Meglévő akvárium világítás kiegészítése LED-es világítással?
Van egy 54L-es akváriumom, amihez ilyen világítás van beépítve a tetőbe: [link]
Ehhez szeretnék még valami világítást venni kiegészítésképp, mert kevésnek találom. Van az akváriumban 6 cserépnyi növény, és mintha kicsit kevés lenne nekik a fény, az akvárium széleinél.
Találtam ebay-en tapadókorongos LED-es világítást kéket és fehéret és a véleményeteket kérné, szerintetek jó-e akár a kék akár a fehér?
Erről lenne szó: [link]
A "cserepekből" ki kell ültetni a növényeket az aljzatba!
A led pedig elég gyenge, nem biztos, hogy elérnéd vele a célod.
A növények ki vannak ültetve a cserépből, és a szivacsból is ki vannak szedve. Vagyis egy nincs, mert arról nem tudtam sehogy sem leszedni teljesen a szivacsot. Mondjuk az jól megvan, nincs vele gond. A gyökerekhez tettem jbl-es tápos golyót, szóval az aljzat is rendben van.
A világítás egyébként nem olyan vészes, de nem az igazi, ezért szeretnék ilyet kiegészítésnek. Az akvárium tetejének a jobb illetve bal oldalára tenném hogy ott is legyen jobban fény.
Szóval igazából arra vagyok kíváncsi, hogy a fehér LED-es fényt tudják-e hasznosítani a növények vagy egyáltalán nem jó.
Szerintem ledeket érdemesebb használni, mert fényt is bőven ad az újabb led generáció és az élettartama is jóval több, mint a fénycsöveknek.
Persze ha régi elfekvő készletből vásárolsz ledet, az lehet nagyon durván gyenge. Sajnos tele vannak még ilyenekkel is még a raktárak. igaz azok olcsók de annyit sem ér.
Az újabbak (közepes-új generáció) már 10-15 Wattal világít annyit mint egy 60W-os hagyományos körte formájú izzótól megszoktuk. Ilyent használok (melegfényűt) a lakásban mindenhol és tényleg jól bevált.
Léteznek még ennél is jobb ledek, de a legújabb generációs 10 Wattos darabok (600-1000+ lumen/10W) már alkatrész szinten is 2000,-Ft környékén mennek, nem hogy beépítve egy komplett egységbe, hogy még működik is.
Olyan világítást kell venni, ami 60 lumen/Watt, vagy annál jobb fényhasznosítású. Alatta már rossz a hatásfok.
A 100 lumen/Watt közeliek vagy fölöttiek már túlságosan kellemetlenül hideg kékesfehér fényűek ide, azért is írtam 60 lm/W hatásfokot, mert inkább a melegebb színhőmérsékletű fényt érdemes előnyben részesíteni.
Összehasonlításképpen, egy régi hagyományos körte formájú izzó Wattonként kb 14 lumen fényt adott le.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!