Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Új akvárium létrehozásánál az...

Új akvárium létrehozásánál az adott halfajok társíthatók-e ezekkel az adottságokkal?

Figyelt kérdés

A héten üzemeltem be egy 95 literes akváriumot. Az aljzat alsó rétege márványzúzalék, felülre gyöngykavics került a talajlakó halak biztonsága miatt. Sajnos az állatkereskedésben nem tájékoztattak róla, hogy a márványzúzalék egy szinten keményíti a vizet, ráadásul az adott állatkereskedésben más típusú ilyen szemcseméretű aljzatot nem is találtam. Az akváriumba ültettem növényeket is, ezek tápanyag ellátását tablettákkal és tápoldatokkal tervezem megoldani. A szűrőbe csepegtettem baktériumokat tartalmazó készítményt a kezdeti egyensúly kialakulásának felgyorsításához.


Elevenen szülő halakat szeretnék tartani benne, pontosabban guppit, xifót és plattit, egy raj páncélosharcsát és egy pár ancit.


A kérdésem az lenne hogy a márványzúzalék aljzat keményítheti-e annyira a vizet, hogy ezeknek a halaknak ez problémát jelentsen?(írják több helyen hogy a guppi és a platti vizébe olykor még kis mennyiségű sót is tesznek)



2017. márc. 11. 22:57
1 2
 1/16 anonim válasza:
69%
Szerintem semmi bajuk sem lesz nyugodtan beleteheted őket. Én sosem tápoldatoztam semmit és sosem mértem a ph értéket mégis vígan éldegélnek és a növényeimnek sincs semmi baja :)
2017. márc. 11. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ!

Nálad is márványzúzalék aljzat van? Igazából engem csak ez az egy dolog aggaszt, mert sok helyen olvastam róla és megijesztett amikor a keménységéről beszéltek, de elképzelhető hogy sokkal igényesebb és lágyabb vizet kedvelő halaknál jelentene csak problémát és én izgulom csak túl magam miatta.

2017. márc. 11. 23:21
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Az átlag csapvizet nem keményíti a márvány, meg ezeknek a halaknak nem gond. Mielőtt a halak érkeznének várj 3 hetet, addig pár naponta szórj be halkaját. Fajonként telepíts.


Xifót ekkora helyre nem tennék, nagy testű mozgékony halak. Írd le a szűrőd típusát, az alapján lehet behatárolni, hogy mennyi halad lehet.


A növényekből lehet, hogy pár kipusztul, a gyöngykavics és a márvány nem túl jó növényes talajok.

2017. márc. 11. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Igen a várakozási idővel tisztában vagyok, most szépen megy üres járatban és a vize is tiszta maradt az összeállítás után. Szettben rendeltem az akváriumot így nem a legjobb márkás szűrő-levegőztető érkezett vele, ez egy XiLONG XL-F680-as készülék. Nem tudom behatárolni igazán milyen minőségűnek számít, egyenlőre jól szív és szépen levegőztet de ha szükséges a cseréjével kalkuláltam.


Halmennyiségben fajonként nem tervezek sokat az elevenenszülők szaporasága miatt, xifóból is csak hármat tennék 1/2 hím/nőstény arányban de ez így megfontolandó, bár azt olvastam hogy 80 liter feletti aksiban már jól tarthatók. A másik két fajból is fajonként maximum 3-4-re gondoltam, harcsából 4-5-re.


A növényekkel kapcsolatban gondoltam rá így utólag hogy nem ez lesz a legmegfelelőbb, ezért gondoltam aljzatba ágyazható tabletta tápra nekik, hátha az kicsit segít rajtuk és persze nyomatom a világítást is.

2017. márc. 11. 23:49
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon kicsi a szűrő, se a vízforgatása, se a szivacsa(kb 3x4x10 centi) nem elég.


Eközül a kettő közül valamelyik jó lesz neked:

Atman AT-201 Powerhead + BIOFILTER 3

Atman AT-202 Powerhead + BIOFILTER 3


[link]


A régit is bennhagyhatod emellett, sosem árt.


Ezzel mehetne 6 hím platti, 8 hím guppi, 6-8 páncélos/egy anci pár(a kettőt egyszerre nem ajánlom). Ha mindenképp ragaszkodsz a xifókhoz, akkor 6 guppi és 6 páncélos mellé mehet 3-4 hím. Nőstény halakat lehetőleg ne vegyél, nagyon gyorsan túlszaporodnának a kis helyen, eladni őket meg kb lehetetlen.

2017. márc. 12. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
31%

Kár, hogy csak ennyi a kérdésed, mert van benne hiba jó bőven. Csúnya vége lesz.


Amúgy jelentősen nem keményíti.

2017. márc. 12. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat!

Igyekszek mindent megfontolni a halak érkezése előtt, úgy is még van időm előtte bőven. Ennek a szűrőnek is utána nézek hátha kapható az állatkereskedésben, ha nem akkor rendelés.


Utolsó válaszoló, ha van hiba még bőven, akkor mik lennének azok és hogy javíthatók? Szeretném a lehető legtöbbet kiküszöbölni és úgy csinálni, ahogy a nagy könyvben meg van írva. De túlzásba se szeretnék esni a nagyon kényes és igényes halak tartásával amikhez több száz literes akvárium kellene, amire sajnos helyem nincs, még ha a többi feltétel adott is lenne.

2017. márc. 12. 10:56
 8/16 anonim ***** válasza:

-Fölösleges 2féle aljzat, a márványzúzalék ugyanúgy alkalmatlan növényezésre, mint a gyöngykavics.


-Túl nagy mindkettő szemcsemérete, se gyökértápot nem igazán tudsz használni, mert nem fed elég jól, és közvetlenül beoldódik a vízbe,

illetve még a szemcsenagyság miatt a mulm, (hordalék, halszar, stb) nagyon önnyen megreked az aljzatban.


Sok, rendszeres aljzatporszívózással talán úgy ahogy tisztán tartható, de ez ismét lehetetlenné teszi a gyökértápokat, illetve a 2féle aljzat a legelső alkalommal tökéletesen homogénre keveredik, miután már aljzatlakókat se tarthatsz sérülés és kínlódás nélkül.


"z több száz literes akvárium kellene, amire sajnos helyem nincs"


"guppit, xifót és plattit,"


-Ugye érzed az ellentmondást... Értem én , hogy kevéssel akarod kezdeni - ami pont arra jó, hogy ne legyen 1 éven belül 1 milliárd halad, csak úgy 75 millió.


Ami a keménységet és a sót illeti, igen, az elevenszülők jól bírják . Ellentétben a tervezett harcsafélékkel, amik kifejezetten rosszul tolerálják.


Ami a halak összeállítását illeti, fentebb kaptál hasznos tanácsokat.


Viszont ez a nagyszemű aljzat megakasztja a mulmot, ami sok porszívózást igényel, és így a táppal is (ami kisebb gond) meg az aljzatlakókkal is (ami viszont jelentős gond) problémád lesz.

2017. márc. 12. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Nem igazán a növényezésre szerettem volna fektetni a hangsúlyt hanem a halakra, amikhez nyilván elengedhetetlen az egyensúly fenntartásához a növények jelenléte, de nem azt szerettem volna az előtérbe helyezni. Nyilván én is tudatlan vagyok a kereskedésekben meg természetesen azt mondják amit hallani akarok, ezt az aljzatot ajánlották (és ez volt) illetve igénytelen növényeket kértem amik beérik "kevesebbel", egyesekre azt mondták bele se kell ültetni az aljzatba, elég kötözni.


Ennek a "ne legyen 1 milliárt halad, éppen csak 75 millió" problémának az orvosolására az előtted szóló épp ajánlotta a hímek tartását, amivel úgy gondolom már meg is oldotta a problémát, semmivel se másabb mintha "nem könnyen szaporodó" rajhalak lennének (legalábbis szerintem). Egyébként is xifó valószínűleg nem fog jönni a fent említett indokok miatt.


A gyökér tablettára azért gondoltam, mert hátul ahova tenném a növények gyökeréhez elég magas rétegen van az aljzat, olyan 6-7 cm vastagon, reménykedtem benne ha elég mélyre rakom nem oldódik ki. De úgy tudom vannak a vízben oldható növénytápok is.


A későbbiekben egyébként miután egy kis tapasztalatot és rutint szereztem ezzel az akváriummal szeretnék egy szinttel feljebb lépve igazán növényes akváriumot létrehozni, de azért úgy gondolom mindenkinek végig kell másznia a lépcsőfokokat és nem kezdhetem azon a szinten ahol bizonyára már ti álltok, mivel még nem rendelkezem elég tapasztalattal, ezért kérdezek és köszönöm a tanácsokat!

2017. márc. 12. 18:59
 10/16 anonim ***** válasza:

Valahogy egy kicsit ilyen mentegetőzés-megmagyarázós-belekötés- szerűnek érzem ezt a választ, pedig nem akarok rosszat.


Kérdezted, mik a hibák.

Elmondtam.

Nem szerencsés a hal összeállítás, és ezt az aljzatot porszívózni kell, így tökmindegy milyen vastag, hány réteg, a táp kioldódik, az aljzatlakók pedig ellehetetlenülnek.


A megoldásra annyit mondtam, hogy a halak részéről kaptál hasznos tanácsot, az aljzatra viszont ki kell valamit találni, mert ezzel megsz-patod magad.

2017. márc. 12. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!