Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Akvárium vásárláshoz és hal...

Akvárium vásárláshoz és hal tartáshoz valakinek tapasztalata?

Figyelt kérdés

Több gyermekünk is van, egy jó ideje pedig rágják a fülünket háziállatkával kapcsolatban. Úgy gondoltuk, a hallal kezdenénk, mert azt talán nem kell hetente takarítani, csendes, ugyanakkor látványos, a szoba dísze is lehet.

30-40 literes akváriumon gondolkodunk. A lakás pedig csak 20-21 fokos, így nem cél a mediterrán halacska (tudom, persze, a víz fűthető, de szívesen kikerülnénk, hogy állandóan fűteni kelljen).

Egy ekkora akváriumot milyen időnként kell takarítani, mennyi és milyen halat érdemes bele venni?

Köszönöm, ha segítetek!



2017. nov. 22. 12:25
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
7%

Háááát.... A hideg vizet a kék és a fekete neonhal, valamint a párduccsík nagyon kedveli. Lehet nekik fűteni is, de nem feltétlenül szükséges. Algaevő harcsák(akár kis-vagy nagy növésű algázók<helyfüggő>), kurta baing, szivárványos ökle is nagyon jól tűri a hideg vizet. Meg aranyhal is mehet oda akár. Napsügér is.Illetve fekete törpesügér is jó választás oda.



NEM IGAZÁN JAVASOLT "HIDEGVIZESEK": Paradicsomhal, tüskés pikó(ezek agresszívek a szaporodás idején). Takarítás: Havonta a víz felét leszívni egy gumicsővel a vödörbe. Egy ekkora helyre akár 20 hal is mehet. Sok sikert!!!!:):)

2017. nov. 22. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
44%

Én az 1950-es években kezdtem akvarizálni, így elolvastam 1970-ig szinte minden idevágó magyar nyelvű szakirodalmat, sokféle halat tartottam, annak idején még a természetből gyűjtöttem élőeleséget, az akvarisztika technikájának csúcsa az '50-es években még a szellőzőgép volt és az azzal megvalósított talajszűrés (ami mára szinte kiment a divatból), a gyerekek pedig elfelejtettek olvasni, mert sok kezdő nem ismeri a vonatkozó szakirodalmat.

Minél nagyobb a medence, annál könnyebb megtartani az egyensúlyt benne, hiszen annál nagyobb a tehetetlensége, mint rendszernek (nehezebben melegszik fel, nehezebben hűl le, képes megtermelni a vízi mikroorganizmusokat, kellő élletteret biztosít a halaknak olyannyira, hogy sikeresen szaporodni is képesek. 30-40 literben technikai felszerelések nélkül (szellőztető, vízszűrő) legfeljebb 2-3 db kb. 5 cm-es halat szabad tartani. Ha van szellőzés ill. vízszűrő, akkor 5-6 db-ot. Ezért megfontolandó egy nagyobb, 50-100 literes medence. Tudomásul kell venni, hogy hazai ill. hidegvízi halak akváriumban nemigen tarthatók és nem is színesek, kevéssé dekoratívak, ráadásul hamar kinövik az akváriumot és tulajdonképpen a 20-21°C túl meleg is nekik. Maradnak a szubtrópusi-trópusi színes díszhalak. Ilyen hőmérsékleten viszont csak a dél-amerikai pontylazacok azok, amelyek elviselik, netán kedvelik ezt a hőmérsékletet (neonhal és rokonai). Emiatt megfontolandó a víz hőmérsékletének enyhe emelése 24-25°C-ra, mert kiszélesedik a tartható halak listája. Minél dúsabb a növényzet, annál könnyebb megtartani a biológiai egyensúlyt és a halak ürüléke, az emésztés bomlástermékei, beleértve az elhalt növényi részeket is, könnyebben lebomlik, az oldható anyagokat pedig majd a növényzet felhasználja. Mindenképpen keletkezik azonban nem oldható sőt nem lebomló szilárd szennyeződés is (részben a táplálék növényi anyagaiból, részben a elhalt növényekből (lignin, cellulóz, kitin stb.), ami mulm formájában az aljzaton marad és időnként le kell szívni, el kell távolítani (a halak számától, méretétől, táplálásáról függően igényes akvaristánál hetente-kéthetente). Sokan fogják ajánlani az elevenszülő halakat (fogaspontyok) a guppikat, xiphophorus fajokat (kardfarkú hal), de ők valójában jobban kedvelik a magasabb vízhőmérsékletet és sokat is esznek (ennek minden következményével együtt), ráadásul lehetnek nagyon szaporák is. A halakat ugyan nem kell naponta etetni (heti 1 koplaló napot minden szakkönyv ajánl), de éheztetni emberkínzás, tehát biztosítani kell, hogy álljon rendelkezésre eleség, amiért manapság érte kell menni, mert otthon már senki nem termel élőeleséget (Grindál féreg) és nem halászik vízibolhát, nem keres a szabadban szúnyoglárvát. A gyerekek mellett arra is fel kell készülni, hogy először a szülőnek is aktívan részt kell vennie az akvárium fenntartásában, aztán jön egy lelkes korszak a gyerekek részéről, majd újra a szülőre hárul a gondoskodás, amikor a gyerekek ráunnak, nincs rá idejük és más sokkal fontosabb ennél.

2017. nov. 22. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%

Én inkább azt javasolnám, olvasgass egy kicsit a témában.

Az a 30-40 literes akvárium hideg vízzel nagyon leszűkíti a választható halak körét. Aminek a vízhő jó lenne, annak a hely kicsi. Ha a fűtő szóba jöhetne, én egy db bettát javasolnék, vagy endler guppi hímeket.

Takarítani mérettől függetlenül kell, heti egyszer 30%os vízcsere, talajporszívózás, havi egyszer a növényeket is illik kiigazítani, és én ilyenkor szoktam az üveget is áttörölni.

Az akvarisztika egy macerás hobbi kezdőknek. A tévhittel ellentétben, az akváriumra is időt kell szánni, napi 5 perc etetés, heti egyszer 20-40 perc karbantartás, így lesz a szoba dísze.

Megfelelő tartás mellett, a díszhalak minimum 2 évig elélnek, a tervezésnél ezt is vedd figyelembe, a nem megfelelő tartás, stresszes környezet betegséget okoz, ami a hal halálához vezethet kezelés nélkül.

2017. nov. 22. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
91%
Garnéla. Szereti a hidegvízet, keveset piszkít, alig eszik. Nektek való.
2017. nov. 22. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
78%

Nem kell azt állandóan fűteni, a termosztátos fűtő max 1-2 órát menne összesen egy nap. 40 literbe a legjobb választás az endler guppi. 24 fok neki már ideális. Jávai moha, sóder aljzatnak, lámpa elég egy asztali lámpa. Faágak, kövek. Kis belső szűrő. 10-15 ezerből lazán kihozható, csak ne hallgass az eladóra, minden halra azt fogja mondani , h elég 40 liter.

[link]

2017. nov. 22. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
73%

Hát 1, hetente kell takarítani, vízetcserélni

2, nem csendes, búg-zúg

3, a szoba dísze, de csak addig amíg a nemtörődés, lustaság és hozzánemértés miatt el nem kezd algásodni, zavaros lesz a víz, barnulnak a növények. Na és hullanak a halak.

Itt mit csinálnál? Menne az egész a klotyóba? Êdes istenem, hát megpróbáltuk, nem sikerült. Biztos hogy kell állat?

2017. nov. 22. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
42%

Utolsó vagyok, kimaradt pár dolog. Előttem ajánlják az endler guppit, " 24 fok ideális". Még linket is mellékel. Nem vagyok guppi-rajongó, csak kíváncsi. Hát megnéztem. Hőmérséklet: 24-30 fok!!!!

Tanulság: ne hallgass senkire.

Csak úgy zárójelben. Mikor elhatároztam hogy kipróbálom az ak akvarisztikát, két és fél- három hónapig munka után csák az interneten lógtam. Talaj, világítás, lumen, kelvin, vízkeménység, ph, nitrit, nitrát, szűrés, növények, halak és ezek igényei. Mind, mind egy újdonság. És ezeket kéne összehangolni, mert csak akkor lesz szobadísz. Sok öreg róka van itt aki segít szívesen. De azért neked is kell tanulni. Sok sikert.

2017. nov. 22. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

" Előttem ajánlják az endler guppit, " 24 fok ideális". Még linket is mellékel. Nem vagyok guppi-rajongó, csak kíváncsi. Hát megnéztem. Hőmérséklet: 24-30 fok!!!! "


Az értelmezésben egy picit segítek, a feltüntetett hőmérséklet értékek között tartható. Ez a társításnál egy lényeges információ, amikor két külön halfajt akar összerakni valaki.

2017. nov. 22. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
8%
Kössz a segítséget, majd ha halat veszek alkalmazom. Eddig azt hittem a 24 a minimum, 30 a maximum. De a minimum nem az "Elvan az vígan kategória". Én is kibírom gatyában a 20-at, meg a 36-ot is, mégse szeretnék egész nap 20 fokban üldögélni.
2017. nov. 22. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
75%

Nem akarlak elkeseríteni kérdező, de ennek a típusú haltartásnak lesz az eredménye hogy két hónap múlva landol az egész akvárium tartalma a klotyóban. Hónapokig tanultam mire megvettem az első akváriumot, és nagyot vettem, 96 litereset.


Hideg vizet igénylő hal nem tartható ilyen kicsi helyen. Nektek kell egy vízmelegítő (ami nem megy egész nap mert méri a hőt és csak akkor kapcsol be ha leesik a hőmérséklet a beállított alá), fedett akvárium, SZŰRŐ(!!!) és akkor tarthattok egy darab bettát. Heti 30% vízcsere kötelező.


Az a gáz hogy azt látom rajtad hogy "kell az állat de legyen occsó' és ne legyen dolgom vele" és ez a legrosszabb ahogy hozzáállhatsz. Jól gondold meg, az akvarisztika egy nagyon drága hobbi és nem ilyen hozzáálláshoz való.

2017. nov. 22. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!