Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Ez miért jó/nem jó világítás?

Ez miért jó/nem jó világítás?

Figyelt kérdés

[link]

72 literre kellene.



2014. aug. 10. 14:25
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem tudom hogy ez milyen fényerejű.


Nekem a sima normál leszalagom a konyhapult fölött, 40 centi távolságba 20 luxxal világít. Nyilván ha közelebb rakom hozzá a luxmérőt, akkor több, de egy izzóhoz képest akkor is ratyi. A ledek fele már ki is égett, pedig ritkán kapcsolom fel és néha lejön a csík, akkor vissza kell ragasztani, mert kétoldalas ragasztóval csak úgy oda van nyomva.


Akváriumban használtam ledes fénycsövet, anubias, echinodorus növényekhez, ezek megmaradtak alatta.

A fénycső mivel nem ragasztva volt, így nem esett bele a vízbe.

2014. aug. 10. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
74%

A fényforrásoknál mindig az egy adott területe leadott fényt kell nézni.


Teszt, példa hegesztő pajzs, bedugsz akár 1000 ledet ránézel a pajzson keresztül és alig lesz fénye, a t8 fénycsőnek már több fénye lesz, utána növekvő sorrendben jön a kompakt izzó, t5 fénycső, kompakt fénycső, power led, fém halogén.


Tehát ha egymás mellé teszed a fényforrásokat a leg gyengébb a sima led lesz, a legerősebb a fém halogén.


A legednél nem mindegy, menyi adja ki a wattot, példa 3 darab power led 9 watt, az már kajak, hegesztő pajzsban is látszik, hogy erős a fénye, jó messzire világit, le tud világítani az akva aljára.


Led szalagnál 1 led sem látszik a pajzsban, meg 100.000 led sem látszik a pajzsban, 1 led sem tud levilágítani, meg 100.000 db led sem világit le az akva aljára.


Ha rengeteg szalag van akkor adnak egy szép küllemet az akvának, másra nem jók.

A power led jó, de példa egy 3x3 watt osram modul 10.000 ft 520 lumen, 72 literre 3 kellene az már döfi.


Ez még jó lehet: [link]


Kis területen 900 lumen fényerőt ad le, ez egy t8 15 watt fénycsőnek felel meg, neked kettő kellene.

létezik 20 wattba is de az nem világit be elég nagy területet.

2014. aug. 10. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
74%

A másik, hogy olvastam az előző kérdésed.


A világítás erőssége a szűrés, tápozás, összefügg.


Példa 72 literes akva- belső szűrő- 18 wattos t8 világítás passzol hozzá.


36 watt világítás már külső szűrőt igényel, az erősebb világítás miatt már lehetnek hiánytünetek így több növénytáp kell, illetve kellhet gyökértabletta, esetleg nitrátos növénytáp pluszba.


36 watt fölött már kevesebbet szabad világítani, példa 2x48 wattnál már co2 rendszer is kellhet, persze alap a külső szűrő, esetleg növényes akváriumokban bevált kémiai szűrőanyagok.


Lényegében minél erősebb a világítás annyival több pénz kell az akváriumhoz, a havi számla is magasabb, mint tápozásban, mint áramban.


Sajnos nem olyan egyszerű ez mint ahogy sokan gondolják.

2014. aug. 10. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, hasznosak voltak! Akkor az jó lenne ha kettő ilyen reflektort tennék fölé?:)
2014. aug. 11. 00:20
 5/7 anonim ***** válasza:
74%

* példa 2x48 wattnál már co2 rendszer is kellhet,


2x24 watt t5 fénycsőnél már lehet co2, (most néztem, hogy elírtam.


"Akkor az jó lenne ha kettő ilyen reflektort tennék fölé?:)"


Sajnos a ledekkel nincs sok gyakorlati tapasztalata az akvaristáknak, egy fényforrásnál a gyártó által megadott paraméterek alapján lehet mondani jó vagy nem jó.


Ennél a reflektornál: [link]


A megadott értékek jók, 6500 kelvin a színhőmérséklete, ez a legkedveltebb színhőmérséklet édesvízi növényes akváriumoknál, kis területen 900 lumen a fényerő, tehát minden rendbe van vele.

Nekem ősztől van több időm akvarisztikára, fogok venni és megnézem mit csinál, de ez még várat magára, a felfogatása nem egyszerű.


A növényes fórumokon jó vélemény van a powerledekről de azok nagyon drágák.


Példa ezek közül: [link] bármelyik jó, a ledek haloványak fényerőben, én philipset használtam kompakt izzóban.


De jók a 6400 kelvinesek is: [link]


6400 kelvinből az icon compakt izzókkal jó tapasztalataim vannak.


Egy hasonló asztali lámpa kell: [link]


72 literesre nem árt 2 darab.


Mindig a fényerőt kell nézni, 72 literre 2500 lumen felett jó.


Sokan használnak csíptetős lámpát, nálam van egy pici garnélás azon most is az van: [link]


Vagy van az, hogy beszereltetsz villanyszerelővel két fénycsövet, olvastam még az előző kérdésednél, hogy zárt fedő lesz.

[link]


Sokféle fényforrás van, rövid időn belül változik a kínálat, a leg egyszerűbb bemenni egy villamossági NEM akvarisztikai boltba, 6000-6500 kelvin közötti színhőmérsékletben mi a kínálat, majd venni hozzá lámpatestet.

2014. aug. 11. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaidat! Végül maradtam ennél a reflektornál, mert pont van két ilyen itthon feleslegben :D A mostaninál is az a bajom hogy nincs több foglalat a fénycsöveknek, mert egyébként tettem volna bele többet is, csak a foglalathoz nem létezik erősebb 13W-nál (35l)... Eredetileg is csak 11W volt benne és szinte egy növény sem marad meg benne most sem.
2014. aug. 11. 11:05
 7/7 anonim ***** válasza:

Mutatok egy világítást, amit még 2005-2006 környékén raktam össze, közel 200 db huzal kivezetésű ledekből biciklire lámpának. Ilyen fénye volt, amíg le nem cseréltem 3 db 10 Wattos teljesítmény ledre.


[link]


.


A mostani, 30 Wattos, autónyi erejű LED lámpa fénye meg ilyen, először három hagyományos fényű bicikli suhan el a fal melett, utána megemlem a saját lámpámat és bekapcsolom teljes fényre :

https://www.youtube.com/watch?v=mGLKpscbXD4


Így néz ki a lámpa (saját tervezés és építés):

[link]


Így billenthető (ilyent még máshol nem láttam, de szökség volt rá):

[link]


https://www.youtube.com/watch?v=mGLKpscbXD4

2014. aug. 11. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!