Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Árt-e a sok oxigén?

Árt-e a sok oxigén?

Figyelt kérdés
Van egy 65-70 literes akváriumom és egy erős szűrőm. A levegőztető nyílását, ha a legkevesebbre is veszem akkor is rengeteg, szerintem túl sok oxigén jön belőle. Még nincsenek benne halak, de ez egy meleg vizű trópusi édesvízi akvárium lesz és azt olvastam, hogy kevesebb levegőnek kell benne lennie. A halak gurámik lesznek és egy raj kolibrihal. És azt olvastam hogy emelkedik a pH a nagy átlevegőztetés hatására. Árt ha sok az oxigén a vízben?
2014. márc. 19. 14:51
 1/10 Pendulum92 ***** válasza:

Bizonyos hőmérsékleten csak bizonyos mennyiségű oxigén oldódhat. Ez egy egyensúly, ki is megy oxigén és oldódik is. Melegben a kifelé menő oxigén kicsit több, mint hideg vízben.

A lényeg, hogy sima levegőztetéssel nem tudsz bevinni túl sok oxigént, maximum a telitődési koncentrációig, de veszélyes méreteket nem ölthet.


Amúgy ha belső szűrőd van, le is veheted a levegőszívó részét, nem szükséges.

2014. márc. 19. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Pendulum92 ***** válasza:
A pH maximum akkor emelkedik szerintem, ha nagyon lágy a vized, és sok co2 oldódot, mert ugye az jobban oldódik, mint az oxigén. Ha ilyenkor telinyomod levegővel, kihajtja a co2-t, amivel emelkedik a pH. De ettől 3-4 KH fölött szerintem nem kell félni.
2014. márc. 19. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
5%
igen
2014. márc. 19. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem
2014. márc. 19. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Platypus ***** válasza:

Ha a pH emelkedhet ettől, az már régen rossz! Csak akkor emelkedik a pH levegőztetéstől, ha több CO2 keletkezik a vízben, mint amennyi távozik adott idő alatt a felszínen keresztül. De mivel a CO2 oxigénből keletkezik, ez azt is jelenti, hogy több fogy, mint amennyi pótlódik, így hiány alakul ki, ami se a halaknak, se szűrésnek nem jó. Ráadásul a növények is fogyasztják a CO2-t, így a pH csúnyán ingadozhat a napszakokkal, ami veszélyes.


Ha a víz olyan lágy amilyennek lennie kell, szükség esetén csersavval vagy egyébbel savasítva, akkor levegőztetve is megfelelő marad a pH. És levegőztetés mellett a pH garantáltan stabil. Egyébként a gurámik hőmérsékletigénye nem igazán esik egybe a kolibrihaléval.


Ennek az írásnak a második fele hasznos lehet neked:

[link]

2014. márc. 19. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nem kell olyan gigászi oxigén mennyiségre gondolni, de folyamatosan látom, hogy nagyon sok oxigénbuborékocska rezeg a vízben és vándorol..
2014. márc. 19. 15:37
 7/10 vizipityu ***** válasza:
A látható oxigénbuborékok nem oldódtak be a vízbe. A befújt levegőbuborékok a felszínre érve kipukkannak ezáltal megmozdítják a vízfelszínt és oxigén oldódik be. Ha csak simán fodroztatod a vízfelszínt (pl.: esőztetővel) teljesen jó lesz az oxigénbeoldásod. (Az extrém oxigén tartalom is tud káros lenni.)
2014. márc. 19. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Pendulum92 ***** válasza:
Tudtommal nem alakulhat ki vízben extrém ocigéntartalom. Bizonyos hőmérsékleten van egy maximális, amit ha elért a rendszer, akkor nem növekedhet tovább.
2014. márc. 19. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Oxigéntúladagolásról nem, de a sok buboréktól való megbetegedésről már hallottam.Nem tesz jót egyik halnak sem az a sok buborék ráadásul tök fölösleges mert a vízfelszínen is jut be elég oxigén nálam még scrum is van a felszínen mégis van elég oxigén.
2014. márc. 19. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Platypus ***** válasza:
Az a buboréktól való megbetegedés nem levegőztetéstől alakul ki. A túl sok oxigénhez az kell, hogy magasabb nyomásról szabaduljon ki a víz. Például frissen a csapból. Olyankor túltelítetté válik a víz és oxigénbuborékok jöhetnek létre a halon belül, ami elég kellemetlen. Illetve ez történik még amikor a hideg víz hirtelen felmelegszik. De a víz mozgatásával ezt nem lehet elérni. Azzal az egyensúlyi értékre megy az oxigén(és minden egyéb gáz), se fölé, se alá. És ez az érték pont jó a halaknak. Az más kérdés, hogy ha zubog az egész akvárium a levegőztetőtől, az a halak agyára mehet, szóval kerülendő, de nem az oxigén miatt.
2014. márc. 19. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!