Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Volt 1 fekete es 1 piros-sarga...

Huanitta kérdése:

Volt 1 fekete es 1 piros-sarga mollymm, vettem hozzajuk meg 1 feher es 1 arany mollyt. Foleg a fekete, de sokszor a p-s is csipkedi, kergeti az arany molly-t . Mi lehet az oka ennek a viselkedesnek, es mi a teendo, hogy ne bantsak?

Figyelt kérdés
(A feheret nem bantjak, holott o is uj az akvariumban)

#molly csipkedi kergeti
2014. okt. 24. 22:47
 1/9 anonim ***** válasza:

Az a teendő, hogy nem teszel fel új kérdést amíg nem elemezték ki az előzőleg feltett kérdésed.


Ezzel a hozzáállással elpusztulnak a halaid.


http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__6..

2014. okt. 24. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Kedves B.Joci! Koszonom kommentedet, bar nem teljesen ertem, mi a problemad a hozzaallasommal. Az oldal szabalyai szerint fel orankent feltehetek egy kerdest, raadasul a ket kerdesem egymastol fuggetlen. De mindegy, koszonom, hogy felnyitottad a szemem es ravilagitottal, ha sokat kerdezek, az a halaim pusztulasahoz fog vezetni. Na erre eddig nem gondoltam, de te biztos tudod, sokkal jobban ertesz hozza, hiszen valoszinuleg nem csak egy lelkes kezdo vagy aki segitsegert fordul az oldalhoz, naivan arra szamitva, hogy csak segito kedves valaszokat kap. Legyen gyongyoru hetveged!
2014. okt. 25. 00:26
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Sokan folyamatosan teszik fel a kérdéseket és nem reagálnak a válaszolók válaszaira, halaknál ez fontos lenne, sok esetben ketyeg az idő.


A halaknál mindig kulcsszó a stressz, több minden okozhatja, a legfőbb ok általában a vízparaméter, ügyelni kell, hogy ne legyen nagy koncentrációban jelen ammónia, nitrit, nitrát. Az ammónia keletkezik elsőnek, (halak vizelete,ürüléke, kopoltyúja termeli) az akváriumban elszaporodó baktériumok nitritté alakítják majd nitráttá.

A koncentráció tekintetében példa ammónia 0.1 mg, nitrát 0,2 mg, nitrát 50 mg/liter, van olyan hal ami ezek a szintek alatt tolerál, a számokból látható, hogy 500x nagyobb a nitráttal szembeni érzékenység mint az ammóniával szemben.


A baktériumok elszaporodása beüzemeléstől számítva 30 nap, megtartani őket állott vizes részleges vízcsere, a szűrő szűrőanyagát akvárium vízben egy tálban kinyomkodni, nem kell nagyon tisztára!


Halak telepítése, fajonként kell telepíteni, mindig a karakteresebb, zűrösebb fajjal kezdeni, lehet két részletben is de figyelni kell az egyedszámra. Példa egy 10 fős gárda ketté bontva 5-5, ne példa 8-2, az újonnan érkezőket nem biztos, hogy befogadja a nagyobb csapat aki megszokta már az akváriumot.


Vegyszer, nem kell semmi, a vizet pihentetni 1 napot, esetleg vizelőkészítő, a réz tartalmú szerek ki irthatják a baktériumokat, felkúszhat az ammónia szint, ez rossz közérzetet esetleg pusztulást okozhat.


Akvárium szett, két gyenge pontja van, az egyik a világítás, a másik a szűrőfelület, a világítást lehet javítani fényterelőzéssel a kicsi szivacsot nehéz megoldani, egy második szűrő szinte minden esetben elfér, vizuálisan jobban mutat ha olyan van véve ami benne van. a szűrőket több hetes eltéréssel kell takarítani.


Növényzet, növénytáp, fontos szerepe van a növényeknek, csökkentik a nitrogén vegyület koncentrációt, a kiegészítő növénytáp tartalmazza a kevesebb menyiségben jelenlévő elemeket. A bomló növényzet többet árt mint használ.


Vízcsere, hetente célszerű, 20-30% a nettó víztömegre értve, példa 63 literben 35-40 liter víz lehet, igy 10 liter körül kell hetente cserélni.


Terep rendezés, ha biztosak vagyunk, hogy megfelelőek a körülmények akkor lehet egyet csinálni, kivenni a halakat, majd alapos átrendelés, közben a szűrő megy folyamatosan, fák kövek, új tárgy, fa máshova.

A halak így "új" helyre költöznek, csökkenti az agressziót.


Növénytápnál sokaknak bevált az easy life profito.


Fényterelőzést itt: [link] megtalálod a képgaleriban az egyik kép, "alu szallag"

2014. okt. 25. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Ja, visszavonom az első válaszom, a statisztika azt mutatja, hogy 10 kérdezőből 1-2 kérdezőn lehet segíteni, ennyien reagálnak a válaszokra, ők viszont jó részt sikeres akvaristák lesznek.


Bővebben itt olvashatsz: [link] kezdőknek és haladóknak is ajánlott olvasmányok.


A botia lehet kisebb faj is! de szigorúan csapathalak, egész nap el fog bújni, stresszes lesz, nekem a legnagyobb botia van öves díszcsík, most 6-an vannak, kettőt kaptam, teljesen másképpen viselkednek csapatban, 1-2 egyed még elég félős és stresszes.

Persze neked nem lehet több még a kisebb változatokból sem, a kereskedésben csak eladnak, eladók vannak a pult mögött kereskedelmi végzettséggel, akváriumuk nem biztos, hogy van.

2014. okt. 25. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Koszonom, immar a kimerito informaciotengert! De tenyleg! Ez mar sokkal hasznalhatobb, mint az elozo kommented, es azt is koszi, hogy azt "visszavontad", es meltonak tartasz egy igazi valaszra.

Az akvarium 2 es fel hetet jart halak nelkul, csak novenyekkel, meg kezdo bakteriumtenyeszettel, illetve "easy balance" meg "aqua safe" szerekkel, amit szinten a boltban ajanlottak kezdetnek. Aztan vittem vizet tesztelesre, azt mondtak, oke, meg lehet probalni az elso halakat betelepiteni. Akkor kerult bele a fekete es a piros-sarga molli, majd nehany nappal kesobb ket "Panzerwels"-nemetul (Corydoras), ha jol forditom, pancelosharcsa. Teljesen jol elvolt mind, a novenyek novekedni kezdtek, aztan megjelent par csiga. Aztan meg tobb. Elkezdtem kiszedegetni oket. Aztan ket es fel hetre hazautaztunk, addig automata etetot allitottam be nekik. Utazas elott 20%-os vizcseret csinaltam. Mikor visszaertunk, na akkor fogadott tobb, mint 200 csiga, es ket szitakotolarva (amirol eloszor nem tudtam mik, de rogton kiszedtem oket) - es a csigakat is. Vizcsere. Irany a bolt, csigaevo csigat szerettem volna venni, arrol olvastam, hogy mukodhet a dolog, de az elado sikeresen ram beszelte szegeny botiat, es ahogy nezegetem a netet, nagyon ugy nez ki, hogy az enyem is oves diszcsik, vagyis a jo nagyra novo halacska.... Semmi infot nem adott a mereterol, annyit mondott, hogy jobb lenne egy 80L-es aki, de mivel egyet viszek csak, eleg lesz a 63L-es is, es ez sokkal jobban rendben tartja majd a csiguszokat, mint a csigaevo csigak.

Aztan ugyanakkor meg megvettem bele a masik ket mollit, az aranyat es a feheret, illetve a ket guppit es kaptam meg "ajandekba" egy pici halat, amit a mollival egyutt halaszott ki az elado, azt meg be kell azonositanom, nem tudom, milyen fajta, de egyelore vele van a legkevesebb baj.

Ismet csereltem vizet, bar meg csak egy het telt el a legutobbi ota. A csigak eltuntek, sot dobtam vissza nehanyat, kivancsisagbol, hogy a botia megeszi-e. Es azok is eltuntek, ugyhogy gondolom megette. Egesz nap a kis fa barlangban tartozkodik, a betolakodokat kikergeti, este aktivizalja magat, akkor szokott uszkalni, latszolag novenyeket szopogatni meg a talajon motoszkalni. A guppik kezdenek magukhoz terni, egesz sokat uszkaltak mar tegnap is, ma is, mar nem nagyon bujnak el a futotest moge, ugyhogy lehet, hogy csak uj volt nekik a hely, es mostanra megszoktak (?). A fekete molli viszont valtozatlanul kergeti folyamatosan az aranyat, es ha utoleri, csipkedi is a hasat, oldalat, es ha veletlenul a fekete nincs a kozelben, a piros-sarga folytatja ezt a tevekenyseget. Meg mindig nem ertem a dolgot. Lehet nem-beli kulonbseg/egyezoseg miatt? Udvarlas/feltekenyseg? A feher molli ugyanakkor kerult az akiba, mint az arany, es ot nem kergetik. Szeparaljam el, vagy majd megszokjak egymast? Ha igen, kb mennyi ido utan?

Majd lesz meg kerdesem, mar kezdem oket megfogalmazni, de most jo kis regenyt sikerult irnom, ugyhogy azt hiszem mara eleg ennyi.

Ja, megneztem, a vilagitas 15W-os specialis aquarium-fenycso, es ugy van kialakitva a teteje, hogy masik biztos nem fer bele.

A szurot holnap tervezem megvizsgalni, hogy milyen teljesitmenyu is pontosan.

Es koszi meg egyszer, hogy idot szantal ram!

2014. okt. 26. 22:32
 6/9 anonim ***** válasza:

Az öves diszcsikkal sok gond lesz, van egy "hobbija" ha nincs csiga akkor lukakat üt a növényeken, "csattintgat" elég hangosan, sok növény szárát eltépi, ha egyedül van agresszív is lehet, hasonló a viselkedése mint a sziámi ormányos márnának, magába agresszív, csapatban békés.

Reklamációval vidd vissza, esetleg mivel kereskedelmit végeztem tudom, hogy nagyon félnek a vásárlók könyvétől, utána néztél a neten, létezik kisebb csukféle is neked a legnagyobbat adták ami csapatban békés.


Létezik azért több kisebb botia is: [link]


Ha a terep rendezés nem segít akkor meg kell válnod a mollytól, elszeparálni nem tudod, nincsenek máshol baktériumok, nincs biológiai védekezés, szűrés, csak a fő akváriumban.


Nem használtál tiltott adalékokat, példa metilénkéket, vagy fertőtlenítőt szoktak használni, ezek kiirtják a baktériumokat, vagyis a biológiai védekezést.


Ami érdekes, hogy az egyik legnépszerűbb csapathalat a páncélos harcsákat nem javasolták a boltban legalább 6 fős létszámban venni.

2014. okt. 26. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Írok még pár infót amit a boltban nem mondhattak el, minden másnap este ülök gép elé, munkahelyen reggelig.


Az akváriumodban szerves hulladék képződik, állati, növényi, ez bekerül a vízbe, majd a szűrőbe a szűrőanyagba, ammónia szabadul fel belőle, a szennyeződésbe baktériumok költöznek. A baktériumok lebontják az ammóniát "komposztálják" a mulmot, a vízben közben keletkező ammónia áthalad a szűrőanyagon így abból is lebontják, ez a halak kopoltyúiból, vizeletéből származik. Ki irtani a baktériumokat réz alapú szerekkel gyógyszerrel, algairtóval lehet, klóros csapvíz is káros mivel a klór fertőtlenít.


Fentiből kiderül milyen fontos a szűrőberendezés, és a szűrőfelület.

A baktériumoknak oxigéndús víz kell, a halaknak is, nappal a növények oxigént termelnek, co2-t vesznek magukhoz, éjszaka ez megfordul, a növények is oxigén fogyasztók lesznek, tehát este mindenki oxigént fogyaszt.


A szűrő keringése, a víz mozgatása oldja be az oxigént, egyenlíti ki a gázokat, eltávolítja a fölösleges és pótolja a hiányzó co2-t a légkörből, amit a növények termelnek illetve nappal fogyasztanak.


A baktérium tevékenység végterméke nitrát, szerves nitrogén, ezt ki kell egészíteni növénytáppal és ha jó a világítás szépen nőnek a növények.


Fentiből lejön milyen fontos a szűrés, a szettek szinte kivétel nélkül alul szűrtek, kicsi a szűrő szivacsa, hamar megrakodik és már nem látja el a funkcióját, ezért ajánlott növelni a szűrést, betenni még egy szűrőt, majd felváltva takarítani őket több hetes eltéréssel.

A szűrő szivacsát akvárium vízben egy tálban éppen csak kinyomkodni, lazítani, a szennyeződést nem szabad teljesen eltávolítani.


Bomlástermékektől dús vízben, sűrűn takarított szűrőnél, kevés áramlásnál, a halak stresszesek, idegesebbek, hosszabb távon legyengül az immunrendszer, elkapnak minden akváriumban jelenlévő szokványos betegségeket.

Ha a gazda kezeli a betegséget gyógyszerrel akkor bezárja a kört, kiirtja a bacikat, jön az ammónia mérgezés.


Durván ennyi egy gyors összefoglaló mire kell figyelni egy akváriumnál, a heti részleges vízcsere eltávolítja a felgyülemlett, és pótolja a hiányzó vegyületeket, ásványi anyagokat.

2014. okt. 27. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Koszi az ujabb infot, egy reszenek persze meg a vasarlas elott utana olvastam, de azert maratak ki dolgok, amit az akvarium boltban dolgozoktol kivantam megtudni - helytelenul... Mult het ota egesz jol elvannak a halak, ugy tunik legalabbis. A novenyek kezdenek kicsit elanyatlanodni viszont. Az, hogy barnul egyik-masiknak a levele, illetve az, hogy a levelen ilyen szal-szeru masik noveny (alga?) no, az minek koszonheto? Szinten a nem megfelelo szures, vagy esetleg a nem eleg vilagitas?
2014. okt. 30. 17:05
 9/9 anonim ***** válasza:

A növényzet összetett dolog, kell a halaktól származó nitrát, ezt följebb ecseteltem, kell egy kiegészítő növénytáp ami biztosít kálium és micro elem forrást.(példa easy life profito)


Az algákat elsősorban a gyenge szűrés miatti ammónia többlet okozza, valamint a növények gyenge növekedési üteme, van egy verseny az akváriumban a növények és az algák között, ha szépen nőnek a növények akkor ők nyerik, kevés alga van ilyenkor.


A világítás fontos, átlag 0.5 watt/liter egy társas akváriumban elég ez példa 25 watt/50 liter, fontos, hogy a világítás növelése serkenti az algásodást gyenge szűrésnél, mivel az algák is használják a fényt nem csak a növények, tehát erősebb világítás erősebb szűrés, ammóniamentesebb víz kell.

2014. okt. 30. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!