Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Ezek a halak egy közös akváriu...

Ezek a halak egy közös akváriumban meglennének vagy egyik-másik nem illik bele a képbe? Bőv lenn

Figyelt kérdés

Még csak tervezek,érdeklődök előre(bőven előre) de mindig is szerettem volna felnőtt fejjel egy szép színes(halakat tekintve) akváriumot. Gyerekkoromban voltak halaink de amióta itt gyakorin olvasgatok elszörnyedtem mit művelt a család régen haltartás néven... Nem tudom elképzelni hogyan élték túl sőt szaporodtak a halaink olyan körülmények között...



Szóval amit gondoltam az egy nem olyan nagy kb. 80 literes akvárium.

Olvasgattam a diszhal.infon és az alábbi fajokat találtam mint nem olyan nagy helyigényű és nekem tetsző,színes fajokat:

Betta splendens - Sziámi harcoshal 1db hím

Jordanella floridae - Floridai fogasponty 1 db hím

Poecilia picta - Színjátszó törpeguppi 1db hím

Apistogramma bitaeniata - Kétsávos törpesügér 1db hím

Betta imbellis - Békés harcoshal 1db hím

Hemigrammus hyanuary - Zöld neonhal 7-8db

Poecilia wingei - Endler guppi néhány hím


Mellé írtam miből hányat gondoltam a leírás alapján.

Egy hím betta az alap mert nagy kedvencem(régen volt a társas akváriumban, ő pont nem húzta sokáig sajnos de beleszerettem).

A neon kérdőjeles mert képek alapján hol ezüstszínű hogy érdekesebb színe van így attól is függne szimpatizálok-e az adott halakkal az üzletben.

Törpesügér nem vagyok biztos benne hogy illik a képbe.


De igazából mindre kérdezem hogy ezek a fajok az általam elképzeltekben hogyan működnének együtt? Az egyéb igényeik összeillenek-e?


+ gyerekkorom kedvence volt még 2 hal akiket szintén szívesen tennék az aksiba majd de előbb beazonosítanom kéne őket, remélem tud valaki segíteni benne. Az egyik egy algaevő harcsa ami kb. 5 -7 centis lehetett és úgy nézett ki mint a közönséges algaevő harcsa de sose nőtt meg 10-15 centisre pedig sok évig megvolt. Nem tudom most a körülmények miatt nem nőtt meg vagy másik faj volt?

És egy kis páncélosharcsa de őt netes képeken nemigen találtam meg, teljesen krém/bőrszínű volt(mint a Kékpajzsos páncélosharcsa némelyik képen) és emlékeim szerint nem érte el az 5 centis méretet. A szín alapján szerintetek mégiscsak a kékpajzsos lehetett?


2017. dec. 31. 03:22
 1/4 A kérdező kommentje:
Ja és az kimaradt hogy azért néztem ki, írtam ennyi féle halat mert gondoltam úgyis több kiesik az igénykülönbségek miatt.
2017. dec. 31. 04:09
 2/4 anonim ***** válasza:

Ja, esnek ki jó bőven.


Elég nagy mazochizmus ekkora méretbe bettát tenni alapnak, mert nehezen társítható hal.

Először is melegebb víz kell neki, mint a díszhalak 90%-ának.

Ezen kívül állóvizekben őshonos, nem lehet betenni átlag szűrésű akváriumba, ahol az áramlás óriási szerepet játszik a szűrésben és az algamentességben.

Úgyhogy ezt még ki kell találni egyáltalán mivel fogsz szűrni, de bármi is legyen a megoldás, arra készülj fel, hogy minden vízcserénél alapos aljzatporszívózás szükséges.


Ami a halakkal való társítást illeti, ami túl kicsi, és békés, azt a betta szekálja, ami kicsit nagyobb, vagy vérmesebb, az a bettát csipkedi szét.


Lehet tartani 1-2 gyorsabb apró razbórával, vagy olyan aljzatlakóval mint az említett corydoras, (ha meleget kedvelő faj, értsd 28 fok!) mert az le se szarja, a betta meg nem tud benne kárt tenni, nem is akar.


De ilyenekkel, hogy 5 cm-es revier tartó fogasponty, meg apistogramma... vagy a másik oldalról nézve, egy másik betta, meg guppik... hát ez így egy római kori aréna.


Nem lehet egyébként 100%-ot mondani egyik hal társításáról sem, (és ez különösen igaz a bettára is, mert nagyon eltérő temperamentumúak lehetnek)

csak azt mérlegelni, mi mekkora kockázattal jár, mikor, hogyan nagyobb az esély a békés együttlétre, és minimalizálni a stressz forrást. (Amibe minden benne van, a rossz körülményektől a rossz társításig)

Ilyen halakkal ez jóóó messze van a minimalizálástól.


(Az algázó amúgy szinte biztos, hogy sima anci volt, és a leírtak alapján az is biztos, hogy folyamatos -túlélhető mértékű- mérgezés miatt nem nőtt meg.)

2017. dec. 31. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Kösz a választ!


Az itt olvasgatásból tanultam 1-2 dolgot.

Azt szűrtem ki pl. hogy minél apróbbszemű az aljzat annál kevésbé tud koszolódni és kevesebb takarítást igényel. De ez nem tudom gyakorlatban mit jelent, mennyit számít...


A diszhal.info alapján néztem, szokták linkelni szóval gondolom jó oldal.

Az oldal szerint:

Sziámi harcoshalnak 24-28 fokos víz kell és 6-7centis a hal. Itt gyakorin olvastam hogy a legszéle értékek nem a legideálisabbak ezért gondoltam hogy olyan 26-27 fok lenne az ideális neki.


Floridai fogasponty 5-5,5 centis és elég tág (18-30 fok) a kellő hőmérséklet. A leírás alapján olyan mint a betta, egymással nem férnek meg de hogy más fajhoz hogy viszonyulnak azt nem írja.


A 2 fajta guppi igaz kisebb de nincs olyan nagy uszonyuk mint a szivárványosnak így gondoltam nem akarná majd csipkedni őket a betta. És el tudná kerülgetni egymást az a néhány hal 80 literben. Egyiknek 26-28, másiknak 24-30 a kellő hőmérséklet szóval náluk is jó a 26-27 fok.


Igen azt olvastam hogy nagyon változó a viselkedése a bettáknak. Akinél elvannak garnélával, más halakkal ott is próba szerencse alapon lettek összerakva feltételezem mert ha ott van egy akváriumban egyszem betta magába akkor abból nem tudja meg az ember hogy megférne-e mással.

A gyerekkoromban lévő körül volt szivárványos guppi, neonhal...(túlzsúfolt aksiban) de nem bántott senkit.

Egy ilyen békésebb bettával össze lehetne tenni pár guppit nem? Mármint az igényeik nem különböznek(aksiberendezés, fény,stb)??


Gondoltam arra is hogy elfelejtem a guppikat,stb és marad alapnak a betta, a páncélosharcsával és az ancival. Ha lehet tenni mellé más halakat(az említett oldalon az van hogy kisebb aksi, kevés hallal jobb neki mint a nagyobb társas akvárium) akkor mit kéne figyelni a halválogatás közbe? Vagy csak össz-vissz párféle hal tehető mellé úgy hogy nagyobb valószínűséggel nem lesz probléma köztük?

2017. dec. 31. 13:34
 4/4 anonim ***** válasza:

"nem tudom gyakorlatban mit jelent, mennyit számít.."


1-2 mm-es szemcseméretnél már nem ül meg annyira a mulm.


Bár egy lassú áramlású bettás aksiban ígyis úgyis porszívózgatni kell.

De pl egy fél centis gyöngykavics aljzattal jóval több probléma van.


"össz-vissz párféle hal tehető mellé úgy hogy nagyobb valószínűséggel nem lesz probléma köztük?"


Igen, ha a nagy valószínűségre mész, akkor tényleg csak pár hal marad, ami be is szerezhető. Erről beszéltem, ezzel kezdtem, hogy nehezen társítható.

Ezért is ajánlják kisebb társaságba.

2017. dec. 31. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!