Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mekkora legyen az első akváriu...

Mekkora legyen az első akváriumom?

Figyelt kérdés

Eddig még soha nem tartottam halakat.Hozzáértőktöl az lenne a kérdésem,hogy hány literes akváriumot vegyek amit én egyedül is ki tudnék takarítani?És milyen falyta halakat érdemes venni,akik nem ölik meg egymást és nagyon mutatósak?

15/L



2014. aug. 17. 10:57
 1/7 anonim ***** válasza:

Szia!

Szerintem kezdésnek 54 liter alatt ne nagyon gondolkodj. Én is 54 litereset vettem,de sokkal jobb lett volna egy nagyobb,egyszerűbb fenntartani a biológiai egyensúlyt :(

Nem az a fontos,hogy "ki tudod-e takarítani". Egy jó akváriumban heti egyszeri 30%-os vízcserén, egy kis algakaparáson ,és a mulm felszívásán kívül nem kell semmit csinálni.

A hal fajtája teljesen az akvárium méretétől függ. Pl. két aranyhalat nem tehetsz egy 30 literes aksiba,mert ammónia mérgezésben pusztulna el,nekik minimum 100-150 liter kell.

Lehetőleg ne vegyél szettet,mert azokban általában kis teljesítményű szűrők vannak, azt mindenképpen külön vedd meg,és nézz utána. Miután berendezted ( szűrő is megy) az akváriumot járatni kell 2-3 héten keresztül,csak utána vehetsz bele halakat... Szerintem nézz használtan,olcsóbb. És kérdezz nyugodtan.

www.diszhal.info -itt le vannak írva a halfajták igényei.

2014. aug. 17. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Akváriumot nem igazán kell takarítani, nem kell szétszedni stb


15 évesen van rá példa, hogy 14 éves 400 literes akvát rak össze, tehát a liter nem akadály.


A heti művelet, hogy le engedsz a vízből egy tömlő segítségével majd kiöntöd a lefolyóba, vagy a kertészeti növényekre. Az előző nap kitöltött álló vízzel pótolod.


Fenti egy 100 literes akvárium esetében 20-25 liter vizet jelent, ez a valós víztömeg kb 30%-a ez hetente 1 nap.


A napi rutin az etetés, növénytápozás, itt mindegy az akva mérete, mindegyiknél kell csinálni.


Változó időszakonként szűrőtakarítás, az üveget le kell takarítani, ezt vízcserénél szokás, én 2-3 hetente takarítok üveget, 3-6 havonta szűrőt, nincs igazából különbség nagyobb vagy kisebb akvánál majdnem ugyanannyi idő.


A mekkora relativ, egy 54 literes akvárium 60cmx30cm egy 112 literes 80x35cm tehát 20cm-el hosszabb és 5 centivel mélyebb, nem sokkal nagyobb de sokkal szabadabb a halválasztás, könnyebb rendben tartani, árban sem sokkal több.


Én 100-112 litert mondanék, az 54 literesek 1 literre forintosítva sokkal drágábbak.


Példa 54 literes 4200, világítás 15000ft fütő 4000ft szűrő pic-up 2010 7000ft (nem tudom pontosan)


112 liter 1000ft, világítás 15000ft fűtő 4000ft szürő 2xpick-up 2010 14000ft


Vagyis 30.000 az 54 literes 550 ft literje.

A 112 literes 43.000ft 380 ft literje, nem 60.000 ft tehát nem a duplája.


Persze lehet külső szűrőt is venni, az mindkettőnél ugyanaz, egy 700 liter/órás külső jó mindkettőre, az 54 literesnél visszább kell venni az áramlást.


700 liter alatt nem érdemes külsőt venni, szérián belül csak pár ezer ft az eltérés.


Így külső szűrővel csak 4000ft-al drágább a dupla méret.


Persze egy 200 literes már húzós, nagy a súly, látványosan nagyobb a méret, komolyabb technika is kell.


Egy 54 literes és egy 112 literes között még nincs nagy méretbeli különbség, a 112 literest a legkönnyebb gondozni.

2014. aug. 17. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Őszintén szólva leesett az állam amikor ezt olvastam.Nem gondoltam,hogy ilyen komplikált.De azért köszönöm :)

2014. aug. 17. 12:04
 4/7 anonim ***** válasza:
szerinte egyedül az eheim szett éri meg 20-25 ezerért mindent kapsz 54 literbe, na de nézzük csak mit kell venned/tenned: előszőr minden elött utána kell olvasnod a dolgoknak, szóval irány a könyvtár és kölcsönözz ki 2-3 akvarisztikai könyvet, lehetőleg magyar szerzőtől :) ,ha kiolvastad magad akkor már lesz fogalmad kicsit erről a hobbiról, egy 30 literes akiban tarthatsz mondjuk 1törpe gömbhalat vagy 1 bettát. de az 54 literes nem sokkal kerül többe és a 100literes sem, érdemes 100 literessel kezdeni mert abban már tarthatsz több fajta halat is :) nekem is 100literes van de már kinőttem :D szóval tervezek egy 5-700literest a közeljövőben :D , na szóval mondjuk durván 20-30 ezerből megvannak az alap felszerelések egy 54-100literes akváriumhoz /szűrő,fűtő,akvárium maga,tető+világítás+halháló/ akkor most jön az aljzat, aljzatból semmiképpen ne túl nagyszeműt válassz, mondjuk olyan 1-2 mm szemcsenagyságú kvarchomok vagy folyami kavics az megfelel, 54 literbe kb 10 kg, 100ba 15-20kg, ennek 5 kg ja olyan 1000-1500ft, aztán ha ezek megvannak beindítod az akváriumot és így üresen járatod egy hétig, de megy a szűrő és nappal a világítás is legalább egy 6-10 órát, a 3. nap vehetsz bele növényeket, amiket ajánlok mert elég szívósak :) : anubiasok és hólyagos vizikehely /ezek kicsit drágábbak de nagyon túlélők kb 800-1000ft 1-2tő de megéri :) , gömbmoha, jávai moha, valisneria fajok, aztán ugy a 2-3 hét végén jöhetnek a halak, kezdésnek szivárványos guppyt ajánlanék, 54 literbe csak hímeket rakj, abba mondjuk mehet ugy 10 darab is, de 100 literesbe ha veszel külön külső szűrőt /+20-25ezer/ ami nagyon hatásos, hiszen nagy felületet biztosít a lebontó baktériumok számára amik lebontják az ammóniát, a nitritet nitráttá asszem, de ehhez hülye vagy kicsit :D , szóval a biológiai szűrés ez, heti 20-30% os vízcsere fontos, és főleg fagyasztott /felolvasztott/ kajával etesd majd a halaidat /pl artémia/sórág lávra/ ,vizibolha stb/ na a halakról meg annyit hogy tényleg a diszhal.info -n nézelődj és ott leírják az igenyeit is a halaknak, 100literesbe pl ezek közül válogathatsz amiket tarthatsz/persze nem együtt csak egy-két fajt:Szivárványos guppy,platti,molly /ezeket ha tenyészted ,szóval veszel fiut meg lányt akkor vegyél egy külső szűrőt is , törpe és méz gurámi/valamelyiket a kettő közül 1hím 1 nőstény/ törpe szívóharcsa /mivel ez csapathal ezért legalább 5 öt/ páncélosharcsa fajok/ez is csapathal, legalább 5 öt/ különféle csapvízben is tartható pontylazacok,pl neonhal,ferdén úszó pontylazac stb stb, a lényeg hogy vagy csapathalat vegyél mint a neonhal kb 10 et és mellé törpe szívóharcsát v páncélosharcsát , vagy 6-7 elevenszülőt /guppy ,platti,molly/ és melléjük törpeszívóharcsák v páncélosharcsák, de mindenképpen olvasd el a diszhal.infon h melyiknek mennyi hely kell mert ha rosszul társítasz akkor elég sok kellemetlenség érhet :D , és még egy fontos amit kihagytam az elején az a vízelőkészítő, mint pl a sera aquatan, ebből 20literhez kell 5ml t adagolni asszem és eltávolítja a klórt és a nehézfémeket a vízből hogy a halak ne dögöljenek meg, ezt minden vízcserénél a vödörbe adagold amiben az új víz van :) ha van kérdésed írj nyugodtan, segítek. nem olcsó hobbi, de ha hosszútávon összehasonlítod akármilyen állattal, ezzel jársz a legjobban anyagilag, persze egy 54-100literes akira is lehet költeni 30-40-50ezret meg lehet 200ezret is :) 20/f
2014. aug. 17. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"A kérdező kommentje:


Köszönöm a válaszokat!

Őszintén szólva leesett az állam amikor ezt olvastam.Nem gondoltam,hogy ilyen komplikált.De azért köszönöm :)"


Abszolút nem bonyolult.


Van egy házaspár, rám bízták a technika kiválasztását, ők csak annyit tudtak, hogy neon hal és pont.


Heti 20% vizet lecserélnek, a szűrőt akvárium vízben mossák, reggel etetik a halakat, adják a vízbe a növénytápot, néha megdörgölik az akvárium üvegét mosogató szivaccsal ennyi a történet 3 éve.


FOGALMUK sincs az akvarisztikáról, nem is akarnak érteni hozzá, a fenti 4 sort tudják, ennyi az akvarisztika, tökéletesen működik nekik a dolog.


A kiválasztott kellékeken múlik minden.

2014. aug. 17. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!Mostmár megértettem :)
2014. aug. 17. 16:47
 7/7 Platypus ***** válasza:
Még egy fontos szabály van: ne a kereskedőt kérdezd, különösen a technika és a halak kiválasztásánál. Ha a akvárium jól lett összeállítva, akkor tényleg nagyon egyszerű a dolog. De ha nem sikerült a megfelelő teljesítményű felszereléseket vagy az akváriumhoz és egymáshoz illő halakat kiválogatni, akkor minden bajod lesz vele. És sajnos a kereskedők a legritkább esetben adnak jó tanácsokat. A legtöbb nem valódi akvarista, sosem üzemeltettek hosszú távon is működő akváriumot. Csak ideiglenesen tárolják a halakat és fogalmuk sincs hogyan működik egy berendezett, a halak végleges otthonának is alkalmas akvárium.
2014. aug. 18. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!