Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Tudnátok abban segíteni, hogy...

Woodoo001 kérdése:

Tudnátok abban segíteni, hogy az újonnan tervezendő 70x30x35-ös akváriumomnak (73.5 liter) mekkora fényerő lenne az ideális?

Figyelt kérdés

Nem kifejezett növényeset tervezek, de azért szeretnék pár fényigényesebb növényt is + halakat, továbbá külső szűrő és üvegtető szintén a terv része.

Utánanéztem ahol lehetett, ki is alakult bennem egy terv, viszont kíváncsi lennék a véleményetekre... Hány W-tal számolnátok és hogyan, mennyit világítanátok, továbbá milyen gyári lámpatesttel vagy armatúrával oldanátok meg? Minden véleményre és ötletre kíváncsi vagyok, amivel egy algamentes szép akváriumot tudnék létrehozni... :)



#fényerő #73.5 liter #70x30x35
2014. febr. 7. 21:27
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Szerintem egy ilyesmi megfelelne:

[link]

2014. febr. 8. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

ANNO ahogy keresgéltem az első értelmes és árban valamint kinézetben is több mint megfelelő gondolatom nekem is ez a fém armatúra volt... :)

Azonban ha jól tudom, ez így alapjában eléggé közel kerülne az akvárium felszínéhez, így célszerű a fém tartókat meghajlítani, továbbá ezen értékeknél 0,65 W/liter érték jön ki, aminél ahogy utánaolvastam és YourDestiny is többször írja, már érdemes lenne egy alap CO2-n elgondolkozni... Ehhez pedig úgy érzem még nincs elég tapasztalatom... :)

2014. febr. 8. 15:27
 3/16 YourDestiny ***** válasza:

A 2x24 amolyan határeset. 0,6 Watt per liter fény felett szokták a CO2-t javasolni. A kiszemelt elegendő fény nem kevés növényfajnak. Ha ügyes vagy, nem algásodsz el. Ez az armatúra nincs olyan közel az üvegtetőhöz:


[link]

2014. febr. 8. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Ami még számomra fontos feltétel és így "problémát" is okoz, hogy a munkahelyemből adódóan minden második héten délutános vagyok, így lámpagyújtás előtt (időkapcsoló) már el kell mennem otthonról és sokszor alig lámpaoltás előtt érek csak haza, így alig tudok gyönyörködni az akváriumban... Max. kicsit ki tudom tolni, hogy később gyújtson és kapcsoljon is le, de az igazi cél az lenne hogy úgy tudjak a lehető legtovább világítani, hogy mégse lepjen el az alga és ne kelljen pengeélen táncolnom... (persze tudom,hogy 10-12 óránál tovább nem érdemes világítani amúgy sem, mivel a trópusi vízinövények ennél több ideig úgysem fognak fotoszintetizálni + pihenniük is kell)

Továbbá azt is tudom, hogy az üvegtető is módosít a világításon, bár nem tudom pontosan milyen mértékben (úgy tervezem, hogy vízcseréknél vízkőmentesíteném)


Így az én jelenlegi tervem egy 2x18W-os T8-as armatúra lenne, amellyel számolva 0,49W/l jön ki, ami a low tech kritériumnak megfelel, ehhez növény is akadna még bőven, de reményeim szerint még az Anubias sem algásodna túlzottan, sem az üveg, stb...


A két lámpának megfelelően szerintetek hogyan kellene alakulnia a világítás időtartamának? (36W és 48W esetén)


Akad 2x18W-os armatúra amihez fénycsövenként lenne külön kapcsoló is, így lehetne ezekkel is variálni (napkelte/napnyugta imitálás pl.) de mivel a kábelezés közös, így az időkapcsoló tudtommal nem tudna mit kezdeni ezzel...

2014. febr. 8. 22:47
 5/16 YourDestiny ***** válasza:
A 2x18W se kevés fény. Viszont Anubist ilyen fény alatt is árnyékolnod kell. Nekem a low-techben 0,42W/liter a fényerőm. Napi adagokra van osztva a táp és carbo. Ha kicsit hanyagolom vagy felborítom a jól eltalált rendszert, azonnal elkezd bealgásodni az anubiasok levele. Tapasztalataim alapján 0,3W/liter felett a kövzvetlen fény neki sok.
2014. febr. 9. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 YourDestiny ***** válasza:
Ja igen, és 7-8 órát világítok (télen többet, nyáron kevesebbet). Azt sikerült kitapasztalni, hogy egy mohás-anubiasos akváriumnak ennyi elég. A 8 óra egyébként szerintem általában elég, a helyedben is ennyivel kezdenék, aztán eldől.
2014. febr. 9. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Hmm... Nem kevés fény ez tény... :)

Úgy gondoltam, hogy az árnyékolás feladatát valamilyen Vallisneria esetleg Békalencse vagy Amazonasi békatutaj látná el + eleve az akvárium szélére tervezném, bár 60cm-es fénycsőnél olyan sokkal nagyobb árnyék oldalt se lenne :)


DIY megoldás se lenne rossz, sőt, csak ott hirtelen egy 33-as ereszcsatorna volt az egyetlen megoldás, ami esetleg képbe jöhetne, de mivel rákerestem és nem találtam ilyen megoldást, így az a sejtésem hogy ha igényesen járható út lenne, már valaki megpróbálkozott volna vele...


Jelenleg a "tuningolt" 15W napi 8,5 órában világít, a Hortenzia miatt...


Esetleg egy 2x15W-os szett? 0,4W/l + ami lényeges lenne, hogy a 45W-os fénycsövektől oldalt maradna sötétebb rész... Bár itt meg úgy járnék, hogy oldalt szinte csak Anubias "maradna meg"... :)


Vagy még arra gondoltam, hogy mi lenne ha csiptetős lámpával (lámpákkal) oldanám meg?

2014. febr. 9. 17:34
 8/16 YourDestiny ***** válasza:
A 45-ös cső rövid lesz. Kifényterelőzött tetővilágításnál még elmenne, de armatúránál sötét sarkaid lennének.
2014. febr. 9. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Teljesen logikus... Le is tettem róla...

Reggel "le is teszteltem" -tök véletlenül- , azaz ahogy vizet cseréltem, még igazgattam a végén a dolgokat és csak félretoltam addig kb. 15cm-re a műanyag tetőt... Látványosan sötét lett az aksi széle...

Még a csiptetős lámpákon gondolkozom + egy DIY megoldás jutott eszembe, még azt gondolom át jobban, hátha van benne ráció...

[link]

Ehhez lenne otthon elfekvőben egy akvárium lámpám, 60cm hosszú, kitükörfóliáznám + kintről feketére pl.! Itt csak a foglaltok mögött lenne túl sötét rész...

2 ilyen kompakt fénycsővel esetleg? :)

2014. febr. 10. 19:00
 10/16 A kérdező kommentje:
2014. febr. 10. 19:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!