Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Üdv, tyúkudvar megvalósításába...

Desintegrator kérdése:

Üdv, tyúkudvar megvalósításában gondolkodom, eleinte kakas nélkül. De ha lesz kakas, szabad-e elkülöníteni?

Figyelt kérdés
Ha valamikor lenne kakas is, el lehetne-e különíteni a tyukoktol és csak akkor osszeengedni velük, ha szaporítani akarok, vagy maradjanak inkább együtt aztán legfeljebb minden tojás meg lesz termekenyitve akkor is, ha nem akarok keltetni? És a fiatal kakasokkal mi legyen? Mikor kell őket eltavolitani, vagy nem okoznak sok galibát?

2019. nov. 17. 23:15
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
A különzárás egy hülyeség, életemben nem is hallottam még ilyenről. Vagy levágod az összes kakast, ha nem kellenek vagy meghagysz egyet a baromfiknak. A tojásnak semmi baja nem lesz attól, hogy megtermékenyített. Sem eltarthatóságra, sem ízre, sem állagban, sem színben nem lesz különbség, ha ezek miatt aggódsz.
2019. nov. 19. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:

Fogalmazhatok 20 oldalas kerdest is, hogy ne kössetek bele magaba a kerdesbe es arra valaszoljatok, amit kerdezek, de az idöpazarlas lenne.


"Mi az, hogy ketrecben tartanád őket? Szerintem bele se fogj ebbe.."

A kerdesem cimeben benne van, hogy tyukudvart csinalnek... nincsen meg tökeletes specifikaciom hozza, hogy hogyan nez majd ki, de legalabb 10nm/egyed lesz maganak az udvarnak a merete, szoval nem egy dobozban akarom tartani az allatokat, amin megnyomok egy gombot, es kijön a rantotta. Nem kell sem hülyenek nezni az embert, sem feltetelezni azt, hogy allatkinzo (bar a mai vilagban nagyon menö egymas alaptalan rasszistazasa meg szadistazasa), mint ahogy az sem helyes, hogy valakit a kerdesi miatt kritizalnak, ahelyett hogy konstruktivan es segitöen ravezetnek a megoldasra.

Barmit megoldottam eddig az eletben amit elterveztem, es az joval több is, mint amit szokas. Ezt is meg fogom oldani, söt, jol is fogom csinalni, meghozza azert, mert erdekel a tema, szeretem az allatokat es a termeszetet, es evröl evre nagyobb kesztetest erzek otthagyni a jolfizetö allasomat es a varost, ahol nem szeretek elni.

Szoval pontositok, ketrec=legalabb 150nm-es elzart tyukudvar (mert kb 15 fös allomanyt akarok kezdetben) 2m-es keritesmagassaggal. Ezt leghamarabb 1,5 ev mulva, de mivel en hosszutavra tervezek, es egy közel 6000nm-es telket neztem ki magamnak, lesz hely a bövitesre...azonban minel többet tervez elöre az ember, annal kevesebb munkaja lesz a kesöbbiekben. Sajnos haszonallatokkal 3 eves korom ota nem volt lehetösegem foglalkozni, de a növenytermesztest lehetösegeimhez merten mar evek ota gyakorlom. Lehet, hogy több egymastol elvalasztott tyukudvarom lesz mondjuk 5 ev mulva, de egymas mellett, adott esetben egy szallasepülettel, de az is megosztva.


"miért probléma a megtermékenyített tojás"

Nem problema, de a megtermekenyitett es a nem megtermekenyitett statusz szamomra egy klasszifikacio, tehat ket külön osztaly, es egyszerüen szeretem rendszerezni a dolgokat... egyelöre nem tudom, mennyire fontos lesz majd szamomra ez a klasszifikacio. Lehet, hogy semennyire. De ha egyszer sajat magam akarom böviteni az allomanyomat, akkor ügyelnem kell a beltenyeszet elkerülesere es szelektalnom kell majd az allatokat. Akkor az sem lesz mindegy, melyik kakas termekenyitette meg a tojast, hacsak nem csinalok belöle rögtön rantottat. Össze is keverhetem a tojasokat veletlenül, barmi lehet. Na ragozhatnam meg ezt, de minek.


"védelmezi a tyúkudvart", "attól még ugyanúgy el fog kotlani egyik-másik tyúk. Ez független a kakastól.", "egyet meghagysz, a többit levágod; ha nem akarsz, akkor mindet. Lehetőleg a kakasokat vágjátok le idejekorán, mert kifejlődve már csak vastag kesztyűvel fogjátok tudni megfogni!", " a rangsorhoz szükséges harcokat a kakas gyorsan leveri, nem hagyja elfajulni...." ... ezek hasznos informaciok, köszönöm.

Azert itt kerdezek, mert momentan nincsen idöm szakirodalmat olvasni, tehat szazoldalakat olvasni pl. csak a baromfitartasrol. Egyszer majd lesz ra idöm, de sok mindent mar most probalok fejben kiigazitani, es erdekes hallani masnak a tapasztalatait. Olvastam cikkeket arrol, hogy nem problema, ha többfele baromfi el es szaporodik egymas mellett egy udvarban, bar ezek inkabb velemenyek voltak, ugyanis östermelöi cikkek szerint ez nem javallott. Egyelöre eleg nekem, ha megosztjatok a tapasztalataitokat, mert ebben a kezdeti fazisban ez engem sokat visz elöre, mert szeretek inkabb elöre jol tervezni, mint utolag szivni. Egy jo terv költseget es idöt is kimel, es szakmai tudasomat is fel fogom hasznalni ahhoz, hogy mindent ugy optimalizaljak es automatizaljak, hogy az semminek a karara ne menjen, hanem csak nyereseget hozzon. Nem a penzre gondolok nyereseg alatt, hanem az önellatasra. Nem tudom a csaladban ki mennyit fog ebben nekem segiteni, muszaj abbol kiindulnom, hogy ne vallaljak elsöre többet, mint amennyi munkat magam el tudok vegezni. Munkaban a tajekozodas es tanulas is benne ertendö. Ez csak egy apro resze a terveimnek... fogok meg kerdezni.

2019. nov. 19. 12:59
 13/21 anonim ***** válasza:
Látszik, hogy fogalmatlan vagy. 150 nm, az nem ketrec, hanem egy elzárt udvarrész. Első körben saját részre ekkora területen nyugodtan vegyesen tarthatsz baromfit, nem sokat, ez nem nagy terület, tenyésztésre alkalmatlan. Gondoskodnod kell egy zárható épületről is, ahol védetten alhatnak, különben róka, nyest stb. tizedelheti az állományt. A tyúkfélék, kacsa, liba, pulyka igényei a szállás tekintetéében is mások.
2019. nov. 19. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

Igen, a tyukudvar egy elzart udvarresz. Az hogy alvo meg kotlohelyük stb. hogyan fog kinezni, irtam, hogy meg nem tudom... ezert irtam egyszerüen ketrecet. Lehet, hogy lesz zarhato, felülröl is vedett resze az udvarnak. De megint jomagyar szokas szerint lekezelöen fogalmazol. Mert meg mindig olyan hülyenek nezel, mintha elvarnam a tyukoktol, hogy odut assanak maguknak ejszakara.

Mar több tervrajzot tanulmanyoztam es mint irtam cikkeket is olvastam, de a "szakmai zsargon" meg nem ragadt ram annyira, hogy egyböl a helyes kifejezeseket hasznaljam. Ettöl függetlenül szerintem erthetö a szituacio. De legyek fogalmatlan, es akkor ettöl a tenymegallapitastol most te jobban erezheted magad, en meg okosabb lettem.

2019. nov. 19. 14:21
 15/21 A kérdező kommentje:
Na en sem akarok annyira agresszivan reagalni, ertekelem, hogy probalsz segiteni.
2019. nov. 19. 14:25
 16/21 anonim ***** válasza:
#14 Nem erről van szó, hogy jobban akarom érezni magam. Hobbi tartásról beszélsz, ami szerintem nagyon jó irány, a saját egészséged, illetve az etikus állattartás miatt is. Aztán felmerül a kakas kérdés, amiből kiderül, hogy még egy falusi udvart sem láttál; ez után bedobod, hogy ketrecben akarod tartani az állatokat, és ettől kivágják a biztosítékot...
2019. nov. 19. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

nem csak állandó baromfiudvarba, hanem a zöldségeskertbe is be lehet őket engedni télire, "szezonon kívül"

a gyümölcsösben pedig egész évben kint lehetnek


ja és van a facen valami "vidéken újrakezdők" csoport is...

2019. nov. 19. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

Hat ez a baj, hogy lattam mar nehany tyukudvart, amik a leirasaitokbol mar egyertelmüen elrettentö peldak voltak. Varosi illetve kistelkes környezetben sokan epitenek valami nem megfelelöt, ami kb ugyanolyan, mint varosi panelban nagytestü mozgasigenyes kutyat tartani.

Igazi tanyan sajnos nem jartam, ahol jobban megfigyelhettem volna az allatokat, viselkedesüket, igenyüket es hogy milyen infrastrukturara van szükseg. Illetve lovastanyan igen, de lovakkal nem akarok foglalkozni (ekkora telken nem fog szoba jönni legalabbis).

Kicsit nekem is szamolgatni kell mar a telekvasarlas elött, hogy eleg legyen arra, amit eletem vegeig tervezek megvalositani, es azert kijöttek olyan szamitasok, hogy 15 tyuk elelmezesehez (többfele megfelelö takarmannyal szamolva) kb 1100 nm-rröl begyüjthetö takarmanyra van szükseg egy evben. Persze csak nehany dolgot fogok magam ültetni, aminek van ertelme, a többit meg megveszem.

De azt hiszem az eredeti kerdest tultargyaltuk.

Talan egy altalanosabbat kellett volna kerdeznem az elejen, csak eppen ez volt soron a gondolatmenetemben, es nem akartam elfelejteni.


Legközelebb talan azt kerdezem meg, bar ezt statisztikai adatokbol meg tudnam saccolni es biztos vannak ilyen cikkek is, hogy szerintetek legalabb mekkora müvelhetö terület kell egy atlagos 4 tagu magyar csaladnak, akik ha 100%-ig maguk allitanak elö minden fontos elelmiszert, amit egesz evben esznek ahhoz, hogy ne ehezzenek (zöldseg,gyümölcs,tej+tejtermekek,hus).

Erre itt ne valaszoljatok, majd inditok egy uj kerdest. Addig atgondolom a dolgot.

2019. nov. 19. 15:21
 19/21 anonim ***** válasza:
100%

1 kakas / 8-12 tyúk

NEM külön tartva.


Ha bővíteni akarod az állományt később, arra az egyik legjobb módszer a saját kotló, válogatott saját tojádokból (a tyúkok nem egyformát tojnak, más tyúk más-más méretű, alakú, színű stb tojást tojik.

Így meg tudod különböztetni, hogy ne mindegyik tojás ugyanazé a pipié legyen, mikor kotlóst ültetsz majd.


A kotlós viszont legyen elkülönítve egy fedett helyen, ahol csend van és nyugalom.


Kezdd az egészet kb 8-12 tyúkkal + 1 kakassal, de legyenek együtt.


Ha a kakas látja a tyúkokat, de nem tud oda menni közéjük, az neki szenvedés.

Szintén igaz ez a "lányokra" is.


Lakhelynek legyen egy fedett hely is, ahol tudnak "aludni".

Nem árt, ha zárható.


Faluhelyen sok helyen régi istálló van berendezve tyúkok részére: tyúklétra (ülőhely éjszakára), tojó fészkek, így mindig tudod hová tojnak, nem kell keresni, etető - itató (ezek az udvaron is, dw fix helyen).


Faluban nőttem fel, voltak tyúkjaink

2019. nov. 19. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Fölösleges őket elkülöníteni, a megtermékenyített tojást is ugyanúgy meg lehet enni és így az állatoknak is jobb. A viselkedésük is természetesebb, szerintem jobban is néz ki: például a kakas ha élelmet talál, oda szokta csődíteni a tyúkjait, vagy van, hogy elkezd nekik imponálni, illetve egyszer beszökött hozzánk a róka és a kakas nekiment, hogy védje a tyúkjait. Két tyúknak annyi lett, de a többit megvédte és ő is túlélte.
2019. nov. 20. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!