Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi Történt? Miért mennek bele?

Mi Történt? Miért mennek bele?

Figyelt kérdés
Kezdö vagyok...Van egy akváriumom benne belső szürövel..ami nyomja befelé elég erösen a levegöt egy lyukon..Ebbe a lyukba már két darab páncélosharcám is belement..és megdöglöttek..nem tudom elképzelni hogyan tudtak belemenni ..illetve miért..most kivettem a szüröt..mit csináljak vele..illetve milyet vegyek?Mással is elöfordult ilyen?
2019. ápr. 30. 10:21
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
A páncélos harcsáknak kiváló a szaglásuk, sötétben is megtalálják a kaját. Ha etetéskor a szűrő beszippantott valamit az a kifolyócső felé csalogathatja őket.
2019. máj. 1. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 Salx Narval ***** válasza:
78%
Nem rossz az elképzelés és a társítás sem és itt vége is annak ami pozitívumként felhozható. Egy dél-amerikai biotóp jellegű akvárium fenntartásához azért több minden kellene. Ezeket a halakat nagyobb létszámban (kivéve az ancik) és nyilván nagyobb akváriumban kellene tartani ( megfelelő db szám mellett (12-15 db/faj) 200-litertől). 100-literbe max egy rajt (12-15db) lehetne nevelni és a harcsákat ( 5-6 páncélos és a 2db anci). A db-szám és a szűk hely csak az egyik probléma baj van a szűréssel is, én is egy külső szűrőt ajánlanék esőztetővel. Probléma van a víz minőségével is valószínűleg és itt most nem kizárólag a terheltségére gondolok, ezeket a halakat lágyított enyhén savanyú cser és huminsavakban az-az tőzegen átszűrt un fekete vízben kellene tartani lehetőleg sötétebb talajon. A fényt, a dekorációt és a növényzetet is ennek megfelelően kellene kialakítani. Talán fenntartható lesz így is ahogy van ha vásárolsz egy külső szűrőt, 12nk-ra csökkented a keménységet és nyomsz egy kis tőzegkivonatot a vízhez. A harcsákat ne pótold elég a 2 db anci a talajra ( gyökerek vagy uszadékfa feltétlenül legyen) Hetente ajánlott a 30% vízcsere. Másik megoldás a mechanikai plussz kémiai szűrés, ebben az esetben nem fontos a külső szűrő elég az a kettő ami van aktívszénnel, vagy S purigennel hetente 2x15% vízcserével.
2019. máj. 2. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 A kérdező kommentje:

Kedves #10/12!

Én nem magyarázkodom,Te nagyon félre értettél valamit!!!!!

Mint irtam az elején kezdö vagyok..azért is irtam ide hogy tanácsokat kapjak és ne kioktatást!

Nagyon is a valoságban élek!A szüröt a boltban ajánlották..azért vettem meg..Nincs tömeges hal pusztulás,és ahogy látom jól érzik magukat a halaim..de lehet hogy tévedek..és mint felelös állattartó tájékozodom itt és megprobálom a legoptimálisabb körülményeket megteremteni..szoval nem a világszemléletemmel van baj.

2019. máj. 2. 07:25
 14/29 anonim ***** válasza:
100%

A "pfttt" kijelentéssel kezdődő hozzászólásod alapján elég nagyképűen elrugaszkodottnak tűntél. Én nem tartom magam profi akvaristának, nincs a hátam mögött 10+ év (ahogy itt több kollégának van egyébként, és őket is lehurrogtad!), de még én is meg tudom mondani, hogy rossz a rendszer, túl sok a hal, gyenge a szűrő. És lehurrogsz minket hogy mégis ennyi kicsi halat mekkora medencében kéne már tartanod??


Egy kis alázatot meríts, és olvasgass az akvarisztikáról nyugodtan ezen az oldalon minden cikket, amit megtalálsz: [link]

2019. máj. 2. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 A kérdező kommentje:

Akkor egy nagy félre értés van!!!!!!!!!!!!

Eszembe nem juttna bárkit lehurrogni...a Pff a csodálkozás és saját magamnak szolt...nem is gondoltam hogy ezzel megbántok valakit...tényleg.

A halakat tenyésztötöl vásároltam...kérdeztem töle..azt mondta hogy 1cm hal 1 liter viz...söt az üzletben is ezt mondták ahol a szüröt vettem...söt még agitáltak hogy vegyek még bele...ennek is szolt a pff....amiért elnézést mindenkitöl!

2019. máj. 2. 10:36
 16/29 A kérdező kommentje:
Köszönöm az oldalt!
2019. máj. 2. 10:38
 17/29 anonim ***** válasza:
100%

Én is félreértettem, azért így válaszoltam.


Az 1 cm/1 liter egy nagyon alap számítás, ezt sok más dolog befolyásolja.


Pl felnőtt korukban maximum 4 centire növő halaknál működik. (ja, és a számításnál természetesen a kifejlett méretükkel kell számolni.)

Az ennél nagyobb halaknál nő az arány, és nem egyenes arányban, hanem exponenciálisan.

Egy 6-8 cm-es halra lazán rá kell számolni centinként 2, vagy 3 litert is, testfelépítésétől, falánkságától függően. Egy 10 centis erőteljes testfelépítésű, zabálógép sügérre simán rá kéne számolni 4 litert is centinként, de ott már inkább darabra számolnak, meg a territórium határozza meg, de amúgy vízterhelés szempontjából arányaiban is sokszorosa, mint pl amit egy neonhalra kell számolni.


Ha a 2 db harcsa a 2 corydorasra vonatkozik, azokról nem derült ki milyen fajták pontosan, de ritka, ami csak 4 centiig nő, tehát már kilógnak a sorból, az ancik meg a szűk arasznyi méretükkel bőven túlmennek az 1 cm/liter arányon.

Akkor add össze, hogy ez így összesen mennyi.


A másik, hogy még ha akvárium méretben vagy hal létszámban nem is lőttél mellé annyira drasztikusan

(ahogy mondtam, ez kb 130 literre való hal, ha mondjuk van egy 126-os standard aksid, senki nem szólt volna a méret miatt)

viszont mindenféle számítást a kukába lehet dobni a szar a szűrés, ezen a ponton viszont óriási hiányosságok vannak.


Amit linkeltél, az egy lepkefing, amiről utána írtál, 320 l/h-s, ebből az adatból is látszik, hogy nem egy erőgép.

Szóval lehet itt fölösleges köröket futni centikkel, meg literekkel, ha a 2 szűrőt együtt járatod, akkor miután mindkettő beért, akkor kb a jelenlegi halmennyiség által termelt méreganyagok felét, 2/3-át fogják tudni semlegesíteni.

És sajnos pont a gyári adat, meg a boltos vélemény ami irreleváns.

Beért állapotban forgassa meg az akvárium vizét 3-szor, ehhez a névleges vízforgatásnak 6-8-szorosnak kéne lenni.

Illetve a nettó hasznos szűrőtérfogatnak meg kell lennie az akvárium térfogatának az 5 %-ának, ha ez alatt van, (3-4% még belefér) akkor egy nagyon jó konstrukciójú szűrő kell, és speciális nagy kapacitású szűrőanyagok, nem szivacs. Mérd csak le mm-re, hogy a tiédben hány köbcenti nettóban a szivacs!


Szóval ez a centis hülyeség úgy érvényes, ha jó szűrőd van. Na most a fentiek tudatában érezheted, hogy ettől azért még messze vagy. És vízterhelés szempontjából nem (csak) az akvárium mérete számít, hanem a szűrő kapacitása. Nyilván.


A következő tétel , hogy az aksi nettó, vagy bruttó méretével számolsz?

Mert el lehet játszani a gondolattal, hogy a bruttó 100 literre számolod a halakat, ha van hozzá egy 6 literes külső szűrőd, és nem territoriálisak a halak, de ha szerényebb technikába ruházol be, érdemesebb a nettóval számolni, az meg mennyi is lehet nálad, 70 liter? 75%


Ami a halak boldogságát és jó közérzetét illeti, ha egy hal látványosan szenved, annak már reszeltek. Előbb ritkán lehet észrevenni.

Biztosra csak megbízható víztesztekkel tudsz menni, akár a Salx Narval által említett keménység-kémhatás terén, akár a nálam hangsúlyosabb, vagy sürgetőbbnek vélt nitrogén vegyületek (ammónia nitrit nitrát ) terén.

Ezek nélkül az "ahogy látom jól érzik magukat" csak üres szavak.

Tesztek nélkül is meg lehet úszni, ha tisztában vagy vele pontosan tisztában vagy vele milyen vízterheléshez milyen szűrésre van szükség, és alapból jól rakod össze, akkor kijelentheted, hogy (ilyen szempontból) nincs probléma, de ha nem ismered az arányokat, akkor vagy megtanulod, vagy leteszteled, de ezt ránézésre nem fogod tudni megállapítani.


Lehet mondjuk egy nagyon gyenge állandó konstans mérgezés, amibe pl még nem halnak bele, viselkedésükön nem látszik.

De elég ahhoz, hogy mélypontra húzza az immunrendszerüket.

A vízben állandóan vannak kórokozók, ez egy élő közeg, nem lehet sterilizálni, ezek ellen csakis az immunrendszerűk ad védelmet.

Aztán hónapokkal később megint jön 1-2 elhullás, és megint jöhet a szokásos, hogy "a többinek semmi baja".

Aztán elhatalmasodik valamelyik betegség, vagy egy másik, harmadik, tökmindegy.

Ráfogod valamire, úgy növénnyel hurcoltad be, vagy kajával, stb. Mindegy. Lehet, hogy azzal, de ez kivédhetetlen, illetve normás stresszmentes környezetben védekeznek ez ellen a halak.

Jelen lesz 4 féle betegség az akváriumban, rámegy az egész állomány, amiből annyit fogsz látni, hogy jönnek sorba a betegségek.

Pedig csak a szűrésed volt szar, és nem láttad a stresszt, és a gyenge mérgezést.


Csak 1 példa, amiből minden hétre jut 1 ilyen eset.

2019. máj. 2. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 A kérdező kommentje:
Mindenképpen veszek még egy akváriumot ..szét rakom öket..olvastam a neten hogy vannak különböző viztisztitó szerek illetve vizcserénél használt cseppek.Ezekröl mi a véleményed?Budapesti vagyok a viz ph-ja azt hiszem jó de a keménysége tul nagy..ezen a viz forralása segit?8nk-szeretném beállitani.
2019. máj. 2. 17:30
 19/29 A kérdező kommentje:
Még egy kérdés és köszönöm a segitségedet..a halak szinte csak az alsó szinten vannak..az akvárium alsó 15cm.magasságában..etetéskor összevissza..ezt mi okozza?
2019. máj. 2. 17:48
 20/29 Salx Narval ***** válasza:
59%
Természetesen én is a méreganyagok szűrését tartom a legfontosabb dolognak kedves kolléga.
2019. máj. 2. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!