Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Egy novenyes akvariumnak...

Egy novenyes akvariumnak erosebb szures kell mint egy vegyes tarsasnak? Vagy epp forditva van?

Figyelt kérdés
2014. szept. 22. 19:17
 1/6 anonim ***** válasza:

Növényes akváriumban már egy kis ammónia is galibát csinál, így erős szűrés kell, plusz az erős világítás kiemeli a kicsi apró szennyeződéseket is, fontos az erős mechanikai és biológiai szűrés, bár már inkább kémiai szűrőanyagokat használnak.


A társas akvárium relatív, ha nagytestű halak vannak akkor a sok mechanikai szennyeződés véget erősebb szűrés kell mint a növényesbe, biológiai szűrés is erősebb kell.


A növényes akváriumok szűrése azért van túl spirázva főként mert példa a füvet, vagy moha falat, gizdább növényeket, nehéz rendbe tartani kicsi áramlással, megül rajtuk a szennyeződés.


Manapság egy kaptafa szerintem, mindkét típushoz 10 x vízforgatás javasolt, a szűrőanyagban jelentős eltérés lehet.


Egy növényest példa pár deci purinigen megszűr, mellé egybeálló szűrőanyag is lehet (martix) mellé főleg finom szűrőanyag, perlon vatta.


Nagytestű halaknál a matrix és a puringen is elvérzik, oda sok-sok siporax kell, perlon vagy lehet vagy nem, ha lehet akkor sem mindegy, hogy milyen.

2014. szept. 22. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Pendulum92 ***** válasza:

Attól is függ, hogy milyen típusú a növényes akvárium, ha a leggyakrabban használtra érted, akkor az a high-tech.


Itt azt mondják, hogy azért kell erős szűrés, mert hogy a jó tápozás, sok fény és co2 mellett az algák is erőre kaphatnak, ha nincs jó szűrés, ami lehető legalacsonyabban tartja az ammónia koncentrációját.


Van egy kicsit misztikusabb és számomra kevésbé érthető funkciója is a szűrésnek náluk, amivel a kristálytiszta vizet akarják elérni, talán úgy, hogy a rengeteg szűrőanyag között könnyebben fennakadnak a parányi szerves törmelékek. De az is lehet, hogy egy high-tech növényes azért olyan tiszta, mert megvan a heti 50% vízcsere.


Az átfolyásra(l/h) pedig mindenképp, vitán felül erősebb kell, mert dús a növényzet, át kell mozgatni a vizet alaposan, hogy a co2 és a táp mindig eljusson a növényekhez. Meg ugye ott nincs talajporszívózás.



Egy low-tech már sokkal rugalmasabb ilyen téren. De erről többet nem írok, néhány embert zavar, ha ideírom, hogy én nem használok biológiai szűrést például :D

2014. szept. 23. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Pl nekem van egy 20 liter körüli akvárium, pro soil talaj, , 26 Wattos izzó, Pogostemon helferi növényke, és egy elite mini szűrő ami szerintem ez nem több 200 l/órásnál.

Nincs vele gond.

2014. szept. 24. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Pendulum92 ***** válasza:
Nekem 9 literes van, HM növény, 50l/h-s akasztós szűrő szűrőanyag nélkül, és itt sincs gond :)
2014. szept. 24. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Nekem is van kisebb 14 literes, 13 watt világítás, sokáig porlasztós szivacs szűrővel volt szűrve, most aquael fan 1 szűri, probléma mentes amióta összeraktam.


30-40 liter valahol a határ ami fölött már nehezebb a történet, főleg a metszések utáni növénytörmelék és annak esetleges bomlása okoz problémát.

Egy nagynyomású co2, E.I szerint tápozva a heti 50%vízcserénél egyben metszést is igényel, nem is keveset.


Egy low tech, vagy halas akva tudást igényel és némi szerencsét, egy high tech akváriumhoz pénztárca kell csak főként.


Egy halas vagy low tech métertől függően 8-12 hónapot bír ki, utána ajánlott a növényzetet átrendezni, a fénykora 6- hónaposan van.

Egy high tech vége 5-6 hónap, a fénykora, amikor a legszebb 3 hónap környékén van.


Nálam is lesz gond, a növényest idő hiányában felszámoltuk szerencsére, a kicsiket valószínű teljesen át kell rendezni a talaj marad. A nagyobb akváriumokban kb 40-50% növényzet jön ki majd megy vissza, újra lesznek ültetve, kötözve.


Nekem minden évben rámegy 1 hét a rendezkedésre, példa 200 literes, kikapom a növényeket, dolgozik a 900-as külső, mellé beteszek egy plusz belsőt, a kettő szűrővel kitisztul 1 nap alatt, másnap a felkavart szennyeződés létakarítása az üvegről, benn maradt növényekről.

Közben növény válogatás, gyökérzet metszés, majd ültetés.

A harmadik nap korrigálás, igazítás, ha minden klappol jön a következő akva.


Csak annyit akartam ezzel az egésszel mondani, hogy példa ez: [link]


Hólyagos vizitkehely, beültettem mert sokat segít a nitrogén vegyületeknél, mára kúszik belőle 100 tő az akváriumban, kb 15 elég lenne, ősszel (lesz időm) egy 2-3 órás művelettel ki fogom emelni mind a kb 100 tövet.


Tapasztalatból tudom, hogy egy ilyen manőver után alga áradat van, szerencsére amióta külső szűrőket használok semmi probléma nincs, nem kell küzdeni hónapokat az algával, régen csak egyesével mertem kihúzni a növényeket, ma 1 nap alatt kikapom a felét simán.


Táptalajos növényesben ez nehéz ügy lenne.


Az egészhez hozzá teszem, nem igazán ismerem a többi akvarista metszési szokásait, nálam brutális mennyiség szokott lenni a nagytestű halak miatt.

Drasztikus ütemben szaporodnak a növények is.


[link]

[link]

[link]

[link]


Tehát ez a szűrés dolog nem egyértelmű, inkább egy adott akváriumhoz kell igazítani, tervezni, a halak fajtája, száma is sokat befolyásol.


Nálam mindig alga volt rendezkedés után, a drasztikus növekedés miatt nekem kötelező rendezkedni, külsővel szerencsére nincsen.


Példa a 250 literesem 1 db aquael fan 2 szűrte, üzemben semmi problémám nem volt vele, tökéletesen jó volt, másnál elpusztultak a halak mellette sokkal kisebb akvában.

Az éves, 8 hónapos rendezkedés hajmeresztő volt fan2 mellett, most 100x könnyebb.

2014. szept. 25. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Pendulum92 ***** válasza:
A lényeg, hogy igaz az az alapelv, hogy túlszűrt akvárium nincs, de feleslegesen szűrt igen :)
2014. szept. 25. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!