Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Led lámpát lehet akváriumnál...

Led lámpát lehet akváriumnál használni?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, ma láttam a piacon románok árulnak 60- cm hosszú ledes lámpát. 10 watt, 6000K. Van egy akvám, 60*40*35-ös, ebből ha kettőt vennêk elég e. Persze a pára miatt le kéne fedni, de ez megoldható. Lumenről nincs információ. Hozzászolásokat köszönöm.
2017. nov. 5. 16:38
 1/10 anonim ***** válasza:
Még kettővel is csak 20 wattnál jársz, szerintem ez nagyon kevés lenne ha növények is vannak az akváriumban.
2017. nov. 5. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Minden további nélkül.
2017. nov. 5. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Van valami amit nem tudok. Sokan írják, a jó világításnál a w/liter alapján számolnak. Ez most az akvárium méretére vagy a víz mennyiségére vonatkozik. A kettőt én is kevésnek talalom. Vagy csak alacsony fênyigényű növényeknek elég.
2017. nov. 5. 17:18
 4/10 anonim ***** válasza:
A watt/liter egy régebbi, működő módszer. Volt. A T5 majd a LED megjelenésével nem megbízható, mivel ezek már kevesebb watt mellett adják le ugyanazt (ha nem nagyobb) a fényerőt. Én a lumen/liter számítást követem, és ez alapján választottam LED-et is.Low tech akva 60 lumen/liter, de 80-100 lumen / liter értékkel már nem csak moha marad meg (azt ne felejtsük el, hogy az aljzatig leérő fényerő kevesebb lesz). Egy jó LED 80-90 lumen/watt, tehát annyi wattnyi LED kellene ahány literes az akvárium. Persze csak ha értelmes szép növényeket akarsz. Szerintem.
2017. nov. 5. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Megnéztem egy t8 foglalatú 8w-os lámpatestet, 920 lument ad le. Ha jól értelmezem, 75 liter vízhez low-tech üzemmódban 75x60=4500 lumen kell. Vagyis ilyen lámpából ötöt kéne vennem? Ez komoly?. És ez egy jó minőség. Ha rosszul értelmeztem, javítsatok ki. kösy
2017. nov. 5. 20:14
 6/10 anonim ***** válasza:

Ez így nem igazán igaz.

Na kezdjük az elején. Az alap kérdésre a válasz, igen, lehet használni.

Az igazi kérdés, mekkorát kockáztatsz, ha ilyen műszaki adatok nélküli ledet veszel meg.


A 10 w-ot tényleg nem lehet W/L-rel számolni, de nem azért, mert nagyobb lenne a fénye ugyanannyi wattnál, hanem mert nem tudod, hogy nagyobb vagy kisebb, mert a ledeknél elég nagy a szórás.


A 6500K se mond túl sokat, pont egy másik kérdésnél

( https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__.. )


néztem egy ledes lámpa spektrum képét, gyakorlatilag 2 sávos, jelentős mértékben a növények számára hasznosíthatatlan zöld spektrumban világít, szóval 6500K-t millióféle képpen össze lehet hozni, és az a növények szempontjából nem biztos, hogy pont jó.


A w/l az akvárium méretére vonatkozik, de igaz, hogy már annyi féle fényforrás van, hogy ez már pontatlanabb képet ad, mint eddig, pedig eddig se volt az a tökéletes SI mértékegység. :)


Ezért lenne jó tudni a lument, az jobb megközelítés.


Amit nem árt tisztázni, 60 lm/l egy közepes, nagyobb akváriumban közepes/erős világítás, 80-100 lm/l -nél tényleg nem csak mohák maradnak meg, mivel az kb stadion világítás, 80-90 lm/w hatékonyságot egy jó fénycső is tud , illetve egy valóban jó led 100 fölötti lument tud 1 wattból előállítani. A gagyi meg kevesebbet.


Ezért lenne jó tudni mi a valós fényáram, mert a gagyi ledeket azért még most is alázza a fénycső, ha van fölötte fényvisszaverő.

Mivel a fénycső henger alakban világít nagy a veszteség minden irányba, ezért fényterelőt kell használni, a led sokkal célzottabban világít lefelé.

2017. nov. 5. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ilyenből, egy low-tech-hez 3 db kell. Esetleg 4.


Egyébként igen, csodát a ledtől se lehet várni.


Ez 100 lm tud wattonként. Egy fénycső mondjuk 80-at.

84 litereshez (amilyen a tiéd) fénycsőből is kellett volna 3 db 15 wattos. (olyan fért volna be hosszába, és az ilyen rövidek nagyon rossz hatásfokúak) .

2017. nov. 5. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ráadásul térfogatához képest viszonylag vagy a vízoszlop, ami nem elhanyagolható!

130 literes aksik is 40 centi magasak, és ott könnyebb erősebb fényt használni, mert jobban befér hosszában. Neked sokkal kisebb helyen kell ugyanolyan mélyre levilágítani.

2017. nov. 5. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek. 3 db felé hajlok végül is. A fényterelőről teljesen megfeledkeztem, ha van, biztos jobb a fényviszony, az elosztás is. Ha kész, majd a növények (meg az algák) majd megmutatják jó lett e:-))
2017. nov. 5. 21:26
 10/10 anonim ***** válasza:
Ledekhez nem létszükséglet, sokkal kisebb a sugárzási szög, oldalra, felülre nem világít.
2017. nov. 5. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!