Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi a halaink baja?! Sürgős!

Qvashy kérdése:

Mi a halaink baja?! Sürgős!

Figyelt kérdés
Üdv! Az lenne a problémám, hogy tegnap vásároltunk egy harcsacápát és egy xifót és azt mondta az eladó hogy öntsünk bele metilénkék cseppet a fertőzések miatt. Hazaértünk beletettük a cseppet is és utána a halat. Erre kis idő múlva az új és a már meglévő cápánk is elkezdett pörögni ugrálni majd kivettük az akváriumból de el is pusztultak.A xifónak nem lett baja. Gondoltam ez a csepp lehet az oka, így még tegnap este kitakarítottam az akváriumot, és a levegőztetőt. A mai nap szintúgy vettünk egy vitorlás halat, 4 neon halat, egy tapadóhalat, és két guppit. Ma este a két guppi ugyanúgy kezd megbolondulni, viszont a xifo kergette őket. Ha villanyt kapcsolunk vagy odamegyünk az akváriumhoz megbolondulnak amúgy viszont annyira nem. Így a xifot és a két guppit elkülönítettük. A kérdésem az, hogy maradhatott a levegőztetőben ebből a metilénkék cseppből és attól kezdenek bolondulni vagy a xifo kergetésétől, vagy netán a hirtelen fény zavarhatja meg őket?! Én ezekre tudok gondolni, de valószínű nálam jobban hozzáértő emberek is vannak itt, mert eddig nem tartottunk halakat és ez számunkra új dolog. Szóval mit tehetnék ez ügyben? A segítséget előre is köszönöm.
2014. márc. 13. 23:48
 1/4 anonim ***** válasza:

"Szóval mit tehetnék ez ügyben?"


Most elsőre így annyit tudsz tenni, hogy mielőtt bármit csinálsz kérdezel akár itt a GY.K oldalon, az eladótól már ne kérdezz szerintem semmit, bizonyított rendesen.


Metilénkék, (etilalkohol és színezék) kiirtja a hasznos baktériumokat, egy működő akváriumba nem célszerű adagolni, karanténos akváriumba lehet, de ott is több lépcsőben kell csepegtetni, nem egyszerre, figyelve a halak reakcióit.


"így még tegnap este kitakarítottam az akváriumot, és a levegőztetőt."


Helyből szerintem nincs olyan amit jól csináltál volna, teljesen működés képtelen az egész, persze ez főleg az eladó sara, neki kellene mondani mizu.


Hasznos baktériumok, jórészt minden szerves anyag bomlásakor ammónia keletkezik, ami erősen toxikus hatású, konkrétan halaknál kis dózisban is méreg. Baktériumok szaporodnak el az akváriumban, szűrőben, 3-4 hét után, teljesen korrekt vízminőség van.


Baktériumokat ki irthatja bármilyen fertőtlenítő, réz alapú gyógyszer, frissen kitöltött, nem pihentetett klóros csapvíz.


Ha viszont kialakul egyszer a megfelelő "biológiai, baktériumokon alapuló" védekezés egy akváriumban, akkor az korlátlan ideig üzemel, csak mindent akvárium vízbe kell mosni, takarítani, példa a szűrő szivacsát is.


Halat semmiféleképp ne vegyél, a jelenlegi állomány sem biztos, hogy túléli.

Pár napon belül egekbe lesz az ammónia szinted, ha átvészelik az ammónia mérgezést akkor jön majd a nitrit mérgezés, mivel több lépcsőben alakul át az ammónia.


Ha minden mérgezést átvészeltek netán akkor a legyengült halaknál jönnek majd a szokványos betegségek, darakór, hasvízkór, bakteriális megbetegedések. Legalábbis ez a bevett rutin a kezdő akvaristáknál, akiket félre vezettek a boltosok.


Cápa harcsa, gondolom a boltos nem mondta, hogy pár ezer literes akvába való: [link]



Vegyél egy sera toxivec nevű készítményt, adhatod a cserevízhez heti 30% körül ajánlott frissíteni a vizet.

Adhatsz az akváriumba is belőle, köti a mérgező ammóniát és nitritet, gyógyszer maradványra is jó.

Kell egy baktérium kultúra, mivel kiirtottad a bacikat, lávaköves sera nitrivec jó, nagyon felrázva napi 1-2 ml.


Fentieket általában az eladók tagadják, tehát mondhatjuk "mi" nem értünk hozzá.

Erről meg kell interjúvolni halainkat.

Nálam van 7 éves is, teljesen toppon van még, gyógyszert, fertőtlenítőt, kutyulékot nem látott még soha, sima klórtalanítót, vizelőkészítőt használok egyedül a heti cserevízhez.


A két cápaharcsa pusztulásának konkrét oka, ami megvolt már az mérgezett volt ammóniával, a kegyelem döfés a fertőtlenítő volt, amit betettél annak meg a hirtelen vízparaméter változás tett be, sok ammóniát és a fertőtlenítő együttes hatását kevés hal viseli el.


A vitorlás, meg amit vettél az még él mert kipucoltad az akvát, ha felszökik baktériumok nélkül a ammónia, akkor már ők sem élnek majd.


"Ma este a két guppi ugyanúgy kezd megbolondulni" ez már az ammónia jele, első lépésben mindig ki szeretnének ugorni, utána hevernek átlag az aljzaton.

2014. márc. 14. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm ezt a sok információt, ilyeneket nem igazán mondott az eladó mikor visszamentem a problémámmal. A tanácsokat megfogadom és bízunk benne, hogy nem lesz baj. Most, hogy hazaértem munkából nézegettem őket teljesen normalisak semmi ugrálás, "rohangálás".
2014. márc. 14. 07:20
 3/4 anonim ***** válasza:

"Most, hogy hazaértem munkából nézegettem őket teljesen normalisak semmi ugrálás, "rohangálás"."


Most értem haza én is, munkahelyen írtam neked.


Lényegében meg fog romlani majd a vized, pár nap szokott lenni akvárium mérettől, víztömegtől függ menyit tesznek a halak a romlási folyamathoz hozzá.


Ezt a "romlást" ammónia szag "wc szag" szokta kísérni, ha rendbe minden mondhatjuk úgy is komposzt illata lesz a víznek, ázott virágföldre hasonlít az illata, szerves nitrogén keletkezik, ami jó a növényeknek, mellé egy nitrogénmentes növénytáp kell, easy life profito tökéletes.


Heti 30% vízcsere ajánlott ez a víztömegre értendő nem az akvárium megadott literszámára, a víz állott vagy vizelőkészítővel kell kezelni.

Állott esetében akkor jó ha nincs kór íze, van ahol 1 nap, ha valaki végponton van és nincs glóbusz akkor lehet 3 nap is.

Közel azonos hőmérsékletű víz kell mint ami az akvába van.

Ha nehezen melegszik fel bele kell dobni az akva fűtőjét.


Heti 2x20% vizet cserélj, benn a halak így gyorsulnak az események, szűrőt ne nagyon pucolgasd az elején, ha feltétlen takarítani kell akkor akvárium vízben szabad, egy tálba merj ki vizet.


Kb 30 nap elteltével dőlhetsz hátra, akkor 30% heti vízcsere elég már.


Toxivec és nitrivec, vagy hasonló vizelőkészítő ami csökkenti az ammónia szintet és baktérium kultúra.


Ha van kérdésed szívesen válaszolok, de csak holnap tudok.


A többiek is tudnak segíteni, két dolgot ne csinálj, ne vegyél halat, és ne dőlj hátra, hogy minden jó, nem lesz az.

2014. márc. 14. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Platypus ***** válasza:
Van még valami ebben a kérdésben, ami nekem gyanús: mekkora pontosan az akváriumod, és van szűrőd is, vagy csak levegőztető? Összesen mennyi halad van, és mióta van meg az egész akvárium?
2014. márc. 14. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!