Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Sziámi harcoshalat hogyan...

Sziámi harcoshalat hogyan tegyek át új akváriumba?

Figyelt kérdés

Az egyik ismerősömnek megkérdezte nem kell-e a hala, mert ő már nem tudja tovább gondozni.

Egy sziámi harcosról van szó, melyet eddig egy kb 6-7 literes dekor gömbben tartottak. Elolvastam pár

oldalt ahol írták, hogy legalább 20-25 literben kell őket tartani, vásároltam egy ilyet:


[link]


Tettem bele kavicsot, élő növényeket, mohagömböt és vettem JBL Betta eledelt, mert eddig valami noname zacskósat kapott.

Feltöltöttem felforralt lehűtött vízzel az akváriumot, tettem bele víztisztítót és 26 fokra állítottam a fűtőt. Így áll 4 napja az új aksi.

Hogyan tegyem át a halat, hogy gond nélkül viselje az átállást?

Valamint elkezdtem böngészni itt a kérdéseket és láttam, hogy törvény tiltja a 30 liter alatti akváriumot, én ezt nem tudtam, nem értem

hogyan árulhatnak akkor ilyet. Ezek szerint a betta szenvedne a 25 literben? Sajnos nem tudok újabb/nagyobb akváriumot venni.


Köszönöm előre is!


2015. okt. 26. 13:25
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

A szabvány 30 literes csak 5 cm-rel magasabb lenne, az alapterülete ugyanez. Szóval emiatt ne tégy magadnak szemrehányást, ettől még jól fogja a betta érezni benne magát. Ez tényleg inkább a kereskedelmi szabályozás hibája, nem a tied. Rá kellene íratni ezekre a kis akváriumokra, hogy mire alkalmasak és mire nem, és mit ír elő a vonatkozó törvény. Miért árulják? Egyszerű, mert veszik őket. Ennyi.

Amit eddig tettél, az alapvetően jó. Szórj bele mindennap egy kevés haleledelt, és járasd így az aksit még 2-2,5 hétig, aztán mehet bele a betta.

Sok örömöt hozzá!

2015. okt. 26. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. okt. 26. 15:40
 3/19 anonim ***** válasza:

"hogyan árulhatnak akkor ilyet."

Hát tudod, olyan világban élünk, ahol amíg lószar van, veréb is van. Gömbakváriumot is árulnak, és egy eladó se mondja, hogy "hülyegyerek, ebbe nem tarthatsz halat!"


Na szóval, tök fölösleges volt felforralni a vizet, mivel az csökkenti a keménységet.

Ami önmagában nem lenne baj, mert jobban szereti a lágyabb vizet, csak éppen amit a kemény víznél is jobban utál, az a változó vízminőség.

Tehát ugyanolyan trágya fos vizet kéne csinálnod, mint ami a gömb akváriumban van, és lassan szoktatni a jóhoz.


Én azt tanácsolom, hozz vizet abból az aksiból, legalább 1 litert. Azzal megkönnyíted "beoltani" a sajátodat. Ezt mielőbb tedd meg!

Azt gondolom tudod, hogy a szűrőnek folyamatosan mennie kell, napi 24 órában!


A halat szerintem 1 hét üresjárat után beteheted. Igaz, hogy esélytelen, hogy ezalatt megfelelő baktérium kolónia kialakuljon, de őszintén szólva nem hinném, hogy rosszabb lenne a helyzet, mint a mostani aksijában.


Az egy hét alatt néha szórjál be fagyasztott halkaját a vízbe. Nem kell sok, csak minimális.


Ja, amúgy a táp az táp, jó, vannak különbségek, de attól még tép marad. Létezik pl bettáknak való rendes étel is, ilyen fagyasztott plankton mix, az jó fő eleségnek, kiegészítésnek meg táp.

A hőmérsékletet is a régi akváriumhoz állítsd, és lassan vedd fel inkább 27-28 fokra.

Ja, és hőmérőn nézd a melegséget, mert a fűtő skálája csal!

És legyen lefedve az aksi!

2015. okt. 26. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:

"A halat szerintem 1 hét üresjárat után beteheted."


Még annyi, hogy egy hétig csak minden másnap adj neki féladag kaját, utána való héten, minden nap féladagot, és csak utána etesd rendesen.

Nem fogja megviselni.

Lehet, hogy lesz ami megviseli, de nem ez lesz az.

Ha viszont túl sok salakanyag kerül egy beéretlen szűrőjű akváriumba (magyarul azonnal teleszarja) na akkor viszont a mérgezés az baromira meg fogja viselni. Úgyhogy óvatosan etesd eleinte.

2015. okt. 26. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

"nem értem hogyan árulhatnak akkor ilyet." Ivadéknevelő akváriumnak, gerincteleneknek: garnéláknak, csigáknak...


"Ezek szerint a betta szenvedne a 25 literben?"

Van egy bizonyos akváriumméret, amiben már nem lehet stabilan fenntartani a biológiai körforgást és nem lehet biztonságosan felfűteni. Ez úgy nagyjából 20 liter alatt van. Minél nagyobb az akváriumod, annál könnyebb kezelni, annál stabilabb a halak környezete. 25 literben sem fog szenvedni a halacskád, csak nagyobb odafigyelést igényel.


"A halat szerintem 1 hét üresjárat után beteheted."

A kérdés az, hogy eddig miben volt a hal? Mert ha a 6 literes kínzókamra az szűretlen-fűtetlen, akkor tök felesleges azzal szopatni a halat, hogy járatod az akváriumot. A nagy méretű, szűrt, fűtött akvárium sokkal egészségesebb környezet a számára még akkor is, ha biológia körforgás még nem alakult ki, mint a kicsi fűtetlen-szűretlen.

Ha van szűrő a 6 literes bigyóban (azért akváriumnak mégse nevezzük :)), akkor elkéred az is, belemosod a töltetet az új akvába, azzal áttelepülnek azok a lebontó bacik, amit amúgy az üresjárattal belecsalogatnál az akváriumba. A közhiedelemmel ellentétben még mindig a szűrő tartalmazza a legtöbb lebontó bacit, nem a víz és nem is az aljzat :)


"Még annyi, hogy egy hétig csak minden másnap adj neki féladag kaját, utána való héten, minden nap féladagot, és csak utána etesd rendesen."

Ha engem kérdezel, szinte mindegy. A halak a legtöbb ammóniát úgyis a légzésük melléktermékeként, a kopoltyújukból "eregetik". Ha nincs szerencséd, úgyis rehabolni-hizlalni kell a halat, napi több, kisebb etetéssel. Inkább csinálj gyakrabban részleges vízcserét.


"Hogyan tegyem át a halat, hogy gond nélkül viselje az átállást?" Ugyanúgy, mintha boltból hoznád: hosszú akklimatizációval, fogsz valami piklit/vesztek az akvarista boltból megfelelő zacskót a szállítshouz, belógatod a halat az akváriumba, hagyod, hogy megszokja a víz hőfokát, aztán lassssssan adagolsz hozzá új akváriumvizet, hogy megszokja az új paramétereket.


"Tehát ugyanolyan trágya fos vizet kéne csinálnod, mint ami a gömb akváriumban van, és lassan szoktatni a jóhoz."

Vagy a 6 literes izéban elkezdeni sűrű vízcserékkel javítani a vízminőséget.

Minden azon múlik, hogy milyen állapotban van a hal: minél jobban le van gyengülve a hal, annál jobban megviseli a stressz és a vízminőség hirtelen változása. Ha nagyon szarul van a hal, akkor inkább 2-3 nap alatt feljavítod annyira a vízminőséget, hogy közel olyan jó legyen, mint az akváriumodban.


A JBL NovoBetta nem rossz, etettem én is vele egy darabig. De érdemes kiegészíteni mirelit kajával, egy részt, mert még a JBL is indokolatlanul tele van nyomva gabonával ezért még az sem teljes értékű eledel a számára, másrészt, mert ezek a nyamvadtak szeretik a változatosságot.

2015. okt. 26. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 Salx Narval ***** válasza:
Én is azt mondom, hogy felesleges várni, sőt hozd el amint tudod a mostani helyétől biztosan jobb lesz neki. Előttem már leírták, hogy kell beszoktatni, ezt csináld meg és 2-3 hétig 2-3 naponta cserélj le 5-6 liter vizet, ez jó lesz addig amíg beáll az akváriumod, utána átállhatsz a heti 30%- vízcserére. A vízcsere azonos hőmérsékletű állott, vagy vízelőkészítővel kezelt víz legyen, pl Sera Toxivec, aquatán. Az akváriumot üveglappal kell fedni, legalább 3-újnyi légrést hagyj. Ne zárjon teljesen az üveglap, mert kicsit szellőznie is kell. Én kicsit lejtősen tenném be, hogy a víz letudjon folyni róla. A betta hízásra hajlamos érdemes heti szinten koplaló napot tartani, a száraz tápok csak kiegészítő eledelnek jó, nyers fagyasztott kajával etesd, lehetőleg ebből is több fajtát vegyél. Hasznos társ lehet pár db törpe páncélosharcsa.
2015. okt. 27. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a hasznos válaszokat!
2015. okt. 27. 09:40
 8/19 A kérdező kommentje:
Sziasztok, tegnap gondosan áttettem a halat az új helyére, muszáj is volt, mert szállítás közben megrepedt a dekorgömb amiben volt, úgy tűnt nagyon jól érzi magát, felfedezte az új helyét, vígan úszott, de mára csak egy helyben lebeg a víz felszínén, enni még nem evett semmit, félek, hogy elpusztul... :( Mit tegyek?
2015. okt. 28. 09:54
 9/19 A kérdező kommentje:

[link]


Itt egy tegnapi kép róla, itt még jól volt, de este már elbújt a szűrő mögé, ma reggel óta pedig egy helyben lebeg, még a kis úszóját sem használja...

2015. okt. 28. 10:01
 10/19 Salx Narval ***** válasza:
A hőfokok rendben voltak?
2015. okt. 28. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!