Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért vakarózik a bettám?...

Miért vakarózik a bettám? Elég amit tettem?

Figyelt kérdés

Az igazság az hogy ideiglenesen egy 25 literes akváriumban van egy bettám. Két hete vettem, mert úgy volt, hogy a rendelt 60 literes akváriumom rá pár napra érkezik meg, amibe teljesen bejárt akvárium vizet, szűrőt raktam volna, így egyből kerülhetett volna bele a hal. Azonban az aksi még most sem ért ide, jövő hét végén fog. A hal pedig tegnap furán viselkedett, nem volt élénk és sokszor csak lebegett vagy lefeküdt. Amikor hoztam egy hétig "bettásan" viselkedett, most nem feszíti szét az úszóit ahogy a nagy könyvben meg van írva, pedig koronás bettáról van szó. Ma is gyakran ezt csinálja a lebegést, néha meg észrevettem hogy megiramodik és vakarózik. Azonnal adtam fél evőkanál sót feloldva a vízhez.

A hőmérséklet 28 fok, egyébként elváltozást nem látok rajta, le van takarva az akvárium.


Mit tegyek még vele? Ma adagoltam a sót, holnap vagy holnapután csináljak egy részleges vízcserét? Az előző 20%-os tegnap csináltam. Vízcsere után ismét só? Gyógyszerelni nem akarom mert csak vakarózik, szűrést pedig nem akarok kinyírni feleslegesen.



2018. márc. 10. 17:08
 1/9 anonim ***** válasza:
38%
szűrő van az akváriumban?
2018. márc. 10. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Persze, egy fojtott motoros szűrő hogy ne legyen áramlás, már tavaly óta üzemel az akvárium, néhány garnéla van csak benne pár csigával a bettán kívül.
2018. márc. 10. 17:51
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Meg lehetne próbálni valami gyorsfürdős gyógyszert.

Kiveszel az akváriumvízből, hogy ne legyen nagy változás, azt begyógyszerezed, és beleteszed a halat pár percre. (5-10, olvasd el az utasítást, meg figyeld a viselkedését, ha láthatóan zavarja, hagyd abba!) Akár egy sima neptunos gyorsfürdőt is kipróbálhatsz.


Amúgy 25 literbe fél kanál só nem valami sok. Inkább 2 csapott kanállal mondanék, hogy valamit csináljon is.


De inkább gyógyszer.

1 koplalónapot is tarthatsz, ez paradoxonként hangozhat, mert a jó kondihoz energia kell, de az emésztéshez is, és kaja nélkül jobban összpontosít a szervezet a gyógyulásra.

Utána pedig fagyasztott planktonikusakat, és minőségi, vitaminozott tápokat kiegészítésnek.

2018. márc. 10. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszi! Ha holnapra is vakarózni látom lehet megpróbálok egy metilinkék és malachitzöld gyorsfürdőt, bár van parakillem is de nemtudom hogy annak bontottan a szavideje mikor jár le.

Sóból nem mertem többet rakni, kezdeti vakarózásnál a szakirodalom ötven literre írt egy evőkanált, azt megfeleztem, de ugye így sincs az akváriumban 25 liter víz hiszen az aljzat kinyom valamennyit. Amikor meg beleöntöttem fokozatosan utána zaklatottabbnak láttam így megijedtem, nehogy túl koncentrált legyen.


Egyébként fagyasztottat eszik amióta itt van, volt artemia, vörös szúnyog és daphnia is, gondolom eddig csak szárazat ehetett így féltem hogy ez is hirtelen váltás volt neki. Arról nem is beszélve hogy egyesével etettem hogy ne legyen megmaradó kaja az akváriumban, így szép kis pocakot evett magának, ma még kapott egy kis szúnyoglárvát de nem a szokott adagot, holnap pedig akkor tartok egy rendes koplalónapot nála.

2018. márc. 10. 19:54
 5/9 Salx Narval ***** válasza:
Ha sózod a vizet akkor a csigákat ki kellene venni de ennyi sóval semmire nem mész, ennyi még a csigákat sem zavarja. Ahogy a kolléga írta 10-literenként 1 csapott evőkanálnyi kell, vagy a gyors fürdők, lehet akár mindkettőt is egyszerre. Nem tudom, hol olvashattál 50-liter vízhez adott 1 evőkanál sóról de ez a mennyiség semmi. A vörös szúnyoglárvát etetés előtt érdemes kiolvasztani és folyó víz alatt átmosni. Óvatosan etess és tarts koplalónapot ha kell, a betták hajlamosak az elhízásra. Amúgy ezek a fagyasztott kaják így felváltva jók a számára.
2018. márc. 11. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Itt olvastam: [link] a harmadik bekezdésben a vakarózás kezdetekor "megelőzésképp" ajánlotta ezt a dózist, és mivel mást nem vettem észre rajta így nem akartam elhamarkodni semmit, a másik meg ugye a csigák miatt volt hogy nem mertem többet adagolni.


Ma egyébként élénkséget tekintve mintha a régi önmaga lenne, kap egy metilinkék-malachitzöldes gyorsfürdőt aztán meglátjuk hogy reagál rá.


Arra is gondolok hogy ez a szállítás-utazás-új akvárium-szállítás dolog viselhette meg, mert nem sokkal előtte került az üzletbe ahol megvettem (konkrétan rendeltem és lefoglaltam) ahol belerakták nyilván egy nem az igényeihez való akváriumba, utána hazahozva pedig megint változás történt és legyengíthette szegénynek az immunrendszerét.

2018. márc. 11. 11:58
 7/9 Salx Narval ***** válasza:
Bár az evőkanálnyi só amit írnak majdnem a duplája a csapott evőkanálnyinak 50-literhez így is kevésnek tartom, én 10-literhez 1csapott evőkanálnyit szoktam adni. Persze a te esetedben jó, hogy nem tettél ennyit bele a csiguszok miatt. A gyors fürdővel csak óvatosan, 2-liter vízhez 5-5 csepp elég ezekből a gyógyszerekből vagy csak a malachitból 10-csepp (ha van gyári ajánlás akkor természetesen a szerint adagold). Véletlenül se hagyd ott a kezelés ideje alatt mert bármikor előfordulhat, hogy ki kell venni, vagy hígítani kell a fürdetővizet ha rosszul reagálna. A víz hőfokára is figyelj, nehogy megfázzon, a fürdető edényt is fedd le valamivel. Remélhetőleg ennyivel megússza. Csak akkor alkalmad a gyors fürdőt ha látod, hogy még dörgölődzik, megelőzésre ne használd feleslegesen ne stresszeld vele.
2018. márc. 12. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget!

Jelentem, már az új helyén van a betta, kipróbáltam a gyorsfürdőket, már másnap nem vettem észre hogy vakarózna így nem is stresszeltem tovább, azóta is tünetmentes. Az új helyére való költöztetés is gond nélkül ment, sokat segített hogy bejáratott szűrő és akváriumvíz került bele így gyakorlatilag csak olyan mintha aljzatcsere történt volna helynöveléssel. :)

2018. márc. 17. 12:14
 9/9 anonim ***** válasza:
Ez örömhír! :) Kösz a visszajelzést!
2018. márc. 17. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!