Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi történik, ha egy lágy vízi...

Mi történik, ha egy lágy vízi halat kemény vízbe rakok?

Figyelt kérdés
a kérdés pusztán elvi szeretném megérteni és tudni mi lesz a következménye! előre is köszi! ja és fordítva is elmondhatjátok kemény vizes hal lágy vízben akkor mi történik?

2017. febr. 12. 22:47
 1/9 anonim ***** válasza:
18%
Mi az a keményvizi hal? Ami a vízvezetékcsőben él? A természetes vizek lágyak.
2017. febr. 12. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
64%
valószínűleg tetovált lesz és többet káromkodik!
2017. febr. 12. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
"A természetes vizek lágyak" tényleg? akkor az afrikai sügérek mondjuk miben élnek? vagy a hazai vizekben élő halak? azok is lágy vizűek lennének? miért nem lehet normálisan válaszolni a kérdésemre? ha nem tudod a választ minek kell bele trollkodni? ha meg továbbra is offolod a kérdésem szólok az adminnak... nem sok kell a kitiltáshoz
2017. febr. 12. 23:43
 4/9 anonim ***** válasza:
76%

"For some small fish adapted to soft water conditions, the minerals in hard water are thought to cause blockages in some of the organs. Dissection of neon and cardinal tetras has revealed damaged kidneys in specimens kept in hard water aquaria. "

[link]


Tehát kistestű halak esetében lerakódások és elzáródások képződnek bizonyos szervekben. Kemény vízben tartott sima és vörös neonhalak boncolásakor vesesérülést találtak. (A veseleállás tipikusan a "hasvízkór" című tünet egyik okozója)


Továbbá ha rákeresel extrémen lágy vizes halakra (pl. csokoládé gurámi), környezetekre, az derül ki, hogy a bacik kevésbé / egyáltalán nem élnek meg ilyen vízben. Ez érinti a nitrifikáló baktériumokat is (ilyen vízben az ammónia ammóniummá alakul, nem nitritté majd nitráttá), de a fertőzéseket okozó bacikat is. Ezért sokan tapasztalták azt, hogy a lágy vizes halakat kemény(ebb) vízben szinte attól is megbetegszenek, ha az ember rájuk néz, hullanak, mint ősszel a legyek: egyszerűen nem ehhez alkalmazkodott a szervezetük, immunrendszerük.

2017. febr. 13. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Platypus ***** válasza:
Alapvetően nem a vízkeménység okoz bajt, hanem a változó keménység lúgossá teszi a vizet, a lágy vizek viszont savasak. A víz kémhatása meg mindenféle anyagcserefolyamatba beleszól. A csapvízben tartott lágy vizes halak színei közelébe se érnek a lehetőségeiknek, nem szaporodnak és már egy rossz csillagállástól is megbetegszenek.
2017. febr. 13. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
25%

Az elvi kérdés elvi válaszához nem nagyon tudok hozzászólni, de gyakorlatban azért egy kicsit másképp működik, mint ahogy a fentebbi válaszoló belinkelte, leírta.


A kereskedésben kapható díszhalak több generáció óta keményebb vízhez vannak szoktatva, mint vadon élő társaik, és sok közülük mára annyira "beakvarizálódott" hogy különösebb probléma nélkül bírják a valamivel keményebb vizet.


Pl az említett vörösneon nem igazán bírja.

Viszont a sima kék teljesen jól elvan csapvízben, annyira, hogy akár ikrázik is, pedig az nem olyan hal, mint pl egy cory, hogy bárhova leikrázik.

Ezek a halak jobban megválogatják, és aránylag jó körülmények között ikráznak csak.

(Igaz, az ikra kikelési aránya kemény vízben elég rossz)


Illetve egy közepesen kemény vízben (15-18 kn) ugyanaddig élnek, mint lágyvízben, ami szintén azt mutatja, hogy különösebb gond nélkül elvannak csapvízben.


Ez igaz néhány fajra, pl említett kék neon, vagy páncélos harcsák, van még 1-2 "strapabíró" lazac, de pontyfélék között is vannak razbórák, márnák, amik természetes élőhelyükön lágyabb vízben élnek, de probléma nélkül tarthatóak magyar csapvízben. (A szaporítás más kérdés)


Ami a baktériumokat illeti, az ugye közvetetten áll kapcsolatban a keménységgel, mert minél lágyabb a víz, azonos más paraméterek (oldott CO2) mellett annál savasabb.


És a savas közeg az, amit nem bírnak a baktériumok.


Többek között ezért se éri meg a legextrémebb lágyvizes hal vizét se végletesen lelágyítani.

Mert akkor nincs, ami lebontsa az ammóniát.


És lehet olyan jelenség, mint fentebb említettek, hogy lúgosabb vízben több a kórokozó, ezért könnyebben kap el betegséget, de az 100%, hogy annál kártékonyabb, immun-gyengítőbb hatás, mint a bomlástermékek folyamatos állandó mérgezése, nincs.


Úgyhogy egy kényes lágyvizes hal vizét se éri meg a tartáshoz 5-8-10 nk alá vinni (szaporítás szintén más történet, és más szint)

mert életképtelenné válnak a nitrifikáló baktériumok.

(És a lágyítással, savasítással együtt nagyságrendekkel hatékonyabbá kell tenni a szűrést!!!)


Ami a sokszor említett szaporítást illeti, leginkább ott is a lúgosabb környezet a probléma, mert lágy savas vízben nem élnek meg a gombák se, viszont ha kemény a víz, akkor az lúgosabb, és ott már igen.

És a penészgombák szokták megtámadni az ikrákat, ezért nem túl sikeres lágyvizes halak kemény vízben való szaporítása.

2017. febr. 13. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
17%
a veséjüknek nem tesz jót, elpusztulnak...
2017. febr. 13. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Platypus ***** válasza:
A beakvarizált, kemény vízhez szokott halakhoz annyit, hogy ma már a díszhalak szinte kivétel nélkül ázsiai importból származnak. Trópusi, eredendően lágyvizes helyeken tenyésztik őket, ipari körülmények között. Életükben először akkor látnak kemény vizet, amikor a magyar nagykerben beledobják őket. A néhány európai, kemény vízzel dolgozó tenyésztő halai ma már szinte jelen sincsenek a hazai boltokban. Maximum börzéken lehet velük találkozni. Egyes, eredendően lágy vízben élő hal tűrőképessége nagyobb, és nem lesz komoly baja a kemény víztől. Más fajok viszont rövid úton megpurcannak benne. Ez viszont alapvetően a faj természetes alkalmazkodóképességén múlik, és nem a beakvarizáláson.
2017. febr. 13. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat érdekes volt olvasni...
2017. febr. 13. 21:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!