Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mit tegyek? (alul a folytatás)

Mit tegyek? (alul a folytatás)

Figyelt kérdés
Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni. Régi vágyam volt egy akvárium, ami csütörtökön teljesült. Azonban nem várt halpusztulást eredményezett. Az én hibám tudom, mert voltam olyan hülye, hogy nem olvastam utánna és inkább az eladó szakértelmére(?) bíztam magam. Segítsetek, hogy hozhatom helyre. A felállás: szettként vásárolt 54 l akv. Aquael filter300 szűrő, dísztárgyakkal és műnövényekkel berendezett. Halak: 7guppi, 6neon, 6zebra, 3márna, 3algaevő, 3platti, 1sziámi. Csütörtökön vettük az akv-t, beüzemeltük a vizet bio nitrivec és aquatan-nal. Az utasítás úgy szólt, hogy egy estét kell halak nélkül üzemelnie. Ez megtörtént. Másnap érkeztek a halak. Szombatra a víz opálossá vát. Ez vasárnapra majdnem teljesen letisztult. A neonok közül mindegyik a vízfelszín közelében lebegett, szinte függőleges helyzetben, és sűrűn pipáltak. Ugyanezt tette a márna is. Reggelre a neonok mindegyike elpusztult, egy márna is. Hasonló tüneteken egyelőre nem látok a többi halon. Mire számíthatok szerintetek? Mit csináljak, hogy mentsem a menthetőt? Tudom, hogy ezt nem így kellett volna, tudatosabb utánajárással. Az a mondata cseng a fülemben az eladónak az eljövetelünkkor, hogy interneten ne nagyon olvasgassunk, mert mindenki akvaristának képzeli magát, és úgy a jó, ahogy elmondta. Mellesleg amikor segítséget kértem ezzel a problémára akkor mondott mindent mi az oka: stressz illetve az opálosság a megnövekedett nitrátszint miatt. De kétlem, hogy pl a stressz ennyire fajfüggő lenne, hogy csak a neonok reagálnak ekként. Nagyon bizakodó vahyok, hogy helyrehozható. Segítsetek! Köszi ha végigolvasod!
2016. dec. 12. 08:02
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
Nem túl kevés az oxigén a vízben? Levegőztető?
2016. dec. 12. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 Platypus ***** válasza:

Azonnal cserélj vizet, kb. kétharmadnyit, aquatannal kezelve. A problémád ammóniamérgezés. Nitrát még nincs is jelen egy 4 napos akváriumban. A halak ammóniát pisilnek, ezt alakítják át a szűrőbacik nitritté, majd nitráttá. Azonban a szűrőbacik lassan szaporodnak, és az egésznek az a lényege, hogy a nitrát kevésbé mérgező, mint az ammónia, ezért nem gond ha 2 vízcsere között ott van az akváriumban. A nitrivec hasznos vészmegoldás, de nem valódi szűrőbacikat tartalmaz, így messze nem olyan hatékony ammónia ellen mint egy rendes, érett szűrés. Ezen úgy segíthetsz, ha felmész mondjk a facebookra valamelyik akvarista csoportba, és kérsz szűrőkoszt, hátha lakik valaki a környékeden aki tud felajánlani. 100X többet ér mint a nitrivec. Utána jobb lenne ha elajándékoznál pár halat. Ha a sziámi alatt sziámi harcoshalat értesz, akkor első körben őt, mert sokkal melegebb víz kell neki mint a többinek, plusz nem is való vegyes akváriumba. Ha az algaevők ancik, azoktól is válj meg, gyorsan nőnek túl nagyra és balhét fognak csinálni ha elérik az ivarérettséget. A 3 márna pontosan micsoda?


A házi feladat pedig itt van:

[link]

[link]

2016. dec. 12. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:

1: Boltba vásárolni menj, kérdezni meg a netre.

Ha az eladó arcoskodik, nyugodtan röhögd ki, és mondd meg neki, hogy majd ha áfás számlát kell kitölteni, abban lehet okos, a többit meg hagyja rád.


2: Azt a szűrőt dobd ki, de ne csak így simán, hanem nekifutásból, esetleg rácelluxozhatsz 500 ft-ot, hogy aki megtalálja, érjen is neki valamit.


(Másik verzió, hogy kb 35 literre való hallal tervezel, tehát ötöd annyival, mint most van, mert most 150 literre való halad van!!!!!!!!)


3: veszel egy dupla ekkora szűrőt, kivárod a 3 hetet (nem 1 éjszakát!!!!!!!!)

majd újratervezed az egészet 50 literre való hallal, tehát harmad annyival, mint amennyi most van.


Őszintén szólva ez akkora katyvasz, hogy nem túl jó kiindulási alap ahhoz, hogy életképes legyen az aksi.

Én megpróbálnám most így az elején azonnal visszavinni az egészet, határozottan, ellentmondást nem tűrően, megfenyegetve, ha kell.

Az összes halat, és a szűrőt.


Le ís vásárolhatod, pl sokkal jobb szűrőre, és igazi növényekre, csak a növényeknél figyelj, hogy kizárólag a legárnyéktűrőbbek lehetnek, mert gondolom 15 watt fényed van, az meg csak arra elég.

Pl anumias nana, vagy gömbmoha.


Nyugodtan megmondhatod a boltosnak, hogy bizonyíthatóan 150 literre való halat sózott rád, nem létező biológiai szűrés mellé. Ez, elkerülhetetlen ammónia mérgezést okozott.


Ha nem viszed vissza az összes halat, valószínűleg lesznek még pusztulások, rövid távon is, meg a lehetetlen körülmények miatt hosszú távon is alapvetően egy gyenge immunrendszerű állományod lesz, ami jó esély a kórokozóknak.


Őszintén szólva nem gondolom, hogy megérné energiát fektetni ennek a megmentésére.


(Egyébként az összes halad agonizál, csak a leggyengébbek kezdik a pusztulást. Nyilván nem fog nyüszíteni, hogy szarul érzi magát, ha gondolod csinálj egy ammónia / nitrit tesztet, abból minden kiderül)


Kötelező olvasmány: Kezdőknek, és Az akvárium fejezetek:

[link]

2016. dec. 12. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:

Platypus, remélem nem bánod, hogy általában ilyen helyzetben a te oldaladat ajánlom!

Könnyen értelmezhető, jól összeszedett.

2016. dec. 12. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
73%
azért én visszamennék és megköszönném tőle, h átvertek , és miattuk pusztultak el a halaid...
2016. dec. 12. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Ritka szarul érzem magam amiatt, hogy azért hoztam el őket, hogy a nemtudásom eredményeként megpusztuljanak!

Örök tanulság- eladói részről- hogy a profit felülír mindent...

2016. dec. 12. 09:38
 7/26 Platypus ***** válasza:
Még ha a profit lenne az ok... Inkább a szimpla igénytelenség és/vagy tudatlanság. Ha 3 nap alatt kidöglenek a halaid, akkor esélyes hogy csalódsz, felhagysz az egésszel és nem mész vissza soha többet vásárolni. Ha jó tanácsokat adnak és sikeresen megfertőznek akvarisztikával, akkor hosszú távú vásárló leszel és nagyságrendekkel többet fogsz költeni, mint annak a pár szerencsétlen halnak az ára.
2016. dec. 12. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
21%
Először is vegyél igazi növényeket, azok termelnek neked oxigént. Másodszor ne rinyálj, ha kidöglik a halaid fele, akkor lesz pont annyi, amennyi egy ekkora akváriumba való.
2016. dec. 12. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:
Utolsó: nem volt célom a pusztulással elért létszámmaximum!
2016. dec. 12. 11:05
 10/26 anonim ***** válasza:

A #8-as válaszra csak annyit, hogy azért a neten is meg kell nézni, kire hallgatsz.


-54 literhez adott 15 wattnyi fény mellett nem létezik olyan növény, ami elég O2-t termelne.

-Ha magas fényerő mellett intenzív O2 termelés lenne, akkor is elenyésző az az O2 mennyiség, a felszínen beoldotthoz képest.

- NEM!!! az O2 hiány a probléma, hanem a biológiai szűrés hiánya, és a túltelepítés okozta mérgezés.

-Nem pusztul ki annyi hal, hogy optimálisra álljon be a létszám.

Az élőlények ugyanis ennél jobban ragaszkodnak az élethez.

Tehát megmaradnak a legszívósabbak, amik a legjobban bírják a folyamatos mérgezést és szenvedést.

Ami valljuk be nem a legideálisabb állapot, hogy megmérgezett, szenvedő, kínlódó, a stressz, és általános gyengeség miatt állandóan veszélyben lévő állatokat tartson valaki.

2016. dec. 12. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!