Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Hogyhogy az akváriumi halak...

Hogyhogy az akváriumi halak ennyire kényesek a hőmérséklet változásra amikor a természetben folyton változik a hőmérséklet?

Figyelt kérdés
Értem én hogy az akváriumban nemesített halak kényesebbek, de gondolom az eredeti élőhelyükön a folyókban és tavakban sem állandó a hőmérséklet, akkor itt nálunk miért olyan gázos ha pl nincs fűtő az akváriumban és ingadozik a hőmérséklet? Nem olyan kényes vagy melegigényes halakra gondolok mint pl. a betta és a molli, hanem hőmérséklet terén igénytelenebbekre. Náluk miért nem lehet hogy szobahőmérsékleten van az akvárium vize pl egy átlagos 20-22 fokos szoba esetén?

2017. dec. 12. 18:14
1 2
 1/11 patterson ***** válasza:
45%
mert a halak jórésze trópusi,és min.25 C.fokot igényelnek,ami éjjel sem hűl többet max 1-2-3 fokot,csak néhány faj viseli el a 20-22 fokot hogy ezek melyek arra rákereshetsz a googliban,tehát ha 20-22 fok van,füteni kell...aki akvázik,nem szarrágó,fűt,ami nem költség,és gyaklag nem jár semmi+ munkával...
2017. dec. 12. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Én fűtök minden akváriumomban csak ez már rég fúrta az oldalamat, hiszen mondjuk egy amazonasi halfaj is jól kell viselje a hőmérsékletingadozást, elvégre egyik percben dög meleg van, utána jön egy két napos zuhi és lehűti a levegőt és a vizet is.
2017. dec. 12. 18:34
 3/11 Salx Narval ***** válasza:
Azért egy nagy víztömegnél van idő az alkalmazkodásra nem 1-2 óra alatt esik vagy emelkedik a víz hőfoka több értéket. A lassú változást viszont tágabb határok között is jól tűrik. A hirtelen változás minden halat megvisel, akár el is pusztíthat ez kb azt jelenti, hogy pl 23 fokról 1-2 óra alatt 30 fokos vízbe kerül, vagy fordítva, ha 1-2 nap alatt hűlne, vagy melegedne fel ilyen mértékben azt jóban tolerálnák. Szóval nem baj ha ingadozik a hőmérséklet egy akváriumban 1-2 fokot napi szinten én direkt kikapcsolom este a fűtést követve a természetben is előforduló hőingadozást. Az időn van a lényeg és a változás mértékén.
2017. dec. 13. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
4%
akkor milyen halakra gondolsz? azt vágod, h trópusi halakat tartunk amik természetes vize nemigen hűl 25 fok alá. a természetben is van ingadozás, csak nem mind1, h milyen gyorsan változik a hőmérskéklet, pl a vízcserénél azonnal lehűlhet pár fokot ami megviseli őket a természetben órák, napszakok alatt változik 2-3-4-5 c fokot.
2017. dec. 13. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Itt is a nagyobb akváriumnak mutatkozik meg az előnye, nagyobb víztömeg lassabban hül le. Nálam is a melegítőt és a világítást 1 időkapcsoló vezérli. Reggelre 23,5 körül van a hőfok, a fűtő 25 re van beállítva.
2017. dec. 13. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Gondolok például neonhalra, plattigra, guppira amiknek vagy alacsony a hőmérsékletigényük vagy pedig széles skálában képesek alkalmazkodni hozzá.

A hőmérséklet változás alatt pedig ne 4-5 fokos ingadozásokat gondoljatok egy nap alatt, hanem max 1-2 fokot. Igazából minden akváriumomban van fűtő, de elgondolkoztam hogy szerintem azért is megy olyan ritkán mert nem kell sokat dolgoznia. A lakás átlaghőmérséklete 22-23 fok, és ez maximum reggelre megy le 20-21 fokra. Ez még a kicsi akváriumoknál is pár fokot jelent, de mivel nagyok az akváriumok ezért alig érezhető náluk.


Viszont természetben ha lecsap egy trópusi 1-2 napos vihar ott azért drasztikusan le tudja hűteni a "25 fok alá nem hűlő" vizüket, erre irányult a kérdésem.

2017. dec. 13. 16:32
 7/11 Salx Narval ***** válasza:
100%
Mint írtuk az 1-2 fok nem számít napi szinten és valóban egy nagy akvárium biztosítja a fokozatosságot. Egy 30-literes akvárium szinte a szoba hőmérsékletével együtt hűl, vagy melegszik de ha csak 1-2 fokot akkor még ezeknél sincs gond. A természetben az óriási víztömeg biztosítja a fokozatos hűlést,(ráadásul a pH is változik vele) széles skálán elviselik a halak a hőingadozást, nem probléma ha ha pl 23 fokra hűl a víz csak ne hirtelen történjen, ezt biztosítja a nagy víztömeg a mi esetünkben egy nagyobb akvárium. Az enyém 20 fokos szobában egy éjszaka alatt kb 1 fokot hűl kikapcsolt melegítőnél az-az 24 fokos reggelre a 25 fokos víz.
2017. dec. 14. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Salx Narval ***** válasza:
100%
Természetesen a víz keménysége is változik esőzéskor nem csak a pH értéke és a hőfok, csak elfelejtettem megemlíteni és persze a víztisztító hatása is jelentős. Ez viszont ívásra sarkalja a legtöbb halat, pl az általad említett neonokat is.
2017. dec. 14. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Mondjuk valóban jogos, hiszen ott az esős évszakban meg főleg nagyobb lesz a víztömeg. Ezt is sok halnál olvastam hogy a vízértékek változása befolyásolja a szaporodásukat, és néhány halnál csökkenteni vagy emelni kell a hőmérsékletet az ívás ösztönzéséhez, gyakorlatilag akkor nagy szerepe is van a természetben a hőingadozásnak.
2017. dec. 14. 11:11
 10/11 patterson ***** válasza:
0%
minden víznek vannak stabil hőmérsékletű rétegei,ha nagyon hűl megkeresik azokat...hiába van vihar a víz nem hűl le teljes + metszetében...a halak legtöbbje trópusi tehát a 20-22 fok kevés,olvass utána,a tartott halak 90 %-ának min 26 C'kell,értede ????? ne okskodj,olvass !!!
2017. dec. 19. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!