Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Egy házi külső szűrőbe, a...

Pendulum92 kérdése:

Egy házi külső szűrőbe, a töltetek alá érdemes porlasztót tenni?

Figyelt kérdés

Ugye az ammónia lebontása aerob folyamat. Valakinek van tapasztalata, hogy plusz levegő adagolással nő-e az ammónia lebontás hatékonysága?


Magyarul az oxigén limitáló tényező, vagy van elég, és nem számít az a plusz?



2013. ápr. 8. 21:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nem számít a plusz levegő, viszont van egy hübelebanc,nyugdijjasleszelmirekiszámolod áramlásképlet amivel ki lehet számolni mekkora szűrőfelülethez mekkora áramlást kell biztosítani hogy legyen elég oxigén ellátás.

Most ezt a képletet nem találom, de ha jól emlékszem a képletbe be kell helyettesíteni a szűrőfelület nagyságát a szűrt víz menyiségét. A lényeg a vízben van elég oxigén viszont az áramlás nem mindegy, ha valaki megtalálja a képletet bevéshetné, én a szűrőfelület cm2 megadásánál nem láttam értelmét tovább számolgatni. (1-liter sipo a gyártó szerint 270m2)

2013. ápr. 9. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Egy ilyet találtam [link]


"A baktériumok maximum 30 cm/perc sebesség mellet képesek megmaradni"


A fő gond az áramlási sebességgel az hogy bemegy a víz a szűrőbe pl 2cm2-es csövön és utána mondjuk 2dm2 es felületre oszlik szét így az áramlás sebessége 100-szor nagyobb felületre oszlik szét tehát osztjuk 100-al, akkor még ott a szűrőtérfogat is ami lassítja az áramlást, plusz a porózus gyűrűs anyagnál még bonyolultabb ez.

2013. ápr. 9. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Tehát a lényeg valaki itt az oldalon írta tanácsnak hogy a baktériumoknak 30cm nél kevesebb kell tehát egy légpumpa tömlő elég, na igen a csőben megvan az áramlási sebesség, de ha egy nagy kádat töltök fel vízzel akkor a csapon óriási áramlás van, a kád viszont mondjuk csak 1cm / percel emelkedik a vízszint.
2013. ápr. 9. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 YourDestiny ***** válasza:
Értem én, mire akarsz kilyukadni. Aerob, viszont ettől függetlenül a nitrifikáció oxigénszegény környezetben zajlik. A résekbe, járatokba a vízáram szállítja a friss vizet, de ettől még ott sokkal alacsonyabb az oxigén mennyisége. Ha porlasztani kezdesz javul-e a folyamat hatékonysága, hát nem tudom. Szerintem nincs értelme a dolognak, ez így működik jól és hibátlanul hosszú idők óta. Ha másképp lenne, valaki már rég publikálta volna azt, hogy hű, plusz oxigénnel a tuti, és valószínűleg már számtalan ilyen megoldás keringene a piacon. De mégsincs, szóval én nem agyalnék ezen. Persze ez csak egy vélemény.
2013. ápr. 9. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, végül is elég oxigénnek kell lennie az ammónia lebontásához a vízben, és az ellátás is folyamatos.


Onnan indultam ki, hogy a szennyvíztisztításban az eleveniszapos medencéket levegőztetik, de ott azért nagyságrendekkel nagyobb a szervesanyag mennyiség, amihez kell is a kakaó.

2013. ápr. 9. 21:03
 6/11 anonim ***** válasza:
Szerintem van elég oxigén a vízben, az áramlás sebessége viszont nem mindegy, holnap munkahelyen kidolgozok egy képletet, fejben már megvan 8-9 műveletes lesz, a gyenge láncszem az egyenletben a szivacs és a bio szorzószáma lesz, ehhez majd kérek matekzseniktől segítséget, ha összejön kiírom, ellenőriztetem biosz tanárral, a nejem meg rá állít egy gimis osztályt.
2013. ápr. 9. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Jó lenne, ha lenne egy ilyen képlet, hogy mekkora a tényleges áramlás a szűrőanyag belsejében, még ha nehéz is.

Amúgy a szűrőtartályban a vízszint emelkedési mértékéből nem egyszerűbb kiszámolni?

2013. ápr. 10. 11:28
 8/11 anonim ***** válasza:

Beletrafáltál, nekem adott egy két támpontot, telefonon kaptam az instrukciókat megpróbálom leírni mire jutottak.


A szűrőanyag menyisége és az áramlási sebesség kiszámítása több tényező miatt nem vonható össze.


Az áramlási sebesség kiszámítására egy lehetséges képlet:

Ha azt feltételezzük hogy a baktériumok maximum 30 cm/perc sebesség mellet képesek megmaradni állítás helyénvaló akkor ez alapján megállapítható egy maximális áramlási sebesség, vízoszlop emelkedés.

Külső szűrő esetén nem a tartály méretét hanem a szűrőkosarak alapterületét kell figyelembe venni, a szűrőkosár magassága nem befolyásoló tényező, adott egy 12x12 cm alapterületű szűrőkosár 144cm2 az áramlási sebesség fenti állításból számolva 30cm/perc vagyis 144x30:1000=4.32-liter/perc X 60perc= 259.2 tehát a maximum vízoszlop emelkedéshez egy 12x12cm alapterületű kosár esetében 259-liter/órás szivattyú a felső határ.

A fenti állítás viszont csak szivacsot tartalmazó szűrőkosarak esetén reális, mivel a szűrőközegen a kényszerített áramlás egyenletesen oszlik szét.

Nem egybefüggő felülettel rendelkező szűrőanyagnál viszont másként vélekedünk, egyszerű tesztünk alanya egy vízben nehezebben oldódó színező anyaggal átitatott siporax gyűrű, a gyűrűt két másodperc/30cm sebességgel mozgatva egy vizes edényben jobbra és balra, az eredmény nem oldódott ki színező anyag, szivacs esetében egy műanyag csőbe helyezett átitatott szivacsból már 5 másodperc/30-centiméter alatt távozott a színezék.


Tehát a véleményünk szivacs szűrés esetén fontos a maximális áramlás kiszámítása.

Porózus nem egybefüggő anyag esetén viszont a maximum áramlás sokszorosánál is képes megfelelő optimális közeget biztosítani a baktériumoknak, viszont a közeg tisztán tartása miatt és a jobb oxigénellátás érdekében ez ajánlatos is lehet.


Szivacsnál még annyi felvetődött hogy használata során szerkezete nem egyformán változik így kialakulhatnak nagyobb áramlás esetén is baktériumok számára előnyös zónák, ebből adódik hogy esetleges át csoportosítása, áthelyezése, kedvezőtlenül hat a megtelepedett baktériumokra.

2013. ápr. 10. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ja a lényeg lemaradt

------------------------------------------------------

30cm/perces maximális áramlás, vízoszlop emelkedés számítása.

négyzet vagy téglalap szűrőtartály esetén oldalak centiméterben megadva:

aXa vagy axbx30:1000X60=maximális pumpateljesítmény


Kör szűrőtartály esetén:r=átmérő fele centiméterben megadva

rxrx3.14x30:1000x60=maximális pumpateljesítmény


Nem egybefüggő szűrőanyag esetén a többletáramlás elhalad a különálló szűrőanyagok között, így a maximális áramlás lényegesen több is lehet.

-----------------------------------------------


Ezt így ide leírtam meg hasznosítom is magamnak, de beadni valakinek hogy az 1200L/óra mért sok a levegőztető tömlő meg miért semmi, és a tartály magasság meg nem számít csak az alapterület,és csak a vízoszlop percenkénti emelkedése lényeges.

2013. ápr. 10. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszi, én is hasznosítom majd. Esetleg publikálhatnád az akvarista.hu-n, ha tényleg minden stimmel matematikailag.(amihez nem értek)
2013. ápr. 10. 19:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!