Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » A halaknak van színlátásuk?

A halaknak van színlátásuk?

Figyelt kérdés
Sok nagytestű emlősállatnak nincs színlátása. A logika azt diktálná, hogy mivel a halak kevésbé fejlett állatok – még náluk sem fejlődött ki a színlátás. Ennek viszont ellentmond az a tény, hogy sok faj hímjei (pl. tüskéspikó, szivárványos ökle stb.) szaporodáskor pompás nászruhát öltenek.

2015. febr. 15. 04:57
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Van.


Halaink rövidlátóak (élesen 1-2 méterre látnak). A pontyalkatúak csak 1-5 centiméterre látnak élesen!


A retinában találhatók a receptorsejtek, a fényre érzékeny pálcikák és a színek érzékelésére szolgáló csapok.


Pisztráng és pér esetén ismert, hogy a két szem által külön-külön látott térrész a test mindkét oldalán körülbelül 165 fokos szöget zár be, azaz a mozdulatlan hal maga körül majdnem minden irányban képes észlelni az eleséget egy bizonyos távolságon belül. Nem kizárt, hogy egyes halaknál a két látómező fedésbe kerül, tehát vannak olyan pontok, amit mindkét szemével láthat egy hal, ekkor feltehetőleg térlátás is kialakulhat.


Tíz méteres mélységig a fény teljes tartománya eljut a vízbe, így eddig a mélységig elképzelhető lenne a halak színlátása. Azok a halak, amelyek ebben a mélységben élnek érzékelik a színeket, a mélytengeri halfajok esetében azonban teljes színvakság figyelhető meg.

Egyes porcos halak színvakok, míg mások, például a korallszirti halak színlátása még az emberén is túltesz.


Biológusok a közelmúltban állapították meg, hogy a korallszirti halak vagy korallsügérek az ultraibolya mintázat alapján ismerik fel fajtársaikat.


Ha a guppi hal felfelé néz, csak a zöld színt ismeri fel, ha azonban tekintetét lefelé irányítja, az eléje táruló kép kiegészül a kékkel és az ibolyaszínnel. Ezért van az, hogy a gyönyörű hímek udvarláskor az egyébként sárgás-szürke nőstények alatt táncolnak. A nász idején színpompába eső halak színe is arra utal, hogy a halak látják egymás színét.


A halaknál jelenik meg az ideghártya mögött elhelyezkedő ezüstös fényvisszaverő réteg, az úgynevezett tapetum lucidum. Ez segíti a gyenge fényben való látást, ezért sok más – főként éjszakai életmódú – gerinces szemében is megtalálható. (Ez okozza például a macska szemének zöldes fölvillanását.)


Sok halfaj például kerüli a direkt erős fényt, és rögtön árnyékba vagy mélyebbre húzódik, amint felkel a nap, hiszen szemhéjuk hiányában mást nem nagyon tehetnek. Ezzel együtt a halak látása igazoltan rosszabb, ha a felkínált légy tőlük a nap irányába esik. Akváriumi halak esetében is megfigyelhető a lámpa felkapcsolásakor hogy megijedhetnek. Ekkor amíg magukhoz térnek, azaz a nappal megszokott aktivitásukat el nem érik (természetesen itt nem az éjszaka aktívabb halakra gondolok), el kell telnie jó néhány percnek.


A víz a fény különböző hullámhosszú tartományait eltérő mértékben nyeli el. A vörös és sárga fény sokkal kisebb mélységbe képes lehatolni, mint a kék (a vörös fényt körülbelül százszor jobban nyeli el a víz, mint a kéket). A legtisztább vízben is már egy méter mélyen elvész a vörös fény 25 százaléka. Ha a fényviszonyok rosszak (napsütés hiánya), vagy zavaros a víz, ez a hatás felerősödik.

Növekvő mélységben vagy zavaros vízben a halak fokozatosan átállnak egyéb érzékszerveik (hallás, vibrációérzékelés, szagérzékelés stb.) használatára.


[link]

2015. febr. 15. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Amikor tettem halakat a tengeri akváriumba, volt egy ilyen Chrysiptera parasema is köztük:

[link]

Egy évvel később vettem egy Chrysiptera hemicyanea halat is: [link]

Ez ugyanaz a faj, mindkettő kék, ugyanakkorára nőnek, nagy különbség nincs, csak az egyiknek a farka sárga, másiknak meg a hasa.


Amint betettem az új kéket, a régi felismerte, hogy ez rokon, és egyből odament hozzá csesztetni. 2 napig küszködött hogy elzavarja, de aztán kibékült vele és azóta együtt úszkálnak. A többi hallal nem foglalkoznak, mintha azok ott sem lennének. Mindig együtt vannak.

Tehát a saját fajtársa egyből megtalálta.

Azt gondoltam, hogy a kék-sárga színről ismerte fel.



De volt olyan is, hogy betettem egy ilyen narancs sárga pseudochromis-t:

[link]

egy pink pseudochromis mellé:

[link]

És a narancssárga, a pink halat kezdte el csesztetni, pedig más színű, de valahogy felismerte a fajtársát mégis. Azt gondoltam, hogy talán a formájáról.


A leírásban az van, hogy a korallsügérek az ultraibolya mintázat alapján ismerik fel fajtársaikat. Hát de az akváriumban hol van ultraibolya fény? Nem tudom, hogy van e benne, de a halak akkor is megismerik a fajtársukat.

2015. febr. 15. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A cápák és a ráják szemében általában nincsenek csapok, így a színeket sem képesek érzékelni.


Itt meg van egy leírás az UV fényről, amit az mi emberek nem látunk, de ha leszedik a szaruhártyánkat és kicserélik műanyagra, akkor kékben látni fogjuk az UV fényt: [link]

2015. febr. 15. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!