Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Pontosan hogyan érzékelik...

Pontosan hogyan érzékelik egymást a halak a sötét tengerekben, óceánokban? A színviláguk hogyan játszik szerepet az egymás érzékelésében, a sötét vizekben?

Figyelt kérdés
2015. máj. 30. 21:01
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

A sotetben elo halak nem szinesek, mert nincs ertelme. Kb. 200m alatti melysegben teljesen sotet van, igy a halak egymast csak a rezgesek, erintesek utjan erzekelik, illetve az izommozgasok altal keltett elektromos jeleket par hal erzekeli.


Amire te gondolsz (diszhalak), azok altalaban szines korallok kozott elnek par meter melysegben, ahol a szinek, csikok rejtoszinkent, -mintakent szolgalnak.

2015. máj. 30. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Köszi a választ.

Csak egy megjegyzés: nézz meg pár mélytengeri halat. Rengeteg színben pompáznak. Valamiért van értelme és ez a kommunikáció.

A színükkel történő hogyan kommunikáció érdekelne.

2015. máj. 30. 22:00
 3/14 A kérdező kommentje:

Találtam most egy választ, de továbbra is érdekelne egyéb válasz, megfogalmazás is.


A mélytengeri élőlények “titkos” jelbeszéde – fényjelek a mélyben

ÁPR 6 • LIFESTYLE • IMPRESS MAGAZIN


A mélytengeri élőlények speciális, más fajok számára láthatatlan fluoreszkáló fényjelekkel kommunikálnak egymással.



A tengerek mélyére már alig jut el a fény, ahol a fluoreszkáló élőlények különös világa alakult ki, írja a BBC. Nemrégiben fedeztek fel a kutatók 180 új neonfényű élőlényt, melyek folyamatosan változtatják a színüket, ki- bekapcsolják a “világítást”, illetve más és más mintázatot öltenek magukra amikor rejtőzködnek vagy kommunikálnak egymással.


Az emberi szem számára láthatatlan


A fluoreszkáló élőlények egymás között olyan speciális fényjelekkel kommunikálnak, mely a többi ragadozó számára megtévesztő, az emberi szem számára pedig teljesen láthatatlan. A kutatók speciális szűrőkkel felszerelt kamerákat alkalmaztak 4000 méter mélységben, hogy felfedjék a fajok teljes mintázatát, melyek az emberi szem számára is láthatatlanok.


Váltakozó színek és fényminták


A közelmúltban jelent meg az első átfogó felmérés, mely során kiderült, hogy több mint 180 különféle mintázatú, világító élőlény él a tengerek mélyén, melyek képesek fényt kibocsátani a környezetükbe. A fluoreszkáló halak elnyelik a fényt, majd egy speciális fehérjeszintézis által megváltoztatják a színét, és újra kibocsátják magukból.


„Egy valóságos fényjáték zajlik odalent a mélyben,” mondta John Sparks a PLOS One szaklapban megjelent új tanulmány társszerzője az LA Times magazinnak. „Már régóta ismertek a víz alatti fluoreszkáló élőlények, mint korallok, medúzák, ráják és több szárazföldi állat is, mint pillangók és papagájok, de ez az első olyan tanulmány, mely széles körűen bemutatja a tenger mélyén élő fluoreszkáló halak világát.”


A kutatókat meglepte ez a sokszínű változatosság, melyet a kijelzőkön láttak. „Néhány halnak csupán a szeme világít, más fajoknak az egész testükön fluoreszkáló minták futnak, sőt olyan fajokat is felfedeztek, melyek ezt a fénylő mechanizmust a testük belsejére is kiterjesztik. Egyedi mintázatokat jelenítenek meg a testükön álcázás céljából, illetve ezeket a fényjelzéseket alkalmazzák a megfelelő társ bevonzására is.”


Titkos “jelbeszéd” – csak egymás között használják


A kutatók azt is megfigyelték, hogy bizonyos fajok egymás között más színű és formájú fénymintázatokat bocsátottak ki magukból. Bizonyos formulák csak akkor voltak láthatók, amikor saját fajtársaikkal találkoztak.


Ez a „titkos jelbeszéd” lehetővé teszi számukra, hogy egymással kommunikáljanak, miközben rejtve maradnak a ragadozók elő.


„Ezeket a neonfényű halakat soha nem láthatjuk „kivilágítva” egy normális merülés során”, mondja John Spark. – Ezek a speciális fényjelek az emberi szem számára láthatatlanok, azok a halak azonban rögtön kiszúrják egymást, melyek szeme előtt sárga szűrő van.


Tihanyi Petra

2015. máj. 30. 22:08
 4/14 A kérdező kommentje:

Találtam még két cikket.

Az egyik szerint a mélytengeri halak a kék színt látják és csak 3 faj lát pirosat is.

A másik cikk szerint a mélytengeri halak színvakok.

Pff.


Ha látnak, ha nem, mégis miért alakulhatott ki az egyedfejlődés során az a sok szín ilyen sötét környezetben? Valamilyen értelme biztosan van. Ez a színességük milyen szerepet játszik és hogyan az élővilágban? Köszi előre is a választ.

2015. máj. 30. 22:31
 5/14 anonim ***** válasza:

A párválasztás, vagy figyelemelterelés.

Pl volt olyan hal, filmben láttam, ami amikor meg akarták támadni, kiköpött egy színes fluorszkáló folyadékot és elsuhant. Az megtévesztésre használta. Kb úgy mint a tintahal a tintáját. De amikor csak fluoreszkálva úsznak, az elvileg azért van, hogy: - Ne támadj meg, világítok, veszélyes vagyok, vagy mérgezek! Vagy párválasztás, vagy mindkettő.


Amik nincsenek annyira mélyen azok a halak az UV mintázatukról ismerik fel a saját fajukat állítólag.

A mélyebben levő halakhoz viszont már nem jut le UV fény, gondolom ők fluoreszkálással jelzik egymásnak, hogy: Helló, itt vagyok, idegyere!


Természetfilmben néztem, van olyan mélytengeri állat is aminek a szájából kilóg egy "giliszta" és a vége felvillan. Erre oda jönnek a kishalak, hogy hú, kaja van. Aztán kiderül hogy ez egy nagy hal, és bekapja őket. Tehát így a táplálékszerzésre is használják a biofényüket.


Van valami teknős is ami ilyen gilisztát csinál a nyelvével, az nem világít, de ő is úgy kelti fel a figyelmet a halaknak.


Azt nem tudom már, hogy melyik hal tud ilyet. Lehet hogy ez, de már össze-vissza keverem őket.

[link]

Valamit ez is tud, de már nem tudom mit. Mindenesetre mélytengeri és ronda. De az is lehet, hogy nem ez az amire gondoltam :D

2015. máj. 30. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Salx Narval ***** válasza:
Hát igen a természet nagy mester és még annyi új dolgot rejteget, hogy talán sohasem értünk meg mindent. A halak is széles skáláját mutatják be a kommunikációnak, más más módszerekkel védekeznek és tájékozódnak. Talán a legismertebb érzékszervük az oldalvonal, teljes sötétségben is információt ad a halnak a víz nyomásáról, folyási irányról, hőmérsékletéről és más élőlények keltette rezgésekről ill egyéb tárgyak jelenlétéről. Ezt kiegészíti még a tökéletes szaglás és ízlelés, ez utóbbi még víz kémiai összetételét is jelzi az állatnak, sőt kommunikálni is képesek vegyi anyagok kibocsátásával és érzékelésével. A legtöbb hal jól lát, bár sok helyen nem veszik hasznát ,de ez nem akadályozza őket a tökéletes hely és helyzetfelismerésben, hiszen e nélkül is tökéletesen fel vannak szerelkezve precíz érzékszervekkel. A halakat legkevésbé zavarja a látás hiánya, nem úgy mint pl az emlősöket, madarakat.
2015. máj. 31. 04:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.

A színeik miértje érdekelne még. Miért színesek, ha úgyis sötét van?

Szép napot.

2015. máj. 31. 09:34
 8/14 anonim ***** válasza:

Azért a legtöbb áttetsző, vagy kék, vagy szürkés, és nem rikító narancssárga. Nem minden mélytengeri állat tud fluoreszkálni. Kevés tud.


Az élővilágukat nagyrészt még nem ismerjük, ez pont az egy olyan terület, amit még nem tudunk teljesen. Ismerünk onnan néhány halat, de nem sokat.

2015. máj. 31. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Salx Narval ***** válasza:
Mint ahogy írták a tarka színezet főleg a felsőbb vízrétegekben élőkre jellemző ennek okait is nagy vonalakban ismerjük, rejtőzködés, figyelmeztetés, megtévesztés, dominancia, stb. Érdekes még a színváltó képesség annak függvényében, hogy mily környezetbe, vagy helyzetbe kerül egy-egy bizonyos hal. Jól látnak mint írtam de azt tudni kell, hogy nem túl messzire és általában nincs térlátásuk sem,vagy csak közvetlen közelre ill felfelé csőlátás. Minél tisztább és világosabb vízben élnek annál nagyobb a látás élessége is,ez akár 10méter is lehet ami vízben nem olyan rossz. A fenéklakóknál, iszapos vízben élőknél ez jóval rövidebb akár pár cm-re is csökkenhet hiszen nincs jelentősége. Ezeknek a halaknak a színei is szerények, szürkék,barnák, feketék,színtelenek estenként foltosak és mélyebb vizekben a kibocsájtott neonfények. A halak képesek olyan színeket is látni amiket mi nem, egy nekünk színtelennek tűnő hal a többi hal számára nem az. Kivétel és megmagyarázhatatlan színekkel rendelkező halak és egyéb élőlények ennek ellenére is akadnak bőven. Egyesek színét azzal magyarázzák,noha sötét mélységekben élnek, hogy néha felsőbb vízrétegekbe is felúsznak. Az igazság valójában az szerintem, hogy még nagyon keveset tudunk a mélyben élő élőlényekről és ha valamit meg is állapítanak a tudósok, mindig akad példa ami cáfolja.:D Általánosítani nem nagyon lehet, mert nagyon változatos és titokzatos világ a víz.
2015. jún. 1. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Salx Narval ***** válasza:
Elnézést a hibákért, úgy látszik még alszom.:D
2015. jún. 1. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!