális sebességnek a 200l/h jó lehet, ha ez az alsó határ, főként hogy 120 liter környéki víztömegről beszélünk.


Ne legyen igazam! Írj majd vissza pár hét múlva hogy mizu, szerintem nem lesz működőképes a dolog ezzel a pumpával, nem fogja bírni.


A jelenlegi az optimális határát súrolja, ha a külső szűrős tapasztalataimat nézem, ebből lesz így 70-80 liter is ami már kevés a víztömegedhez, a szűrőanyagoknak is kell az öntisztuláshoz megfelelő áramlás.

2014. febr. 6. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Pusisz ***** válasza:
B.Jocihoz volna egy kérdésem: Nekem 200-as PVC csőből van a D.I.Y. külső szűrőm. A fenti számítással "565" jött ki, hol van ebben a pumpa teljesítménye? Nálam 1500l/h (1,7m az emelő magassága) és kb 80 cm-t kell, hogy emeljen. Tulajdonképpen mennyi az annyi?
2014. febr. 6. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Salx Narval ***** válasza:
" A baktériumok 30 cm/perc sebesség mellett képesek életben maradni" Na ne. A bontó baktériumok keringetés nélkül is életben maradnak, ha levegőztetjük a vizet és van elég tápanyag, lásd élőiszapos víztisztítás. A baktériumok az egész akváriumban, sőt a növények gyökérgumóiban is jelen vannak, szinte mindenhol megtalálhatóak, nem csak a szűrőben élnek ahol 30cm/perc sebességgel áramlik a víz. Ha egy akvárium vizében kellő mennyiségű oldott oxigén van és adott a "tápanyag", akkor minimális átfolyás esetén is működik a biológiai szűrés a szűrőnkben és mindenhol az egész akváriumban. Az átfolyásnak csak a folyamatos tápanyagszállításban van szerepe.
2014. febr. 7. 04:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Pendulum92 ***** válasza:

"A bontó baktériumok keringetés nélkül is életben maradnak, ha levegőztetjük a vizet és van elég tápanyag, lásd élőiszapos víztisztítás."


Ott a levegőztetés biztosítja a keverést, "átfolyást". Ha egy kis régióban nincs oxigén, vagy tápanyag, nem működnek. De hatékony ez a módszer, így van keveredés is.



"Az átfolyásnak csak a folyamatos tápanyagszállításban van szerepe."


Mindenhol élnek, de pont ezért van a szűrőben a legtöbb.

2014. febr. 7. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Pendulum92 ***** válasza:

Ha valamilywn formában nem áramoltatod a vizet, nem tudnak eléggé elszaporodni a kevés tápanyag miatt. Lehet, hogy életben marad pár, de akkora tömeget nem tudnak elérni, hogy lebontsák az ammónia nagy részét.


Ha így vesszük, igaz ez a 30 cm/perc minimális áramlás.

2014. febr. 7. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Pendulum92 ***** válasza:

"Ha egy akvárium vizében kellő mennyiségű oldott oxigén van és adott a "tápanyag", akkor minimális átfolyás esetén is működik a biológiai szűrés a szűrőnkben és mindenhol az egész akváriumban. "


Szóval ez igaz, az áramlás arra kell tehát, hogy vigye a sok tápanyagot és oxigént a szaporodáshoz.

Ha nem lenne szűrőd, nem lenne elég baktérium sem az egész akváriumban egy átlag halmennyiség ammóniájának lebontásához.

2014. febr. 7. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Pendulum92 ***** válasza:

Tehát fogalmazzuk át helyesen B.Joci megállapítását:

A baktériumok -nem tudnak kellő számban elszaporodni-bizonyos mennyiségű cm/perc áramlás alatt.

2014. febr. 7. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!