Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mivel lehetne felfrissíteni...

Mivel lehetne felfrissíteni az akváriumot?

Figyelt kérdés

Én csak a szóvívő vagyok, előre leszögezném, hogy nem értek a halakhoz. A páromnak van gyerekkora óta akváriuma, én csak kezdem átvenni a dilijét amióta összeköltöztünk. :)

Adott egy 120 literes akvárium, ami kicsit "lestrapálódott" mostanság, el volt hanyagolva az alap tisztán tartásán felül. 4 guppi úszkál benne összesen, illetve egy termetes algaevő. Így most meglehetősen üresnek tűnik, ha valaki nem nézi meg közelebbről.

Szeretnénk kicsit felfrissíteni az akváriumot, én viszont eltudnék képzelni benne valami nagyobb, mutatósabb halat is, nem csak a pici guppikat. A párom mindenképpen szeretne abból is néhányat a meglévőek mellé. Az alap elképzelés tehát a picik mellé egy kicsit nagyobb, szebb.

Érdeklődnék, hogy tudtok-e ajánlani valamilyen mutatós fajtát, amelyik nem eszi meg, illetve nem zavarja a kicsiket?


Felvetettem ötletnek egy hím bettát, de elég ellentmondásos véleményeket olvastam róla, ami a társas életét illeti. Kicsit lutrinak tűnik a dolog. A párom szerint ha találunk valahol egy fiatalabb példányt, akkor még esélyes, hogy megszokná, hogy nincs egyedül, megpróbálkozhatunk vele. Régen tartott és jól elvolt más halak mellett. Ha ez a vágyam, vehetünk azt...

A kérdésem viszont az, hogy szerintetek rendben lennének-e a guppikkal? Kínozni nem akarnánk egyik fajtát sem. Hiába szeretnék egy ilyen halat, ha nem jönnek ki jól, akkor nem jöhet!



2015. jún. 13. 13:02
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Tényleg lutri, és bárki, aki biztosat állít, hazudik.

A bettáknak személyiségük van, mindegyik más, mint ahogy minden akvárium is más, és így minden környezeti tényező, ami befolyásolja a reakciókat is.

A puding próbája az evés, ezt nem lehet előre kitalálni.


Ami az elvetés felé billenti a döntést, az az, hogy a betták rá tudnak izgulni a hím guppik színes fátyolos uszonyaira, mert fajtársnak nézhetik amiatt. És akkor reszeltek a hím guppiknak.

Talán egy pár törpe gurámi jobb lenne.

2015. jún. 13. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

120 literbe sokkal nagyobb halat nemigen lehet tenni. Én nem kockáztatnám meg a bettát, de én nem is vagyok oda érte, nem tudom miért olyan népszerű :).


Ezeket nézegetheted esetleg: ramirezi, moscow guppi, serpalazac, rózsalazac, baltahasú lazac, leopárd páncélosharcsa, csokoládécsík, vagy valami jópofa csiga.

2015. jún. 13. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat!

Megmondom őszintén nem vagyok egy nagy hal fan, nem érzem magaménak ezt az akváriumosdit. A párom nem hajlandó megszabadulni tőlük, én meg elnézegetem, ha az etetésen kívül nincs velük egyéb dolgom. Nincs velük gondom. Világ életemben kutya-macska párti voltam, de a jelenlegi lakhelyünkön nem lehet és kicsit hiányzik is ez.

Lehet hülyén hangzik, de szeretnék egy szép, szerethető halacskát, amit magaménak érezhetek. :) A sziámi harcoshal női szemmel szerintem egy szép példány, ezért tetszik. A jelenlegi guppijaink olyan kis semmilyenek, meg sem tudom különböztetni melyik-melyik.

A párom belement, hogy legyen egy nagyobb, aki az "enyém lehet", de azért nyilván mindkettőnk célja, hogy felelősségteljes döntést hozzunk, mert onnantól kezdve nem biztos hogy a magaménak érezném, ha megzabálná a guppikat. :)

A másik nagy szerelmem a fekete teleszkópszemű aranyhal, de ezt a párom rögtön elvetette.


A moscow guppi is nagyon tetszik, ennek viszont nincs valami más neve, mert túl sok magyar nyelvű infót nem találok róla!?

Az is fontos lenne, hogy vidéki kisvárosban beszerezhető "tömeghalat" kéne választani.

2015. jún. 13. 15:56
 4/12 anonim ***** válasza:

Azért azt gondolom sejted, hogy egy hal sose lesz olyan, mint egy szárazföldi intelligens emlős.

Az akvarisztika nem is a hal tartásról szól, hanem egy komplett "önálló" mini ökológiai rendszerről.


Persze az alapja mindkettőnek ugyanaz.

Ahogy egy kutya számára falkavezér kell, egy macska egóját pedig mindig növelni kell a bizalom, és a tisztelet kiérdemléséhez, ugyanúgy egy akváriumnál mindig az egészet, az egységet, az egyensúlyt kell szem előtt tartani, az egysejtűektől a növényeken keresztül, a gerincteleneken át, a halakig.


Ez mind a természethez való ragaszkodásról, és annak tiszteletben tartásáról szól.

Csak másképp.


Itt találsz néhány halat, tudsz válogatni az akvárium paramétereihez:

[link]


Eleven szülőt már nem raknék bele.

2015. jún. 13. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
A többiek mindent elmondtak. A 'kedvenc' halon gondolkottam és eszembejutott egy hal,ami nem túl szines,ellenben nagy,békés és megfér a guppik mellett(saját tapasztalat). Tarka páncélosharcsára gondoltam,nekem 54L-ben volt egy pár a guppik mellett,és nem volt gond velük. De ne feletkezz meg arról amit az elöttem válaszoló mondott,hogy nem csak egy halról van szó,hanem az egész aksiról.
2015. jún. 13. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Salx Narval ***** válasza:
Nem leszek népszerű, ezt jól tudom. Nektek nem hal kell hanem valami szőrös házi kedvenc, ez természetesen nem azt jelenti, hogy azokat ismeret nélkül tartani lehetne, minden állat megérdemli a törődést, mindegy, hogy hal, vagy macska. Ez a kérdés fel sem merülhetne ha az állatok jóléte lenne a fontos és nem a remélt biztatás másoktól. Nos én nem biztatnálak benneteket haltartásra, egyenlőre más élőlény tartására sem, győzzetek meg, hogy tévedek és felelős állattartók lennétek. Olyan állatot válasszatok amit közösen felelősséggel tartani tudtok és egyikőtök számára sem teher. Tudod a halak is megérdemlik a törődést. Szeretnélek lebeszélni benneteket erről a hobbiról, ha nincs meg bennetek a varázs, mert anélkül semmit sem ér az egész. Bocs, ha kicsit nyersnek tűnik amit írtam, de talán érdemes elgondolkodni egy kicsit, mielőtt úgy döntünk, hogy állatot tartunk.
2015. jún. 13. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

BENNEM nincs meg a varázs eziránt, mint ahogy említettem is. A páromban megvan. Az más téma, hogy mostanában kicsit elterelődött erről a figyelem költözés, munkaváltás, egyebek miatt. Gyerekkora óta kitapasztalt már ezt azt, ezért nem gondolnám, hogy nem neki valók a halak. Nekem tényleg felér egy faliképpel ez tény és nem tartom sértőnek, ha valaki ezt felrója nekem. Elnézegetem, de nem vagyok otthon a fenntartásában, sem semmiben. Nem véletlen, hogy ilyen igényeim vannak: Szép legyen, picit termetesebb és ne bántsák egymást a többiekkel. Biztos kell még ezer más dologra is figyelni, de ezzel majd foglalkozik a párom, én csak ötleteket szeretnék, ugyanis ebben állapodtunk meg. Nem teher számomra ez az egész. Egy akváriumban semmi olyan nincs, ami az lehetne. Attól, hogy ez a párom hobbija, nem az enyém, még nem gondolom, hogy le kéne húznunk a budin a meglévő halakat, elfogadom és ezzel együtt szeretem. Pont azért vetettük fel, hogy legyen egy halam nekem is, hogy kicsit közelebb hozza hozzám ezt az egészet. Nyilván nem is lehetne csak azzal az egy hallal törődni, ha egy akváriumban él másokkal.


Egyébként, hogy mennyire vagyok felelős állattartó is nyilván vitatható. Közel sem vagyok tökéletes és soha nem is voltam az. Együtt éltem két évig a barátnőm macskájával és sosem rugdostam ki az ágyamból, ha a fejemen dorombolt reggel, illetve eddig két kutyus életét kísértem végig onnantól kezdve, hogy 8 hetesen az ölemben hoztam el a "mamától", odáig, hogy szegények 13 és 16 évesen kilehelték a lelküket. Megszámlálhatatlan közös élményünk volt és igen... nem voltam tökéletes gazdi, biztos kaphattak volna keményebb kezűt is, akiknek első parancsra szót fogadnak mindenben, de a mi kapcsolatunk így volt tökéletes és nem gondolom, hogy bárkinek joga lenne megszólni a felelős mivoltomat így abszolút ismeretlenül. Nyilván ha magamhoz veszek egy állatot, akkor mérlegeltem előtte, hogy mivel fog járni a tartása és vállalom a felelősséget minden közös mozzanatunkért. Nem hisztizek, ha a legmélyebb álmomból ébreszt fel, hogy le kéne menni pisilni és nem voltam megsértődve, amikor államvizsgára készülve 6 hetet voltam otthon bezárva a 11 éves frissen műtött kutyámmal. Fogakat összeszorítva hoztam el az orvostól potyogó könnyekkel és cipeltem le akár napi 5-ször a lépcsőn (25 kilós volt), aztán vissza, mert nem lépcsőzhetett, nem ugrálhatott. Mondanám, hogy őket kéne megkérdezni mennyire volt boldog életük velem, de őket sajnos már nem lehet. Azért a kutyákhoz/macskákhoz képest a halakat közel sem mondanám "problémásnak".

A leendő halamat nem fogom kivenni az akváriumból és nem fogom simogatni, meg ropogós jutalomfalattal etetni, ezt most itt ünnepélyen megígérem mindenkinek. Mégcsak le sem fogom vinni megsétáltatni a közeli parkba, vagy elvinni "halsuliban". Ha kivetni való van abban, hogy szeretnék egy kis lényt, akit szerethetek, akivel törődhetek, akár csak annyit, hogy gagyogok neki az üvegen keresztül napi két mondatot (mert a párom intéz minden mást), akkor vessetek meg és nem kell a segítség, majd megoldjuk. Köszönöm az eddigi segítő válaszokat.

2015. jún. 13. 20:05
 8/12 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy a betta pont nem szereti a guppikat, megcsipkodja a guppik fátyolos farkát.

Én meg nem szeretem se a guppikat, se a bettát.


Tegyél bele 4db plattit, abból is vannak színesek.

Bár azt sem szeretem, lehet hogy akkor neked tetszeni fog.


Ha az én akváriumom lenne, akkor a guppikat levinném a boltba és otthagynám. Aztán beletennék 8db vörös karcsú díszmárnát és 6db fekete tetrát, meg talán néhány egy csapat neonhalat, ha még nem túl zsúfolt.

2015. jún. 14. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Nekem volt temérdek próbálkozásom már, hogy a feleségem közelebb vigyem a hobbijaimhoz, nem igazán jött össze soha. Zavarban, kellemetlenül éreztem magam sokszor, nem mondtam ki, nejem sem mondta ki, hogy "megint az: akvárium, hifi, pc, barkácsolsz stb" lehet gondolta, de mégsem mondta ki, engem viszont mégis tudat alatt zavart, próbáltam bevonni őt is.

Szerintem nálatok is ez a szitu, na meg írtad is, hogy azért van kinevezve a te akváriumodnak, hátha megszereted az akvarisztikát.


Én úgy közelíteném meg a helyedben, hogy ketté bontanám a dolgot, van egy vizuális látvány, maga a dekoráció, ehhez a halaknak nem sok közük van, plusz van maga az élővilág, növények, halak, gerinctelenek.

Ha nem vonzanak a halak, javíts a kinézeten, nálam az volt a vége az akvarisztikába bevonásos próbálkozásoknak, hogy a nejem megmondta, imádja nézni, viszont nem akarja csinálni, nem ért hozzá. Addig eljutottunk, hogy közösen választjuk ki a dekorációt, ő szavaz mi jó, mi nem, kritizál, majd henceg a facebokkon a végeredménnyel.


Szerintem ha nem akarod csinálni, akkor legyél "kritikus" erre nyugodtan mondom, hogy beválik. Nálunk: "apa ez így kopasz, tegyél bele még fát, meg követ, onnan még le kellene metszeni stb"


Na meg órákat ül az akváriumok előtt, amióta kritizálja őket, engem is jobban inspirál, szívesebben csinálom az egyik kedvenc hobbim.

2015. jún. 14. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Röviden, lehet a párod csak azt akarja, hogy jobban támogasd, szabadabb kezet kapjon a hobbijában, ezért akar bevonni, vizuálisan fel lehet dobni bármikor egy akvát, és az nem a halakon múlik.


Példa ennél: https://www.youtube.com/watch?v=75UEFY7vOL8 a feleségem volt a kritikus, én meg a kivitelező.

2015. jún. 14. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!